Druhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu

DomůObnovitelné zdrojeDruhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu

Druhé kolo aukcí pro výstavbu offshore větrných elektráren v Německu zná své vítěze. Po prvním kole, které téměř zcela ovládly projekty s požadavkem na nulovou provozní podporu, přineslo i druhé kolo nabídky na provoz bez podpory. V aukci však uspěly i projekty s cenou bezmála 100 EUR/MWh, čímž průměrná vysoutěžená cena vzrostla oproti prvnímu kolu desetinásobně.

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustil na začátku měsíce historicky druhou aukci pro offshore větrné elektrárny. V aukci developeři soutěžili o celkem 1,6 GW výkonu. Podobně jako v prvním kole, kdy uspěly celkem čtyři projekty, přičemž tři z nich, s celkovým výkonem 1380 MW, s nulovou nabízenou cenou, přineslo i druhé kolo nabídky na nulovou provozní dotaci.

Ve srovnání s prvním kolem s na výsledcích druhého kola podepsala nižší míra konkurence, jelikož aukce se mohly účastnit pouze již dříve schválení projekty, jejichž objem se po prvním kole zmenšil. V druhém kole bylo rovněž vyhrazeno 500 MW pro projekty v Baltském moře, aby nebyl veškerý výkon elektráren koncentrován v Severním moři.

„Průměrná vysoutěžená cena je vyšší než v případě ceny z prvního kola. Tento výsledek odráží odlišnou situaci v případě konkurence ve srovnání s prvním kolem. I přesto v tomto kole byly nabídky s cenou 0 centů. Dalším z příznivých výsledků druhého kola je, že bude využita téměř veškerá volná kapacita připojovacích vedení, čímž se vyvarujeme zbytečným nákladům kvůli jejímu nevyužívání,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 6 projektů o celkovém výkonu 1610 MW, 3 v Severním moři a 3 v Baltském. Nejnižší úspěšná nabídka byla 0 EUR/MWh, nejvyšší poté 98,3 EUR/MWh. Výsledný vážený průměr cen udělených úspěšným projektům tak dosáhl 46,6 EUR/MWh, teda zhruba desetinásobku hodnoty z prvního kola (4,4 EUR/MWh). Kromě provozní podpory úspěšné projekty získají připojení k síti a licenci na 25 let provozu.

Druhým kolem tak končí přechodová fáze, ve které se mohly o celkem 3100 MW ucházet projekty offshore větrných elektráren, které byly již schváleny, či alespoň plánovány před 1. srpnem 2016. Všechny tyto projekty by v případě jejich schválení měly zahájit provoz do roku 2025.

Pro další offshore větrné elektrárny, jež by měly zahájit provoz v roce 2026 a později, budou aukce probíhat od roku 2021.