Domů
Obnovitelné zdroje
Endesa: Oznámené španělské aukce na OZE zvýší tlak na trhu s PPA dohodami
QASP budoucí největší solární elektrárna na světě.

Endesa: Oznámené španělské aukce na OZE zvýší tlak na trhu s PPA dohodami

Oznámená nová série aukcí na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve Španělsku zvýší tlak na již nyní oslabeném trhu s dlouhodobými dohodami o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z OZE. Podle zahraničního serveru Platts to oznámil finanční ředitel španělské energetické společnosti Endesa Luca Passa.

Již nyní oslabený trh s dlouhodobými PPA dohodami na elektřinu z OZE ve Španělsku, který byl zasažen nízkými cenami elektřiny v důsledku opatření proti šíření koronaviru, dostal podle finančního ředitele Endesy další ránu, když španělská vláda oznámila plány na aukce na elektřinu z OZE v objemu 5 GW/rok založené na principu pay-as-bid.

Současné nízké ceny PPA dohod znamenjí pro Endesu při nákupu elektřiny tímto způsobem příležitost. Passa zároveň dodal, že si Endesa obvykle do PPA dohody prosadí opci na odkup dané výrobny elektřiny po ukončení platnosti PPA dohody.

Na straně poptávky eviduje podle Passy Endesa zájem na nákup kolem 5 TWh elektřiny v podobě 10 až 15letých PPA dohod v B2B segmentu.

Generální ředitel Endesy Jose Bogas dodal, že se Endesa aukcí na elektřinu z OZE zúčastní, ale že pro ni nejsou klíčové pro realizaci jejího plánu na růst v oblasti OZE.

Podle Platts připravuje v současné době Endesa ve Španělsku projekty na výstavbu obnovitelných zdrojů energie v objemu 25,7 GW, z čehož 4,2 GW výkonu by mělo být uvedeno do provozu do konce roku 2023. Zhruba 60 % z plánovaného nového výkonu představují solární elektrárny.

Nejlevnější evropský trh pro solární PPA dohody

Španělsko patřilo již před vypuknutím koronavirové krize k nejlevnějším trhům s PPA dohodami v Evropě. Podle průzkumu „1H 2020 European Corporate PPA Price Survey“ výzkumníků z BloombergNEF byly PPA dohody na elektřinu ze solárních elektráren ve Španělsku dokonce nejlevnějšími v celé Evropě, když v průměru dosahovaly hodnody 35,3 EUR/MWh.

BNEF nicméně při zveřejnění průzkumu dodal, že velikost trhu s PPA dohodami v Evropě je zhruba čtvrtinová ve srovnání se Spojenými státy, kdy v době zveřejnění průzkumu BNEF ve Spojených státech registroval dohody na celkový dodaný výkon 40 GW a v Evropě na 9,8 GW.

„Téměř polovina všech RE100 společností je z Evropy – víme, že poptávka po čisté energii je právě zde. Aby se však zvýšila aktivita kolem PPA dohod na úroveň Spojených států, musíme více popsat regionální rozdíly v oceňování těchto kontraktů, v jejich struktuře a délce,“ uvedl Kyle Harrison, analytik z BNEF zaměřující se na korporátní udržitelnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
6. listopad 2020, 09:23

Toto je snad jasná odpověď na různé kecy některých diskutujících zde o PPA v Evropské unii, cituji:

...byly PPA dohody na elektřinu ze solárních elektráren ve Španělsku dokonce nejlevnějšími v celé Evropě, když v průměru dosahovaly hodnody 35,3 EUR/MWh.

35,3 EUR/MWh to je 94 českých haléřů za kWh. Pěkná cena.

Ondra
6. listopad 2020, 10:36

No to je fakt překvapující když tam svítí daleko víc jak u nás... Když si to přepočtete na osvit v Německu tak ste na podobný ceně jako tam maj v aukcích, tzn lehce nad 50 euro za MWh.

Něco jinýho a zajímavějšího než kecy o cenách ze Španělska který dáváte jako vzornej příklad pro EU by tam nebylo?

Milan Vaněček
6. listopad 2020, 11:12

Ještě něco o Španělsku pro Ondru: to mělo první na světě fotovoltaický "tunel" v roce 2008 (3 GW instalované za vysoké výkupní ceny). Bylo dáváno za odstrašující příklad, (přesto ho ČR následovala),

fotovoltaika se tam přestala budovat.

