Domů
Elektřina
Evropská solární energetika - základní statistiky a očekávaný vývoj

Evropská solární energetika - základní statistiky a očekávaný vývoj

Při celosvětově rostoucím trendu nové instalované fotovoltaické kapacity, jejíž loňská hodnota cca 40 GW překonala předloňský rekord 37 GW, je zajímavé sledovat, jak si stojí Evropa.

V roce 2014 byly v EU do sítě připojeny fotovoltaické elektrárny (FVE) s celkovým výkonem 6 950 MW, tedy přibližně stejném jako v roce 2009. Namísto růstu přichází tedy zpomalování evropského solárního trhu, které lze pozorovat již od roku 2011.

Ukončování podpory nových FVE ve formě feed-in tarifů (zvýhodněná výkupní cena elektřiny) v některých zemích nebo dokonce zavádění zpětných opatření ovlivňujících ekonomiku těchto zdrojů má za následek snížení zájmu investorů investovat v tomto sektoru. Přesto je dle studie od SolarPower Europe (Dříve Evropská asociace fotovoltaického průmyslu) očekáván návrat k růstovému trendu v oblasti FVE.

Dle zmíněné studie pokrývají FVE v Evropě cca 3,5 % poptávky po elektřině. V Itálii, Německu a Řecku je to dokonce více než 7 %.

Nová instalovaná fotovoltaická kapacita v roce 2014

Jak je již uvedeno výše, souhrnná nová instalovaná kapacita FVE v Evropě dosáhla v loňském roce necelých 7 GW. Co se týče jednotlivých evropských zemí, loňským lídrem v novém instalovaném fotovoltaickém výkonu byla Velká Británie s 2,4 GW.

Na pomyslném druhém místě se umístilo Německo, které instalovalo 1,9 GW a nesplnilo tak svůj oficiální cíl 2,5 GW. Na světového lídra fotovoltaického sektoru doléha zejména tlak na snížení nákladů na systém podpory OZE, přičemž zaváděné regulace vedly za poslední dva roky ke snížení nové instalované kapacity FVE o 75 % z 7,6 GW v roce 2012 na loňských 1,9 GW. Třetí nejvyšší fotovoltaickou kapacitu instalovala Francie (téměř 1 GW), a to zejména díky realizaci projektů schválených v minulých letech a také díky rostoucímu počtu decentralizovaných zdrojů.

Na trzích řízených tzv. net-meteringem, byl pozorován spíše úpadek v případě Belgie a Dánska, zatímco v Nizozemsku došlo k meziročnímu posílení růstu.

Na násleujícím obrázku je zachycen vývoj roční instalované kapacity FVE v Evropě od roku 2000. Z obrázku je patrný efekt zavedení podpory zdrojů feed-in tarify v letech 2006 – 2011 a následné ukončování této výhody pro FVE v období 2012 – 2014.

 

Vývoj nové istalované kapacity FVE v Evropě. Zdroj: PowerSolar Europe – Global Market Outlook for Solar Power 2015-2019

Současný stav evropského solárního sektoru a celkový instalovaný výkon

Nejvíce znepokojující trend je současná stagnace dříve rychle rostoucích fotovoltaických trhů. Zpětná opatření a nové bariéry přeměnily několik evropských zemí v investiční „pouště“. Mezi takové země patří například Španělsko, Bulharsko nebo Česká republika.

Španělsko, které bylo tahounem růstu evropského fotovoltaického sektoru v roce 2008, se vytratilo ze scény. Důvodem bylo mnoho zpětných opatření týkajících se podpory FVE. Vláda rozhodla o omezení vznikajícího fotovoltaického sektoru výroby pro vlastní spotřebu zavedením solární daně. Další země jako Belgie, Bulharsko, Česká republika nebo Řecko zažívají podobnou situace nebo se k ní schyluje.

Co se týče celkvého instalovaného výkonu FVE v EU, současných téměř 90 GW znamená dosažení cíle v oblasti FVE definovaného v roce 2009 s šestiletým předstihem.

V následující tabulce jsou uvedeny hodnoty aktuálního instalovaného výkonu FVE (Cumulative Installed Capacity) ke konci roku 2014 společně s vyhlídkami založenými na politické podpoře v dané zemi.

Instalovaný výkon FVE v zemích EU a vyhlídky politické podpory FVE. Zdroj: SolarPower Europe – Global Market Outlook for Solar Power 2015-2019

V grafu níže je poté zobrazen vývoj instalovaného výkonu FVE v EU od roku 2000.

Vývoj instaovaného výkonu FVE v zemích EU. Zdroj: SolarPower Europe – Global Market Outlook for Solar Power 2015-2019

Očekávaný vývoj instalovaného výkonu

SolarPower Europe očekává návrat k rostoucímu trendu nové instalované fotovoltaické kapacity, jak je zobrazeno také v grafu níže. V roce 2015 mají být opět lídry Německo a Velká Británie. Itálie a další dříve rychle rostoucí země by se mohly vrátit k výraznému růstovému trendu vzhledem k novým systémům podpory zavedených v loňském roce.

Očekávaná hodnota nové instalované fotovoltaické kapacity v roce 2015 se pohybuje v rozmezí od 6 GW pro nízký scénář po 11 GW pro vysoký scénář.

Očekávaný vývoj roční instalované kapacity FVE v EU. Zdroj: SolarPower Europe – Global Market Outlook for Solar Power 2015-2019

Z následujícího grafu je dále patrné, že celkový instalovaný výkon FVE v EU by mohl do roku 2019 dosáhnout až 158 GW, což by znamenalo zvýšení současné hodnoty o téměř 80 %. Při nízkém scénáři je poté očekáváno dosažení cca 120 GW.

Očekávaný vývoj celkové instalované kapacity FVE v EU. Zdroj: SolarPower Europe – Global Market Outlook for Solar Power 2015-2019

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se