Domů
Emise CO2
Studie: Evropa může opustit fosilní paliva, kdyby investovala dva biliony eur
Emise CO2 - Uhelná elektrárna

Studie: Evropa může opustit fosilní paliva, kdyby investovala dva biliony eur

Emise CO2
6 komentářů
5. říjen 2023, 14:09
ČTK

Evropa by mohla opustit fosilní paliva a vybudovat soběstačný energetický sektor, pokud by do roku 2040 investovala zhruba dva biliony eur (téměř 49 bilionů Kč) do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Tvrdí to podle agentury Reuters studie, jejímž hlavním autorem je Postupimský institut pro výzkum dopadů klimatu.

Podle studie by Evropa k dosažení tohoto cíle měla do roku 2030 investovat 140 miliard eur ročně a v dalším desetiletí 100 miliard eur ročně. „Tyto částky jsou značné, ale je důležité si uvědomit, že evropské země loni podle odhadů vynaložily dodatečných 792 miliard eur jen na to, aby ochránily spotřebitele před energetickou krizí vyvolanou ruskou invazí na Ukrajině,“ píše se ve studii.

Většina peněz by podle studie měla směřovat do výstavby větrných elektráren na souši. Dalšími pilíři strategie, která by umožnila pokrýt do roku 2030 evropskou poptávku po elektřině výhradně z obnovitelných zdrojů, by byly solární, vodíkové a geotermální zdroje energie. Přechod k obnovitelným zdrojům v ostatních částech energetických sektoru, například u vytápění plynem, by trval další jedno desetiletí, uvádí studie.

Podpora OZE
Ilustrační foto

Evropský parlament (EP) minulý měsíc schválil návrh směrnice, která má posílit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Schválený text obsahuje zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na 42,5 procenta do roku 2030. EP také chce, aby se snížila byrokracie. Povolování nových elektráren s obnovitelnými zdroji by nemělo trvat déle než 24 měsíců.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
intfor
5. říjen 2023, 15:16

Škoda, že novináři neumí dát ani odkaz na studii. Zajímavé je, že většina peněz má dle článku jít na výstavbu větrných elektráren. Kde pak jsou peníze na zálohy, na sítě...?

sabi
5. říjen 2023, 19:36

A hned v další větě stojí:

"Dalšími pilíři strategie, která by umožnila pokrýt do roku 2030 evropskou poptávku po elektřině výhradně z obnovitelných zdrojů, by byly solární, vodíkové a geotermální zdroje energie."

Pokrýt do 7 let dodávku EE pouze z OZE? Pokud to tak zamýšlí, tak se bude muset pěkně šturmovat. Vidím to na 6 až 7 denní pracovní týden...:-)

JVr
6. říjen 2023, 10:18

Jojo vypadá to že, někdo použil čistě teoretický výpočet a vůbec se nezamysleli nad tím, že by to také měl někdo postavit...

Tzn. za 7 let to ani nikdo neschválí, natož aby byl materiál a kapacity na stavbu...

Jak dlouho to vydrží fungovat, nad tím se také zamýšleli? 20 let?

Greenwashing v maximální míře, neříkali, že to bude nezákonné? :)

richie
6. říjen 2023, 12:58

Zda sa ze ta "studia" bola na urovni stredoskolskej prace - alebo len si niekto pri podvecernom pohari vina (alebo mozno skor flasky) dal do excelu nejake cisla bez ohladu co je za nimi.

Len par drobnosti:

- uz teraz nie su dostatocne kapacity a to co sa tyka vyroby ale hlavne instalacie a to je to tempo ledva stvrtinove nez by malo byt aby tie ciele dosiahli

- kedze permanentne ignoruju potrebu skutocne masivnej akumulacie, tak fosilu sa nezbavia (vid nemecko ma uz teraz cca 200% potrebneho vykonu pre vyrobu EE v OZE, ale stale maju k tomu aj dalsich cca 100% fosilnych zdrojov)

A este mi tam chyba informacia, ako budu ludom vysvetlovat, ze pri tak obrovskych investiciach do energetickeho sektoru im koncova cena elektriny stale dramaticky rastie.

Pravoslav Motyčka
6. říjen 2023, 23:49

Je pravda ,že mnoho energie, která se vyrábí z fosilních paliv lze poměrně snadno nahradit pomocí nefosilních substitucí - nízkopotencionální teplo třeba.

Galipoli
8. říjen 2023, 10:44

Asi ano, ale elektrická energie/teplo nejsou jedinou komoditou získávanou spalováním uhlí. Jde také o cca 10 Mt stavebních hmot ročně (energosádra např.) Kde tu sádru (levně) budeme brát?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se