Dovoz "zelených" technologií a paliv do EU významně převyšuje vývoz
Státy EU dovezly v roce 2023 ze zemí mimo EU solární panely, větrné turbíny a kapalná biopaliva v celkové hodnotě 23,9 miliardy eur. Hodnota vývozu uvedených technologií a paliv do zemí mimo EU činila za stejné období pouze 5,1 miliardy eur. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.
Podle zveřejněných statistik tvořily naprostou většinu výše uvedené hodnoty dovozu zelených technologií a paliv do EU v roce 2023 solární panely, a to 19,7 miliardy eur. Přestože množství dovezených solárních panelů vzrostlo meziročně o 5 %, hodnota dovozu klesla díky poklesu cen o 12 %.
Ještě větší pokles hodnoty importu byl zaznamenán u větrných turbín, a to meziročně o 66 %. O téměř 70 % kleslo také dovezené množství větrných turbín.
Dovoz solárů, vývoz větrníků
Zatímco dovoz solárních panelů do EU je téměř dvacetkrát vyšší než jejich export, u větrných turbín export poměrně významně import převyšuje. Podle zveřejněných statistik vyvezly v roce 2023 země EU větrné turbíny v hodnotě dvou miliard eur a za stejné období dovezly větrné turbíny v hodnotě pouze 300 milionů eur.
"Mezi lety 2022 a 2023 nejvíce vzrostla hodnota exportu větrných turbín (+49 %), zatímco množství vzrostlo o 26 %. Export solárních panelů vzrostl o 19 % v případě hodnoty a o 37 % v případě množství," uvedl Eurostat.
Dovoz a vývoz vybraných "zelených" technologií a paliv do/z EU v roce 2023. Zdroj: Eurostat
Soláry a biopaliva "Made in China"
Dominantním dodavatelem solárních panelů do zemí EU je Čína. Podle zveřejněných statistik měla loni Čína na hodnotě importovaných solárních panelů 98% podíl.
Čína není pouze hlavním dodavatelem solárních panelů, ale také kapalných biopaliv. Zde je však její podíl podstatně nižší, a to 36 %. Mezi další klíčové dodavatele kapalných biopaliv patří Spojené království (13 %), Brazílie (12 %), Malajsie (11 %) a Argentina (10 %).
U větrných turbín byla v roce 2023 hlavním dovozcem do EU Indie s 59 %. Necelý 30% podíl měla i zde Čína.
Dovoz vybraných "zelených" technologií a paliv do/z EU v roce 2023 podle země původu. Zdroj: Eurostat
Mohlo by vás zajímat:
Zde si položme otázku zda Mycle Schneider..kultický idol Zelených není Čínskou zbraní. Drahé energie ze solárů a větrníků dělají EU průmysl zcela nekonkurenceschopný.
Za prvé, podle Lazards je energie z FVE a VtE nejlevnější a to dokonce i spřipočítáním ceny za bateriová úložiště. Za druhé, jak to dělají ti Číňani, kteří instalují OZE jak na běžícím páse cca 1GW denně a přitom mají levnou elektrickou energii? Nebude to tím, že mají už nainstalováno tolik OZE (cca 40% výroby elektřiny je z OZE), že se začíná projevovat pákový efekt, kdy obnovitelná energie vyrábí levné FVE a VtE a protože jde o domácí trh, tak je cena nízká? My si v Ecropě nechali zlikvidovat veškerou konkurenci, a teď pláčeme nad drahotou.
Číňani staví jak na běžícím pásu taky uhelné a jaderné elektrárny - rychleji než zbytek světa. Plus mají Tři soutěsky. Číňani totiž nejsou pitomí...
A na jak dlouho mají tu akumulaci ty "levné" FVE a VtE? A kolik to je "levné" s akumulací? Mají třeba FVE alespoň tu krátkodobou akumulaci na dost dlouho, než začne svítit? Tj. v pro FVE v nejpříznivější době alespoň na 14 hodin?
Čína má ovšem nejvíce OZE ve vodních elektrárnách. V FVE a VtE už to po přepočtu na % (poměr k celkové výrobě) už není zase taková hitparáda.
Celkové hodnocení Číny v odkazu:
1) Ani podle Lazards není energie z FVE a VtE nejlevnější s připočítáním ceny za bateriová úložiště, nevymýšlejte si laskavě.
2) Jde o nesmyslné srovnávání ceny disponibilního a intermitentního zdroje.
3) Číňani mají levnou elektřinu díky levnému uhlí nezatíženém drahými emisními povolenkami, takže tím to nebude.
4) V Číně není cca 40% výroby elektřiny z OZE, je to cca 30 %.
V Číně je cena elektřiny (pro domácnosti) cca 5x nižší než v Německu. To si skutečně myslíte, že to je proto, že v Německu mají málo OZE zdrojů?
Není možná!
Přece z rozhodnutí politbyra, pardon, EK se EU stala lídrem v "zelených" technologiích a staví na tom svou prosperitu, kterou jí může ten špinavý a nezelený zbytek světa závidět!!
Že by udělali soudruzi v Bruseli chybu?!?
A to právě není možná, neb jsou neomylní!!!
AŤ žije EK! Ať žije EK! AŤ žije soudružka von der!!!
Hmmm... dost dlouho čekal komentář na schválení...
Asi jsem se měl obrnit trpělivostí hodnou Joba.
Zvláštní... Tak ona EU není světovým lídrem v zelených technologiích což jí dle tvrzení přátel občasných zdrojů elektřiny mělo způsobit ekonomický búm?
Aj - vaj!
Pane Hariprassade Hajiči než se začnete k cenám energií vyjadřovat a než se začnete dovolávat vámi milovaných Lazards, doporučuji vám nastudovat pár prací kritizujících koncept LCOE, jejichž metoda výpočtu vznikla za dob kdy výrobě elektřiny dominovalo uhlí a voda (tedy velmi dobře řiditelné zdroje pracující podle potřeb odběratele -nikoliv dle počasí) a žádné destabilizační zdroje nebyly standardem energetické sítě. Tedy LCOE počítají i s tou zcela neužitečnou elektřinou vyrobenou v době kdy jí nikdo nepotřebuje a nemá možnost ji efektivně využít. Tedy nové koncepty výpočtu nákladů na produkci EE e musí zahrnovat jak doručit energii k odběrateli v ten čas kdy je třeba!!! Jednoduše řečeno! Zde vám doporučuji ke studiu článek:
Levelized Full System Costs of Electricity
od Roberta Idela v časopise Energy, Volume 259, 15 November 2022, 124905
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360544222018035
podobných studii pak vyšlo mnoho i v dalších časopisech. Koncept LCOE se stal prostě zastaralým s nástupem občasných zdrojů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se