Domů
Obnovitelné zdroje
Enel vybuduje největší továrnu na bifaciální fotovoltaické panely v Evropě
Výroba solárních panelů
Zdroj: Enel Green Power

Enel vybuduje největší továrnu na bifaciální fotovoltaické panely v Evropě

Italská společnost Enel Green Power (EGP) oznámila svůj úmysl rozšířit stávající závod na výrobu, a vybudovat tak největší továrnu na bifaciální fotovoltaické panely v Evropě. Na rozvoj projektu TANGO (iTaliAN pv Giga factOry) má přispět i Inovační fond EU, výrobní kapacita rozšířeného závodu má po jeho dokončení dosáhnout 3 GW ročně.

Podepsání grantové dohody na rozvoj průmyslového výrobního závodu na výrobu inovativních, udržitelných a vysoce výkonných fotovoltaických (FV) panelů oznámila společnost EGP v pátek. Podle uzavřené dohody má rozšíření továrny 3Sun v sicilské Catanii vést k patnáctinásobnému navýšení současné výrobní kapacity 200 MW na celkem 3 GW ročně.

Po úplném zprovoznění se tak 3Sun stane největší evropskou továrnou na výrobu vysoce výkonných bifaciálních fotovoltaických panelů. Podle stávajících plánů by výrobní závod měl být dokončen v červenci 2024.

Továrna 3Sun vznikla v roce 2010 a podle EGP patří k jedněm z největších v Evropě. Celkové investiční náklady na její rozšíření mají dle EGP činit přibližně 600 milionů EUR, Evropská komise se na nich má podílet 118 miliony EUR.

"Světová poptávka po solárních panelech roste zrychleným tempem. Očekává se, že Evropa sama absorbuje velkou část dodatečné poptávky díky velké konkurenceschopnosti a výhodám této technologie. Slabým místem ve světovém dodavatelském řetězci je zajišťování zdrojů těchto důležitých komponent a my vidíme potřebu obnovit jejich geografické rozložení, které je dnes přiliš závislé na jediném zdroji z Asie. Tato investice vrátí výrobní kapacitu 3000 MW ročně zpět do Evropy a pro Itálii bude znamenat velký krok k ro udržení vedoucího postavení v oblasti technologií," uvedl Francesco Starace, výkonný ředitel skupiny Enel.

Udržitelná výroba bifaciálních HJT panelů a vývoj tandemových článků

V továrně 3Sun mají být podle EGP vyráběny moderní bifaciální fotovoltaické panely s využitím technologie multipřechodových křemíkových solárních článků (bifacial heterojunction PV cells). Bifaciální (neboli oboustranné) panely umožňují vyšší výnosy díky možnosti využít k výrobě elektrické energie záření dopadající na obě strany panelu. V rámci závodu má být také prováděn výzkum a vývoj tandemových článků a jejich možné začlenění do článků bifaciálních.

Celá továrna má být navržena a vybudována podle těch nejlepších praktik udržitelného a oběhového hospodářství. Mezi nimi má být zvýšená míra využívání recyklovaného materiálu a snižování spotřeby energií a vstupních surovin. V rámci výzkumných aktivit se EGP chce také podílet na vývoji nových recyklačních procesů pro vyřazené fotovoltaické panely.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Miloslav Černý
6. duben 2022, 15:01

Pro naše investory vhodná inspirace i na našem území. Při nárůstu zájmu o tyto technologie by to mělo být přirozené řešení se státnín zájmem.

Vojvodik Petr
6. duben 2022, 15:48

Tunelovat dotace to by šlo.

De Carbon
6. duben 2022, 15:18

Vyroba strategickych komponent by mela byt v EU a USA. Investice do tretich zemi se casem znacne prodrazuji a indukuji bezpecnostni rizika.

Pavel
6. duben 2022, 16:08

Doufejme ze budou ekonomicky uspesni. Podpora 20 procent investicnich nakladu neni nijak velika, ocekaval bych, ze v Cine bude podpora i vetsi. Evropa by ovsem potreboval takovych tovaren alespon 10.

Petr prochaska
6. duben 2022, 16:56

Takže oboustrané solární panely. Ty mají vyšší účinnost z toho důvodu, že mají další vrstvu i na zadní straně. Pro šikmou střechu RD je to zbytečné, zespodu se neodrazí nic. Pro plochou střechu a vany taky. Je to vhodné na bílou rovnou střechu s větším sklonem panelů. Nicméně nyní se na rovné střechy spíše dává více panelů s malým sklonem - nemusí se kotvit proti větru a vejde se jich hodně.

Jakub
6. duben 2022, 18:05

V odkazu píšou, že stávající panely mají účinnost 20,5% s tím, že obostran.panel je až o 30% účinnější, takže jejich jednostranný panel by měl účinnost zhruba 14,3% (nebo se někde pletu). Pokud to výrazně nezvýšilo cenu, tak je to +.

A v plánu je účinnost až 25%.

Petr prochaska
6. duben 2022, 20:13

Jednostranný panel má účinnost zhruba 20%. Oboustraný má celkovou účinnost 25%, 20% jedna stran a 5% zadní stran - to je právě ten odraz, který záleží na umístnění panelu. Na šikmé střeše RD bude mít zadní panel v podstatě 0%, to samé vany.

energetik
6. duben 2022, 19:01

Tyto panely jsou ideální na ploty nebo meze mezi poli kolmo k zemi a na carporty.

