Domů
Německo
Německo spustí druhou aukci pro offshore větrné elektrárny, soutěžit se bude o 1,6 GW
offshore větrná elektrárna

Německo spustí druhou aukci pro offshore větrné elektrárny, soutěžit se bude o 1,6 GW

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustí na začátku letošního dubna historicky druhou aukci pro offshore větrné elektrárny. V aukci budou developeři soutěžit o celkem 1,6 GW výkonu, výsledky aukce by vzhledem ke krátkému oknu pro podání nabídek měly být známy již v polovině dubna.

Německo čeká za dva měsíce historicky druhé kolo aukcí pro výstavbu offshore větrných elektráren, první kolo proběhlo na začátku dubna loňského roku. V první aukci bylo vysoutěženo celkem 1490 MW, za povšimnutí stojí zejména nabídky na vybudování tří větrných parků bez garantované výkupní ceny.

„Našimi aukcemi zajišťujeme stálý a efektivní rozvoj větrné energetiky. Po první aukci proběhlé v minulém roce podruhé vyhodnotíme konkurenčním způsobem, které offshore větrné parky obdrží připojení k síti a podporu na základě nabídky,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

O úspěchu v aukci bude již tradičně rozhodovat nabízená cena, přičemž vítězné nabídky z prvního kola byly podle regulátora hluboko pod očekávanými hodnotami. V aukci uspěly celkem čtyři projekty, přičemž tři z nich, s celkovým výkonem 1380 MW, s nulovou nabízenou cenou – provozovatelé parků by v případě jejich realizace nemohli počítat s garantovanou cenou. Posledním úspěšným projektem byl větrný park Gode Wind 3 s cenou 60 EUR/MWh. Nabízené ceny dosáhly v průměru 44 EUR/MWh. Uvedení všech parků do provozu je plánováno mezi lety 2024 a 2025.

Pro letošní kolo regulátor snížil maximální cenu pro přihlašované nabídky z loňských 120 na 100 EUR/MWh. Soutěžit se bude o celkem 1610 MW, tedy o původně plánovaných 1550 MW a nevysoutěžených 60 MW z minulého kola. Své nabídky investoři budou moct podávat do 3. dubna.

Offshore parky bez dotací? Sázka do budoucna

Překvapením prvního kolo byly již zmiňované nabídky na výstavbu offshore parků bez provozní podpory. Společnosti Ørsted (dříve Dong Energy) a EnBW, které nabídky podaly, sází především na pokles výrobních nákladů elektřiny z offshore větrných zdrojů díky růstu výkonu turbín.

Dong uvedla, že očekává pro své vysoutěžené projekty s realizací v roce 2025 instalaci turbín o jednotkovém instalovaném výkonu ve výši 13 až 15 MW. To je až dvojnásobný výkon ve srovnání s 8MW turbínami využívanými v současné době budovaných offshore větrných parcích.

„Dong a EnBW vsází na turbíny třikrát až čtyřikrát větší v porovnání s dnešními. Ty budou mít zásadní význam na snížení nákladů na vyrobenou energii,“ uvedl k podaným nabídkám Keegan Kruger, analytik společnosti Bloomberg New Energy Finance.

Nemalou roli při nabídce na nulovou garantovanou cenu hrál také fakt, že v ní nejsou zahrnuty náklady na připojení k síti. Zmíněné projekty rovněž těží z výborných povětrnostních podmínek lokality, ve které se průměrná rychlost větru pohybuje nad 10 m/s.

Zda budou tyto projekty skutečně realizovány zatím ale není jisté. Závěrečné investiční rozhodnutí o realizaci offshore větrných parků bez provozních dotací má být učiněno až v roce 2021.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Petr
31. leden 2018, 08:05

Tak koukám, že doba dodání u větrníků klidně až za 8 let, takže zhruba stejné jako u jaderek :)

frank
31. leden 2018, 10:31

Tiše si představuji, jak v jiném odvětví energetického sektoru, případně sektoru jiném leč regulovaném státem ( třeba dopravní infrastruktura nebo doprava či bezpečnost) soutěží firmy s nějakou budoucí technologií nebo budoucí účinností technologie, nebo s tím, že tuto vysoutěženou věc si stát sám připojí k stávající infrastruktuře.

