Domů
Elektřina
Emise oxidu uhličitého v Číně meziročně klesly o 2 %

Emise oxidu uhličitého v Číně meziročně klesly o 2 %

Emise oxidu uhličitého v Číně v loňském roce klesly poprvé za posledních více než deset let, což pomohlo ke stagnaci světové produkce CO2. Díky aktuálním datům o emisích CO2, které poskytla Mezinárodní energetická agentura IEA, je zřejmé, že snahy o snížení světových emisí mají konečně viditelné výsledky. Agentura v prohlášení k datům dále upozornila na fakt, že k poklesu došlo poprvé za 40 let bez toho, aby byl spojen s poklesem světové ekonomiky.

Čína a další vyspělé země se soustředí mnohem více na obnovitelné zdroje a zvyšování účinnosti, proto již není růst ekonomiky bezvýhradně spojen s růstem emisí CO2. Celkové množství emisí Číny, druhé největší ekonomiky světa, kleslo v roce 2014 o 2 % v porovnání s minulým rokem, což je v Číně dle národních orgánů první pokles od roku 2001.

„Mezi nejdůležitější důvody snížení objemu vypuštěných emisí patří klesající poptávka po uhlí“

Sophie Lu, Analytička BNEF

IEA v Číně v posledních letech pozoruje změny ve spotřebě energií, což se u druhé nejlidnatější země s populací téměř 1,5 miliardy projeví na celkovém objemu emisí. Dle nově zvoleného předsedy agentury IEA, kterým se letos v únoru stal Faith Birol, se jedná o povzbudivou zprávu, která dává šanci udržet emise uhlíku na takové úrovni, aby byl dodržen limit globálního oteplení o 2 °C.

„Poslední vývoj klimatu dodává světu nadějí, že lidstvo společně dokáže bojovat s nepříznivými klimatickými změnami, které nyní patří mezi největší globální hrozby“

Faith Birol, IEA

Investice do obnovitelných zdrojů

Výsledky v oblasti čistoty ovzduší, kterých Čína dosáhla, jsou známkou snahy udržet emise v únosných limitech. Čína, která je největším producentem skleníkových plynů, v poslední době investovala do zdrojů čisté energie, včetně solárních, větrných a vodních elektráren.

Čína se stala největším investorem do obnovitelných zdrojů, do kterých investovala přes 90 mld. dolarů, což je dle BNEF téměř třetina všech světových investic.

V souběhu s tím dokázala Čína snížit svoji závislost na spotřebě uhlí, včetně jeho těžby. Spotřeba uhlí v loňském roce klesla o 2,9 %, poprvé za posledních deset let. Zpomalil i růst spotřeby energií, který byl v roce 2014 pouze 3,8 %, zejména kvůli pomalejšímu rozvoji čínské ekonomiky.

Země s největší spotřebou energie získala v loňském roce 11 % energie z nefosilních paliv, což zahrnuje obnovitelné a jaderné zdroje. V roce 2013 to bylo o 1,2 % méně. Cílem je dosáhnout do roku 2020 15% výroby energie z nefosilních paliv.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.