A jejich cena je stejná jako jednostranné panely. Takže druhá strana je bonus.

Oproti jednostranným panelům mají sice dvě skla, ale ty jsou tenčí, takže ztráta ve skle je nižší. Není tam ta zadní fólie, takže jsou i více recyklovatelné.

Rejpal
7. duben 2022, 00:04

Ano souhlasím oboustranné panely jsou skvělé, protože při jejich kolmých aplikacích nezabírají místo lze je instalovat například jako protihlukové stěny , ploty atd. Pokud jsou instalovány s orientací východ -západ , pak mají celoroční výnosnost podobnou jako panely orientované na jih. při orientaci sever-jih je to zhruba 70%. Pro sedlové střechy se samozřejmě nehodí, ale proto se vyrábí jednostranné panely.....

Vojvodik Petr
7. duben 2022, 06:06

Západ východ je správná orientace. Elektřinu nepotřebuješ v poledne.

xoor
7. duben 2022, 09:28

Fve bez akumulace je dnes celkem pase, ikdyž na ohřev TUV se to celkem hodí, ale pak je potřeba vše na jih.

Vždy se nejprve maximálně vyžije jih. Pokud něco zbyde, volí se podle místních podmínek.

Miloslav Černý
6. duben 2022, 18:22

Doporučuji tento odkaz. Blíží se konec éry tradičních solárních panelů?

„Do 2 let uvedeme na trh novou generaci fotovoltaických panelů, která změní svět,“ toto oznámil na počátku dubna Peter Faricy, CEO americké společnosti SunPower během konferenčního hovoru pro investory. Nová generace panelů bude kombinovat 2 technologie solárních článků, jejichž vývoj v současnosti dokončují 2 solární giganti First Solar a SunPower.

Petr prochaska
6. duben 2022, 20:17

To budou asi perovskity neboli na současné panely s účinností 20% se přidá další průhledná vrstva, která bude mít účinnost dalších 10%. Takže celková účinnost 30%. Nicméně ještě se neprodávají ani nikdo nezná jejich životnost. Takže teoreticky se ještě nějaký zádrhe objevit může.

Rejpal
7. duben 2022, 00:12

Současný rekord účinnosti je 23% běžně se dá sehnat něco pod 22%. Do několika let budou panely 24% účinností a mluví se o 25%. 30% jsem ještě neslyšel podle mě to není reálné.

Miloslav Černý
7. duben 2022, 09:53

Vrchní vrstva článku tvořená tenkostěnnou vrstvou (CdTe) umožní absorbování elektronů s vysokým nábojem. Spodní vrstva z krystalického křemíku bude lépe absorbovat elektrony s nízkou energii. Přední strana panelů nové generace bude zcela hladká bez sběrnice (bus-bars). Zadní strana panelů bude mít několik sběrnic, které známe z tradičních PERC panelů.

Emil
7. duben 2022, 10:16

Akorát že to je něco za něco. Evropská agentura pro chemické látky klasifikuje CdTe takto:

"According to the classification provided by companies to ECHA in REACH registrations this substance is very toxic to aquatic life with long lasting effects, is very toxic to aquatic life, is harmful if swallowed, is harmful in contact with skin and is harmful if inhaled. "

echa. europa. eu/brief-profile/-/briefprofile/100.013.773

Miloslav Černý
7. duben 2022, 12:48

S tím se počítá, společnost s tím zároveň řeší jejich recyklaci. Takže uzavřený cyklus. Snad jste si nemyslel, že si to neuvědomují.

Emil
7. duben 2022, 12:58

Papír marketingových materiálů snese všechno, reálně se pak zase nejspíš dočteme, že vysloužilé panely skončily někde v Africe, kde si s recyklací nikdo hlavu neláme.

De Carbon
7. duben 2022, 13:14

CdTe v perovskitovych clancich vubec neni a nebude. Proc vytahujete davno opustenou technologii?

Emil
7. duben 2022, 19:23

Doporučoval bych přečtení celého vlákna znovu a pořádně, milý "Carbone". Nic jsem nevytahoval, reagoval jsem na toto tvrzení: "Vrchní vrstva článku tvořená tenkostěnnou vrstvou (CdTe) umožní absorbování elektronů s vysokým nábojem."

hellokitty
8. duben 2022, 11:08

vysluzile panely sa daju aspon zrecyklovat, ked nie stavajuce, tak tie buduce, ale ropu a plyn vypusteny do luftu zatial nevieme zrecyklovat (aspon nie energeticky zmysluplne)

taku ropnu skvrnu z katastrofy deepwater horizon sme tiez moc neporecyklovali, chcelo by to porovnanie ze kolko zivocichov zabila ropna skvrna vs. kolko ich zabiju solarne panely v afrike

Emil
8. duben 2022, 11:43

O ropě ani plynu jsem nic nepsal, milá Kitty, tak jakou to má souvislost s toxicitou telluridu kadmia, kromě argumentačního faulu typu "a vy zase bijete černochy"?

De Carbon
7. duben 2022, 13:12

CdTe se pouzival v 90. letech a uz se davno nepouziva a ani se pouzivat nebude. Perovskit je uplne neco jineho nez pisete. Zamer?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se