To by se ozvalo hlasů proti :)

Milan Vaněček
31. leden 2018, 12:12

Off shore větrné elektrárny to je jako kdysi zlatá horečka v Kalifornii. Nejdůležitější je zabrat claim, těžba a zbohatnutí příjde až potom. A když se spojí lidé z nových technologii ( nejnovější větrníky) s lidmy ze starých těžařských technologií (zakládání staveb v moři) tak je synergie a zisk zaručen.

Martin Hájek
31. leden 2018, 13:55

A nebo taky ne. Na zlaté horečce zbohatli jen nemnozí, navíc převážně dodavatelé nástrojů a proviantu pro zlatokopy. Velká část zlatokopů podlehla vyčerpání a hladu. Jestli ono to náhodou nebude podobné :-)

frank
31. leden 2018, 14:13

zlatokopům nikdo negarantoval zázemí:)

Ale náhodou pan Veselý to vystihl dobře, důležitý je ten claim, ovšem žádný zlatokop nesliboval, že na claimu bud těžit metodou budoucnosti a s vyšší účiností a také to v ničem nerozhodovalo. Takže zpátky na stromy a pojďme si tiše představovat, že soutěž o plynový zdroj vyhraje firma která řekne, že za 7-9 let vyvine mnohem účinnější metodu spalování , nebo nějakou novou turbínu s vyšší efektivitou a díky tomu dostane claim elektrárnu :)

NN
31. leden 2018, 18:01

"Nemalou roli při nabídce na nulovou garantovanou cenu hrál také fakt, že v ní nejsou zahrnuty náklady na připojení k síti. Zmíněné projekty rovněž těží z výborných povětrnostních podmínek lokality, ve které se průměrná rychlost větru pohybuje nad 10 m/s."... No nad 10m/s je to dost dobrý. Aritmetickým cvičením jen podle Rayleighova rozdělení pro v = 10 (průměrná) pojede turbina v intervalu rychlostí větru např. m/s resp. m/s 31,5% resp. 25,8% času na plný výkon. Záleží samozřejmě na charakteristikách turbiny.

NN
31. leden 2018, 18:07

Ty intervaly jsou 12-25 m/s a 13-25m/s. Já blbec zapomněl, že mi to sežere lomené závorky.

Milan Vaněček
31. leden 2018, 18:27

Na 20 let máte garantováno “perpetum mobile”. Proto jsem psal že místa kde fouká a jsou na mělčině jsou opravdu “zlatá žíla”.

Martin Hájek
31. leden 2018, 21:02

??? A co jako máte přesně garantováno, pane Vaněčku? Za kolik tu větrnou farmu postavíte? No to asi garantováno nemáte. Za kolik prodáte elektřinu (no to také garantováno nemáte). A kolik té elektřiny vyrobíte - to také garantováno nemáte.

energetik
31. leden 2018, 12:24

No a ve skutečnosti je to v ČEZku jinak. Vyhrajete státem vyhlášenou zakázku/pobídku atd..... A nohsled jednoho nespěšného uchazeče v podobě distributora ji odmítne připojit do veřejné infrastruktury s hromadou nesmyslných výmluv, nebo si klade absurdní technické podmínky.

Martin Hájek
31. leden 2018, 13:57

Ona byla v ČR nějaká soutěžní pobídka, že šlo něco vyhrát? Že o tom nevím...

Pete
31. leden 2018, 22:01

Jak dlouho to ještě vydrží? Investice do zdrojů, bez investic do akumulace a distribuce. Myslím, že blackouty opravdu přijdou. Je to jak rozjetý Titanik.

C
31. leden 2018, 22:31

Nevím, ale Němci by pro začátek mohli akumulaci - PVE, osvobodit od poplatků za OZE, když to dovolili průmyslu, PVE se drží tak tak nad vodou. U nás se bohužel do akumulace také neinvestuje.

