Evropský výrobce solárů zachovává výrobu v Německu. Do USA se nepřesouvá
Největší výrobce solárních panelů v Německu, švýcarská společnost Meyer Burger, oznámil, že nezavře svůj závod a nepřesune se do USA. Výroba článků v Německu je „nejekonomičtější možností“ pro zásobování montážních linek panelů, dodala firma.
Společnost Meyer Burger oznámila uzavření svého německého závodu na výrobu solárních článků s udávanou výrobní kapacitou 650 MW ročně v lednu. Nyní však oznámila, že její plánovaná továrna v Colorado Springs v USA nebude postavena. Píše o tom Euractiv,
"Stávající závod na výrobu článků v Německu bude i nadále pracovat na plnou kapacitu a, na rozdíl od dřívějších plánů, bude i v budoucnu tvořit páteř dodávek solárních článků společnosti Meyer Burger," uvedla společnost. Německý závod tak bude nadále fungovat, přestože mu nebyly poskytnuty vládní dotace, o které firma žádala.
"Podpořme domácí solární průmysl"
Oznámení se rovnalo "dobré zprávě pro Německo jako místo podnikání", uvedl ředitel nevládní organizace Environmental Action Germany Sascha Müller-Krämer na X a zároveň obnovil výzvy k "programu na podporu domácího fotovoltaického průmyslu".
Německý dotační program pro tuzemsky vyráběné solární panely nemohla berlínská vláda přijmout kvůli rozhodnému odporu liberální Svobodné demokratické strany (FDP) na začátku roku.
Zastánci dotací tehdy uváděli případ firmy Meyer Burger jako příklad toho, čemu je třeba se vyhnout.
Nejekonomičtější varianta
Kromě toho, že z perspektivy zásobování montážních linek se zachování výroby v Německu jeví být tou nejekonomičtější variantou, uvedla společnost Meyer Burger, že omezila své ambice profitovat z mnohamiliardového dotačního programu USA, zákona o snížení inflace, tím, že by čerpala méně daňových úlev na financování své expanze do země.
Akcie společnosti od dočasného oživení v polovině roku 2023 klesají a po tomto oznámení se propadly o dalších 47 %.
Poté co Meyer Burger oznámila, že přesune svou výrobu do USA, oznámila podobný krok také společnost Solarwatt. Ta plánuje přesunout výrobu do Asie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se