Domů
Obnovitelné zdroje
Dovoz "zelených" technologií a paliv do EU významně převyšuje vývoz
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Dovoz "zelených" technologií a paliv do EU významně převyšuje vývoz

Státy EU dovezly v roce 2023 ze zemí mimo EU solární panely, větrné turbíny a kapalná biopaliva v celkové hodnotě 23,9 miliardy eur. Hodnota vývozu uvedených technologií a paliv do zemí mimo EU činila za stejné období pouze 5,1 miliardy eur. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Podle zveřejněných statistik tvořily naprostou většinu výše uvedené hodnoty dovozu zelených technologií a paliv do EU v roce 2023 solární panely, a to 19,7 miliardy eur. Přestože množství dovezených solárních panelů vzrostlo meziročně o 5 %, hodnota dovozu klesla díky poklesu cen o 12 %.

Ještě větší pokles hodnoty importu byl zaznamenán u větrných turbín, a to meziročně o 66 %. O téměř 70 % kleslo také dovezené množství větrných turbín.

Dovoz solárů, vývoz větrníků

Zatímco dovoz solárních panelů do EU je téměř dvacetkrát vyšší než jejich export, u větrných turbín export poměrně významně import převyšuje. Podle zveřejněných statistik vyvezly v roce 2023 země EU větrné turbíny v hodnotě dvou miliard eur a za stejné období dovezly větrné turbíny v hodnotě pouze 300 milionů eur.

"Mezi lety 2022 a 2023 nejvíce vzrostla hodnota exportu větrných turbín (+49 %), zatímco množství vzrostlo o 26 %. Export solárních panelů vzrostl o 19 % v případě hodnoty a o 37 % v případě množství," uvedl Eurostat.

Dovoz a vývoz vybraných "zelených" technologií a paliv do/z EU v roce 2023. Zdroj: Eurostat

Soláry a biopaliva "Made in China"

Dominantním dodavatelem solárních panelů do zemí EU je Čína. Podle zveřejněných statistik měla loni Čína na hodnotě importovaných solárních panelů 98% podíl.

Čína není pouze hlavním dodavatelem solárních panelů, ale také kapalných biopaliv. Zde je však její podíl podstatně nižší, a to 36 %. Mezi další klíčové dodavatele kapalných biopaliv patří Spojené království (13 %), Brazílie (12 %), Malajsie (11 %) a Argentina (10 %).

U větrných turbín byla v roce 2023 hlavním dovozcem do EU Indie s 59 %. Necelý 30% podíl měla i zde Čína.

Dovoz vybraných "zelených" technologií a paliv do/z EU v roce 2023 podle země původu. Zdroj: Eurostat

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Štěpán Major
25. říjen 2024, 12:37

Zde si položme otázku zda Mycle Schneider..kultický idol Zelených není Čínskou zbraní. Drahé energie ze solárů a větrníků dělají EU průmysl zcela nekonkurenceschopný.

Petr Hariprasad Hajič
25. říjen 2024, 17:34

Za prvé, podle Lazards je energie z FVE a VtE nejlevnější a to dokonce i spřipočítáním ceny za bateriová úložiště. Za druhé, jak to dělají ti Číňani, kteří instalují OZE jak na běžícím páse cca 1GW denně a přitom mají levnou elektrickou energii? Nebude to tím, že mají už nainstalováno tolik OZE (cca 40% výroby elektřiny je z OZE), že se začíná projevovat pákový efekt, kdy obnovitelná energie vyrábí levné FVE a VtE a protože jde o domácí trh, tak je cena nízká? My si v Ecropě nechali zlikvidovat veškerou konkurenci, a teď pláčeme nad drahotou.

Vítězslav Novák
25. říjen 2024, 18:27

Číňani staví jak na běžícím pásu taky uhelné a jaderné elektrárny - rychleji než zbytek světa. Plus mají Tři soutěsky. Číňani totiž nejsou pitomí...

Bob
25. říjen 2024, 18:35

A na jak dlouho mají tu akumulaci ty "levné" FVE a VtE? A kolik to je "levné" s akumulací? Mají třeba FVE alespoň tu krátkodobou akumulaci na dost dlouho, než začne svítit? Tj. v pro FVE v nejpříznivější době alespoň na 14 hodin?

Čína má ovšem nejvíce OZE ve vodních elektrárnách. V FVE a VtE už to po přepočtu na % (poměr k celkové výrobě) už není zase taková hitparáda.

Celkové hodnocení Číny v odkazu:

medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-cina-sice-trha-zelene-rekordy-ale-v-zime-jede-porad-az-z-75-na-uhli

Emil
25. říjen 2024, 19:25

1) Ani podle Lazards není energie z FVE a VtE nejlevnější s připočítáním ceny za bateriová úložiště, nevymýšlejte si laskavě.

2) Jde o nesmyslné srovnávání ceny disponibilního a intermitentního zdroje.

3) Číňani mají levnou elektřinu díky levnému uhlí nezatíženém drahými emisními povolenkami, takže tím to nebude.

4) V Číně není cca 40% výroby elektřiny z OZE, je to cca 30 %.

Richard Vacek
25. říjen 2024, 19:36

V Číně je cena elektřiny (pro domácnosti) cca 5x nižší než v Německu. To si skutečně myslíte, že to je proto, že v Německu mají málo OZE zdrojů?

Vítězslav Novák
25. říjen 2024, 14:32

Není možná!

Přece z rozhodnutí politbyra, pardon, EK se EU stala lídrem v "zelených" technologiích a staví na tom svou prosperitu, kterou jí může ten špinavý a nezelený zbytek světa závidět!!

Že by udělali soudruzi v Bruseli chybu?!?

A to právě není možná, neb jsou neomylní!!!

AŤ žije EK! Ať žije EK! AŤ žije soudružka von der!!!

Vítězslav Novák
27. říjen 2024, 15:47

Hmmm... dost dlouho čekal komentář na schválení...

Asi jsem se měl obrnit trpělivostí hodnou Joba.

Vítězslav Novák
26. říjen 2024, 01:09

Zvláštní... Tak ona EU není světovým lídrem v zelených technologiích což jí dle tvrzení přátel občasných zdrojů elektřiny mělo způsobit ekonomický búm?

Aj - vaj!

Štěpán Major
26. říjen 2024, 13:17

Pane Hariprassade Hajiči než se začnete k cenám energií vyjadřovat a než se začnete dovolávat vámi milovaných Lazards, doporučuji vám nastudovat pár prací kritizujících koncept LCOE, jejichž metoda výpočtu vznikla za dob kdy výrobě elektřiny dominovalo uhlí a voda (tedy velmi dobře řiditelné zdroje pracující podle potřeb odběratele -nikoliv dle počasí) a žádné destabilizační zdroje nebyly standardem energetické sítě. Tedy LCOE počítají i s tou zcela neužitečnou elektřinou vyrobenou v době kdy jí nikdo nepotřebuje a nemá možnost ji efektivně využít. Tedy nové koncepty výpočtu nákladů na produkci EE e musí zahrnovat jak doručit energii k odběrateli v ten čas kdy je třeba!!! Jednoduše řečeno! Zde vám doporučuji ke studiu článek:

Levelized Full System Costs of Electricity

od Roberta Idela v časopise Energy, Volume 259, 15 November 2022, 124905

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360544222018035

podobných studii pak vyšlo mnoho i v dalších časopisech. Koncept LCOE se stal prostě zastaralým s nástupem občasných zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se