Pak Španělé snížily ty šílené staré výkupní ceny, na řeči o retroaktivitě jako suverenní stát se vykašlali,

situace se začala měnit, a nyní Španělsko jede na fotovoltaice.

Má pro ni ideální podmínky (my je máme jen o cca třetinu nižší, jejich 1,7 GWh z 1 MW elektrárny kontra naše jižní Morava 1,1 GWh z 1 MW elektrárny), u nových to bude ještě více jak se zvyšuje s technickým pokrokem "performance ratio" nových FVE.

Nyní se Francie chystá retroaktivně zasáhnout do vysokých výkupních cen z let 2008-10.

A kdy to nastane v ČR? Nevím, teď dokončují kontrolu "překompensace", možná za rok či dva. Pak se teprve fotovoltaika u nás začne rozjíždět na 10 GW, pak 15 GW, pak ještě více instalovaných GW všech druhů FVE (malé na domech, střední na průmyslových a skladových objektech a utility scale na tom obrovském množství brownfields co tu máme).

Tož tak, Španělsko, Portugalsko, Italie a Německo - to jsou země, které to v EU vedou, ostatní budou s narůstajícím technickým pokrokem (který zvyšuje účinnost a snižuje cenu FVE) taky následovat.

A samozřejmě, čím víc na sever, tím vyšší bude podíl čisté výroby elektřiny ve větrných elektrárnách.

pr
6. listopad 2020, 22:36

Obávám se, že v ČR se již nápravy nedočkáme. FVE budou nejen na domech instalovány pro systém obchodování s energií "neviditelně". Napomáhá tomu přitahování legislativních šroubů ze strany distribuce. Jako za prohibice. To chovat se společensky přijatelně na veřejnosti a přitom si v soukromí dělat věci po svém máme z minulosti ať už kterékoli včetně dneška nacvičeno až do genů a nejlépe z východního bloku (vyjma Ruska).

Kamil Kubů
6. listopad 2020, 12:03

Za prvé, je to průzkum, nikoliv analýza skutečných hodnot. Co tam kdo napsal, je hvězdách.

Za druhé, samotné hodnocení BNEF není zrovna chvalitebné: "At present, any publicly available information is generally anecdotal and project-specific, while the majority of PPA data is obscured by non-disclosure agreements. As no two projects are the same, this means available corporate PPA data have had limited usefulness."

Jinými slovy, skutečná data, která by byla dostupná veřejně jsou k ničemu. Výše uvedená průměrná cena vychází z průzkumu,kterého se zúčastnilo 25 účastníků. Pokrytí jednotlivých trhů není v článku zveřejněno, detail reportu je určen platícím zákazníkům Bloomberg.

Stejně tak není zřejmé, jestli jde o PPA na nové projekty, nebo o PPA na projekty, které jsou již dávno v provozu a mohou se jich týkat např. provozní podpory z dřívější doby.

Takže spíš marketing než skutečně cenová analýza.

Milan Vaněček
6. listopad 2020, 12:47

Pane Kubů, potrefená husa se ozvala. Vy jste vždy mluvil, že to není cena ale "příplatek navíc k ceně"....

Kamil Kubů
6. listopad 2020, 13:40

Pane Vaněčku, zkuste prosím dohledat doslovnou citaci, kde uvádím, že cena PPA kontraktu je "příplatek navíc k ceně". Pokud ji nedokážete najít, byl bych rád abyste své tvrzení odvolal a pokud možno se omluvil za tu potrefenou husu.

Emil
6. listopad 2020, 14:08

Tohle je oblíbená "technika" trolla Vaněčka. Vymyslí si něco, co jste nikdy neřekl, výrok schopný doložit není, bránit se proti tomu nedá, protože dokázat neexistenci výroku je prakticky nemožné. Nejste zdaleka první ani poslední, na koho to zkouší.

Jiří
6. listopad 2020, 23:44

Tak přesně toto mi přijde jako naprosto dokonalý energetický mix - polovina OZE, z toho nepatrně spalování biomasy a odpadů, čtvrtina fosilní paliva s drtivou převahou plynu a čtvrtina jádro.

Není třeba se hnát za extrémy, pokud by to takto měly všechny státy světa, nemusíme dělat už žádné klimatické kolotoče.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se