Pete
31. leden 2018, 23:53

To by sice mohli, ale dělají pravý opak. Německé přečerpávací elektrárny jsou na pokraji ekonomického odstavení. V září minulého roku odpískali výstavbu největší přečerpávací elektrárny, která měla veškerá ekologická a stavební povolení (proinvestováno více než 100 mil Eur). Výstavba nedostala žádnou pobídku a ekonomicky samozřejmě nemůže dnes vycházet. Management firmy projekt zrušil. Představte si situaci německých politiků. Stáří energetici jim tvrdí, že je třeba něco udělat. A pak jsou tu mladí energetici a nadšenci, kteří tlačí OZE. Proč by měli věřit energetickým dinosaurům. K tomu tlak veřejného mínění. Nemají šanci se v tom správně zorientovat. OZE přece vyrábí i nadpoloviční množství energie. Ještě to bude zajímavé.

Martin Hájek
1. únor 2018, 10:51

Nezbývá než nechat nové energetiky chvíli předvádět, co umí. Bude to bolet, ale fyzika se časem prosadí.

Milan Vaněček
1. únor 2018, 12:26

Naprostý souhlas. Fyzika a chemie se časem prosadí. Technologiím kterým nestačily dotace do výroby po 20-40 let (do výzkumu jsou třeba stále) už asi nic nepomůže. Myslím, že dotace do smysluplných OZE by měli přestat cca do roku 2025, pak už se ukáže co je životaschopné bez dotací (vítr, slunce, ...) a co ne.

Taky za cca 10-15 let už bude vidět, na kolik je optimální akumulace, nakolik doplňková pružná výroba, nakolik chytré sítě a nové obchodní modely.

Pete
1. únor 2018, 17:26

To p. Vaněček: To by bylo moc fajn. Jen mám obavu, že vaše očekávání pramení trochu více z budovatelského revolučního nadšení než z reality. Rád se budu mýlit.

Milan Vaněček
1. únor 2018, 18:43

ad Pete: revoluční nadšení mě už dávno přešlo. To o čem píši jsou informace starého insidera o realitě ve fotovoltaickém výzkumu a průmyslové výrobě

Pete
2. únor 2018, 12:40

Ad Vaněček: Bohužel Vaše příspěvky o nadhledu a nestrannosti nesvědčí. Argumentovat cenou zdrojů, které nejsou plně flexibilní a úmyslně z kalkulací vynechávat náklady na zálohy nebo skladování, odpovídají pozici zaujatého insidera. Já jsem pro rozvoj OZE. FVE v kombinaci s kogenerací je pro ČR super nápad. Ale likvidovat kvůli tomu klasickou energetiku by chytré nebylo.

Milan Vaněček
2. únor 2018, 14:20

To jste mě nepochopil. Já chci starou energetiku (jádro, uhlí) nechat dožít. Samozřejmě za stálého zvyšování bezpečnostních limitů u jádra a snižování emisí u uhli. Ale proč stavět nové jaderné a uhelné elektrárny když je v delším horizontu OZE plus akumulace převálcují (budou výrazně dominovat, zcela je eliminovat nemusí). Technologický pokrok v energetice už zastavit nelze.

C
1. únor 2018, 22:52

Na to právě narážím, v Německu nejsou schopní udělat ani podmínky pro akumulaci kterou mají. To snad ani nemůže být o konfliktu nových vs. starých energetiků, to musí být o něčem jiném. Domnívám se že kdybyste dal průměrnému sedlákovi graf produkce FVE, tak vám řekne že je škoda že si to sluníčko nemůže schovat na večer, každému s polovinou mozku by mělo být jasné že je lepší si energii uchovat než ji vyhodit a pak uvolnit jinou. Teď si zaříznout PVE udělá jenom pitomec, zvlášť když třeba u nás trhají rekordy.

Opravdu se tu nabízí oblíbená konspirační teorie o bývalém kancléři SRN, protože potřebu PVE musí vidět v tom budoucím mixu každý, ledaže by spoléhali na baterie, nebo nějakou jinou méně efektivní akumulaci, ale o tom nemůže být řeč v dohledné době.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se