Domů
Obnovitelné zdroje
Druhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu
Wind farm Greater Gabbard
Zdroj: Department of Energy and Climate Change

Druhá německá aukce pro offshore elektrárny přinesla výrazně vyšší průměrnou cenu

Druhé kolo aukcí pro výstavbu offshore větrných elektráren v Německu zná své vítěze. Po prvním kole, které téměř zcela ovládly projekty s požadavkem na nulovou provozní podporu, přineslo i druhé kolo nabídky na provoz bez podpory. V aukci však uspěly i projekty s cenou bezmála 100 EUR/MWh, čímž průměrná vysoutěžená cena vzrostla oproti prvnímu kolu desetinásobně.

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustil na začátku měsíce historicky druhou aukci pro offshore větrné elektrárny. V aukci developeři soutěžili o celkem 1,6 GW výkonu. Podobně jako v prvním kole, kdy uspěly celkem čtyři projekty, přičemž tři z nich, s celkovým výkonem 1380 MW, s nulovou nabízenou cenou, přineslo i druhé kolo nabídky na nulovou provozní dotaci.

Ve srovnání s prvním kolem s na výsledcích druhého kola podepsala nižší míra konkurence, jelikož aukce se mohly účastnit pouze již dříve schválení projekty, jejichž objem se po prvním kole zmenšil. V druhém kole bylo rovněž vyhrazeno 500 MW pro projekty v Baltském moře, aby nebyl veškerý výkon elektráren koncentrován v Severním moři.

„Průměrná vysoutěžená cena je vyšší než v případě ceny z prvního kola. Tento výsledek odráží odlišnou situaci v případě konkurence ve srovnání s prvním kolem. I přesto v tomto kole byly nabídky s cenou 0 centů. Dalším z příznivých výsledků druhého kola je, že bude využita téměř veškerá volná kapacita připojovacích vedení, čímž se vyvarujeme zbytečným nákladům kvůli jejímu nevyužívání,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 6 projektů o celkovém výkonu 1610 MW, 3 v Severním moři a 3 v Baltském. Nejnižší úspěšná nabídka byla 0 EUR/MWh, nejvyšší poté 98,3 EUR/MWh. Výsledný vážený průměr cen udělených úspěšným projektům tak dosáhl 46,6 EUR/MWh, teda zhruba desetinásobku hodnoty z prvního kola (4,4 EUR/MWh). Kromě provozní podpory úspěšné projekty získají připojení k síti a licenci na 25 let provozu.

Druhým kolem tak končí přechodová fáze, ve které se mohly o celkem 3100 MW ucházet projekty offshore větrných elektráren, které byly již schváleny, či alespoň plánovány před 1. srpnem 2016. Všechny tyto projekty by v případě jejich schválení měly zahájit provoz do roku 2025.

Pro další offshore větrné elektrárny, jež by měly zahájit provoz v roce 2026 a později, budou aukce probíhat od roku 2021.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milka
29. duben 2018, 00:57

Na jak dlouho mají tu garantovanou výkupní cenu, taky na 25 let?

Petr
29. duben 2018, 12:29

Dosud bývalo skoro vše na 20 let.

Jinak tohle poslední kolo teda bylo na závěr krásně podle plánu zkorumpované. Každá nárazovost a tržní vlnění jsou hnusárnou podporující jen spekulanty, a vyhlásit na 3 roky takovou divnou soutěžní pauzu, před kterou museli přijmout i těch 100 EUR/MWh.

Martin Hájek
29. duben 2018, 21:37

To bylo minule pšouků, jak už je off-shore vítr konkurenceschopný a teď najednou ticho po pěšině... :-) Teď bude ještě zajímavé, až uvidíme, co se z toho reálně nakonec postaví.

Milan Vaněček
30. duben 2018, 06:13

Stejně tak mohl být nadpis článku: i druhá aukce přinesla projekty offshore elektráren BEZ dotace ?. Myslím že se toho většina postaví, vím že co se týká JE tak se určitě v EU bez dotace nepostaví ?.

frank
30. duben 2018, 13:23

Poslední dobou mám dojem, že bez dotace se nepostaví už ani polní cesta :)

Navíc když víme, že v balíku evropských dotací Connecting Europe Facility čeká na stavitele el. sítí 140 miliard euro( cca 1/5 z toho na podmořské kabely) a na plyn 70 miliard eur porovná plány investic do sítí v Německu nebo příněmecku ( ve smyslu kabel do skandinávie a kabely na větrné elektrárny) tak si uvědomí, že značnou část dotací spolkne jen prosté zasítˇování Německa :) Prostě máte zase pravdu, bez dotací se dnes nepostaví nic, ani drát se nenatáhne...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se