Endesa: Oznámené španělské aukce na OZE zvýší tlak na trhu s PPA dohodami

DomůObnovitelné zdrojeEndesa: Oznámené španělské aukce na OZE zvýší tlak na trhu s PPA dohodami

Oznámená nová série aukcí na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve Španělsku zvýší tlak na již nyní oslabeném trhu s dlouhodobými dohodami o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z OZE. Podle zahraničního serveru Platts to oznámil finanční ředitel španělské energetické společnosti Endesa Luca Passa.

Již nyní oslabený trh s dlouhodobými PPA dohodami na elektřinu z OZE ve Španělsku, který byl zasažen nízkými cenami elektřiny v důsledku opatření proti šíření koronaviru, dostal podle finančního ředitele Endesy další ránu, když španělská vláda oznámila plány na aukce na elektřinu z OZE v objemu 5 GW/rok založené na principu pay-as-bid.

Současné nízké ceny PPA dohod znamenjí pro Endesu při nákupu elektřiny tímto způsobem příležitost. Passa zároveň dodal, že si Endesa obvykle do PPA dohody prosadí opci na odkup dané výrobny elektřiny po ukončení platnosti PPA dohody.

Na straně poptávky eviduje podle Passy Endesa zájem na nákup kolem 5 TWh elektřiny v podobě 10 až 15letých PPA dohod v B2B segmentu.

Generální ředitel Endesy Jose Bogas dodal, že se Endesa aukcí na elektřinu z OZE zúčastní, ale že pro ni nejsou klíčové pro realizaci jejího plánu na růst v oblasti OZE.

Podle Platts připravuje v současné době Endesa ve Španělsku projekty na výstavbu obnovitelných zdrojů energie v objemu 25,7 GW, z čehož 4,2 GW výkonu by mělo být uvedeno do provozu do konce roku 2023. Zhruba 60 % z plánovaného nového výkonu představují solární elektrárny.

{„url“:“https://dashboard.oenergetice.cz/public/chart-1604585646.json“}

Nejlevnější evropský trh pro solární PPA dohody

Španělsko patřilo již před vypuknutím koronavirové krize k nejlevnějším trhům s PPA dohodami v Evropě. Podle průzkumu „1H 2020 European Corporate PPA Price Survey“ výzkumníků z BloombergNEF byly PPA dohody na elektřinu ze solárních elektráren ve Španělsku dokonce nejlevnějšími v celé Evropě, když v průměru dosahovaly hodnody 35,3 EUR/MWh.

BNEF nicméně při zveřejnění průzkumu dodal, že velikost trhu s PPA dohodami v Evropě je zhruba čtvrtinová ve srovnání se Spojenými státy, kdy v době zveřejnění průzkumu BNEF ve Spojených státech registroval dohody na celkový dodaný výkon 40 GW a v Evropě na 9,8 GW.

„Téměř polovina všech RE100 společností je z Evropy – víme, že poptávka po čisté energii je právě zde. Aby se však zvýšila aktivita kolem PPA dohod na úroveň Spojených států, musíme více popsat regionální rozdíly v oceňování těchto kontraktů, v jejich struktuře a délce,“ uvedl Kyle Harrison, analytik z BNEF zaměřující se na korporátní udržitelnost.