Domů
Německo
Německo spouští poslední letošní aukci pro onshore větrné elektrárny, nabízí 1 GW

Německo spouští poslední letošní aukci pro onshore větrné elektrárny, nabízí 1 GW

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) na začátku týdne odstartoval již třetí letošní aukci pro výstavu onshore větrných elektráren v Německu. V posledním letošním kole se zájemci mohou ucházet o celkový výkon 1 GW, přičemž jejich nabídky nesmí překročit 70 EUR/MWh.

Německo v letošním roce uspořádalo již dvě aukce pro výstavbu větrných elektráren na pevnině. Pro poslední letošní kolo regulátor stanovil nejvyšší nabídkovou cenu na 70 EUR/MWh stejně jako v prvních dvou kolech, výsledné ceny z předchozích aukcí se nicméně pohybovaly výrazně pod tímto limitem.

Německo plánuje v následujících letech dále navyšovat výkon ve větrných elektrárnách skrz systém aukcí. V období 2017 až 2019 německý regulátor ročně nabídne 2,8 GW, v dalších letech poté 2,9 GW výkonu. Nabídky do třetího kola mohou zájemci zasílat až do začátku listopadu.

„První dvě kola aukcí byla charakteristická vysokou mírou konkurence. Nyní se ukáže, co přinese třetí a zároveň poslední aukce v tomto roce,“ uvedl Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur.

Poslední letošní kolo opět nabídne 1 GW výkonu. V případě severní části Německa, které se vyznačuje vhodnými podmínkami pro výstavbu větrných zdrojů, je k dispozici celkem 430,55 MW, a to včetně 108,55 MW z minulého kola, kdy nebyl vyčerpán limit 322 MW.

Aukce v Německu stlačily cenu elektřiny z větru dolů

První dvě letošní aukce zatím přinesly výrazné snížení garantovaných cen pro německé větrné elektrárny. Zatímco v prvním kole dosáhla cena v průměru 57,1 EUR/MWh, po druhém kole byla s 42,8 EUR/MWh o čtvrtinu nižší. Podle studie německého think-tanku Agora Energiewende by cena v lokalitách s vhodnými podmínkami mohla s rostoucím výkonem turbín klesnout na úroveň v rozsahu 30 až 45 EUR/MWh.

Zajímavé výsledky přinesly i první aukce pro offshore větrné elektrárny, ve kterých německý regulátor udělil právo na výstavbu tří parků společnosti DONG Energy. Dva ze tří projektů uspěly s bezprecedentním požadavkem v odvětví offshore větrné energetiky na nulovou provozní dotaci, konečné investiční rozhodnutí o jejich realizaci má však padnout až za 4 roky.

Komentáře

(2)

Jan Veselý

22. září 2017, 09:47

Tak co bude to teď pod 40 EUR/MWh?

Milan Vaněček

22. září 2017, 10:31

Bude, už během pár let se protne cena na burze s cenou VtE z aukcí v našem regionu. U FVE to přijde do 10 let. Daleko nejdražší budou nové JE, které se postaví nejdříve za 15 let (jestli se vůbec postaví/dostaví).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.