Domů
Obnovitelné zdroje
Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?
onshore větrný park

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Dle zprávy o německé elektroenergetice 2015  výroba elektřiny z OZE od roku 1990 postupně stoupala až na loňských 193 TWh a pokrývá tak už třetinu německé spotřeby. Systém výkupních cen pro malé zdroje a nově zaváděných reverzních aukcí pro velké zdroje evidentně funguje: ceny elektřiny pro domácnost jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti. Nechci zlehčovat potíže s kterými se německá elektroenergetika potýká – přetěžování přenosových sítí sousedních zemí, zpoždění ve výstavbě přenosových sítí a (zatím) neklesající emise CO2, ale bylo by naivní předpokládat, že taková zásadní změna půjde úplně hladce. Nedochází však ani k blackoutům, ani k odchodu průmyslu z Německa. Přes údajně drahou Energiewende a stále menší zisky velkých energetik skončilo německé hospodářství v roce 2015 s rekordním přebytkem.

V Česku sice OZE moc nechceme, ale přesto se na těch plánovaných 6 000 MW střešních fotovoltaik v roce 2040 důkladně připravujeme. Jenže s novými distribučními tarify by to bylo jak „s kanonem na vrabce“. Jen nevím, proč náměstkyně Kovačovská v OVM říká, že ERÚ udělalo chybu, když sama byla členkou řídícího výboru pro nové tarify. Martin Sedlák v tom samém pořadu správně upozorňuje, že by se ERÚ měl více zaměřit na kontrolu oprávněných nákladů distribučních firem, neboť ČEZ Distribuce naprosto propadl v hodnocení transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Na čestném předposledním místě je pak provozovatel přenosové soustavy ČEPS.

RES germany 1990-2015       Household price

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
29. únor 2016, 08:23

Největší problém Němců je aktuálně v tom, že neexistuje systém likvidace starých uhelných elektráren. Tím by se mnohé ulehčilo.

Tomáš
3. březen 2016, 10:18

Tak už pomalu leze ven, že ČEZ a ČEPS je vlastně zlatý osel (oslíčku otřes se), pro stávající managment a politické strany. Nehledě na staré myšlení těchto pánů ve vedení!

Jinak si nedovedu vysvětlit, proč stená věc (trafostanice, vedení a pod.) stojí podstaně víc jak v Německu, Rakousku a jinde.

Jestli ono to nebude něco stejného jak řekl jeden belgický řezník co dodává maso do čr.

Já jim chci dodávat kvalitní masné výrobky ale prý čeští spotřebitelé mají jiné chutě a nároky (myslím, že to řekl p. Juračka) a tak jim dodávám "sračky" a jejich obchodníci je prodávají dráž jak u nás se prodává kvalita.

Asi to nebude EU (jak se s oblibou poukazuje) ale nenažraností vrcholných představitelů našeho státu a obchodních a profesních komor.

Dražný
3. březen 2016, 10:50

komentuje televizní a jiné známé nenažranosti vrcholných představitelů slovy:

Pracoval jsem ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní v PSG-International, ale nesděluje nic nového a to je málo. Chybí mi v tom článku alespoň tah na branku, když už né gol,. tak snad příště se budu těšit. jinak přecházím na jednu fázi a jistič 16A c. Váš fanda.

Milan Vaněček
3. březen 2016, 14:12

Význačným rysem Energiewende jsou stále rostoucí přebytky elektrické energie vyrobené v Německu. V roce 2015 bylo exportováno 84,8 TWh a importováno 35,6 TWh. Čistý export 49,2 TWh v ceně cca 2 miliardy EUR. (nejvíce exportováno do Holandska, největší import z Francie a Švýcarska). Pro srovnání v roce 2006 čistý export byl jen 17 TWh. Ti co strašili nedostatkem elektřiny v Německu a rostoucí cenou elektřiny se mýlili, nepochopili princip Energiewende.

Celoevropská distribuce el. energie a zvýšené lokální ukládání el. energie (baterie, elektromobilita) budou dalším zdrojem zisků v energetice.

Mikeš
3. březen 2016, 14:43

Ano, přebytky jsou, ale jaderky ještě běží a uhlí taky významně neubývá. Kdy nastával ten čistý export, v době špičky nebo mimo, když byla elektřina k ničemu a hromada větrníků tlačila proud přes naši soustavu někam kde ji byli schopni akumulovat. Já nejsem proti OZE ale myslím, že nejlépe všeho s mírou a rychlost rozvoje OZE by měla odpovídat rychlosti stavby vedení a úpravy infrastruktury. No cena elektřiny v Německu je druhá nejvyšší v Evropě.

Milan Vaněček
3. březen 2016, 15:20

cituji ze zprávy Fraunhofer ISE: v roce 2015 byly hodnoty importované a exportované elektřiny téměř shodné (42,23EUR/MWh a 42,12 EUR/MWh).

Jinak Němci už zhruba polovinu JE zavřeli, brzy začnou zavírat staré uhelné.

Jan Veselý
3. březen 2016, 16:05

Najděte si, co potřebujete: https://www.energy-charts.de/power.htm

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se