Domů
Obnovitelné zdroje
Druhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu
Wind farm Greater Gabbard
Přímořská větrná elektrárna Greater Gabbard

Druhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu

Druhé kolo aukcí pro výstavbu offshore větrných elektráren v Německu zná své vítěze. Po prvním kole, které téměř zcela ovládly projekty s požadavkem na nulovou provozní podporu, přineslo i druhé kolo nabídky na provoz bez podpory. V aukci však uspěly i projekty s cenou bezmála 100 EUR/MWh, čímž průměrná vysoutěžená cena vzrostla oproti prvnímu kolu desetinásobně.

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustil na začátku měsíce historicky druhou aukci pro offshore větrné elektrárny. V aukci developeři soutěžili o celkem 1,6 GW výkonu. Podobně jako v prvním kole, kdy uspěly celkem čtyři projekty, přičemž tři z nich, s celkovým výkonem 1380 MW, s nulovou nabízenou cenou, přineslo i druhé kolo nabídky na nulovou provozní dotaci.

Ve srovnání s prvním kolem s na výsledcích druhého kola podepsala nižší míra konkurence, jelikož aukce se mohly účastnit pouze již dříve schválení projekty, jejichž objem se po prvním kole zmenšil. V druhém kole bylo rovněž vyhrazeno 500 MW pro projekty v Baltském moře, aby nebyl veškerý výkon elektráren koncentrován v Severním moři.

„Průměrná vysoutěžená cena je vyšší než v případě ceny z prvního kola. Tento výsledek odráží odlišnou situaci v případě konkurence ve srovnání s prvním kolem. I přesto v tomto kole byly nabídky s cenou 0 centů. Dalším z příznivých výsledků druhého kola je, že bude využita téměř veškerá volná kapacita připojovacích vedení, čímž se vyvarujeme zbytečným nákladům kvůli jejímu nevyužívání,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 6 projektů o celkovém výkonu 1610 MW, 3 v Severním moři a 3 v Baltském. Nejnižší úspěšná nabídka byla 0 EUR/MWh, nejvyšší poté 98,3 EUR/MWh. Výsledný vážený průměr cen udělených úspěšným projektům tak dosáhl 46,6 EUR/MWh, teda zhruba desetinásobku hodnoty z prvního kola (4,4 EUR/MWh). Kromě provozní podpory úspěšné projekty získají připojení k síti a licenci na 25 let provozu.

Druhým kolem tak končí přechodová fáze, ve které se mohly o celkem 3100 MW ucházet projekty offshore větrných elektráren, které byly již schváleny, či alespoň plánovány před 1. srpnem 2016. Všechny tyto projekty by v případě jejich schválení měly zahájit provoz do roku 2025.

Pro další offshore větrné elektrárny, jež by měly zahájit provoz v roce 2026 a později, budou aukce probíhat od roku 2021.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milka
29. duben 2018, 00:57

Na jak dlouho mají tu garantovanou výkupní cenu, taky na 25 let?

Petr
29. duben 2018, 12:29

Dosud bývalo skoro vše na 20 let.

Jinak tohle poslední kolo teda bylo na závěr krásně podle plánu zkorumpované. Každá nárazovost a tržní vlnění jsou hnusárnou podporující jen spekulanty, a vyhlásit na 3 roky takovou divnou soutěžní pauzu, před kterou museli přijmout i těch 100 EUR/MWh.

Martin Hájek
29. duben 2018, 21:37

To bylo minule pšouků, jak už je off-shore vítr konkurenceschopný a teď najednou ticho po pěšině... :-) Teď bude ještě zajímavé, až uvidíme, co se z toho reálně nakonec postaví.

Milan Vaněček
30. duben 2018, 06:13

Stejně tak mohl být nadpis článku: i druhá aukce přinesla projekty offshore elektráren BEZ dotace ?. Myslím že se toho většina postaví, vím že co se týká JE tak se určitě v EU bez dotace nepostaví ?.

frank
30. duben 2018, 13:23

Poslední dobou mám dojem, že bez dotace se nepostaví už ani polní cesta :)

Navíc když víme, že v balíku evropských dotací Connecting Europe Facility čeká na stavitele el. sítí 140 miliard euro( cca 1/5 z toho na podmořské kabely) a na plyn 70 miliard eur porovná plány investic do sítí v Německu nebo příněmecku ( ve smyslu kabel do skandinávie a kabely na větrné elektrárny) tak si uvědomí, že značnou část dotací spolkne jen prosté zasítˇování Německa :) Prostě máte zase pravdu, bez dotací se dnes nepostaví nic, ani drát se nenatáhne...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516