Domů
Akumulace energie
Další firma ukončuje výrobu panelů a baterií v Německu, přestěhuje ji do Asie
Výroba solárních komponent
Zdroj: Oregon Department of Transportation / Creative Commons / CC BY 2.0

Další firma ukončuje výrobu panelů a baterií v Německu, přestěhuje ji do Asie

Zatímco se Evropa snaží nastartovat domácí dodavatelský řetězec pro obnovitelné zdroje a baterie, současní výrobci se z trhu stahují. Posledním příkladem je společnost Solarwatt, která plánuje přesunout výrobu baterií z Německa do Asie. Již v dubnu přitom společnost zprvu oznámila, že v Německu ukončí výrobu fotovoltaických panelů.

Evropský průmysl se nadále potýká s vysokými cenami energií ve srovnání s konkurencí z USA či Asie. Vysoké náklady tak v některých případech vedou k odlivu místního průmyslu právě do zmiňovaných regionů. Řady těchto společností rozšíří do konce letošního roku i Solarwatt přesunem výroby baterií z Evropy do Asie.

Obdobně se společnost vyjádřila již v dubnu, kdy oznámila plánované ukončení výroby fotovoltaických panelů v Německu. Od začátku roku se tak jedná o druhého výrobce panelů, který v Německu končí. K podobnému kroku se chystá totiž i švýcarská společnost Meyer Burger, ta však výrobu přesune do USA.

"Z ekonomických důvodů již pokračování provozu v Německu po roce 2024 bohužel není v dohledné době možné," řekl výkonný ředitel společnosti Detlef Neuhaus.

Podle serveru Clean Energy Wire přitom společnost Solarwatt svou moderní výrobní linku v Drážďanech otevřela teprve v roce 2020. Tehdy ještě doufala, že bude domácí výroba v EU konkurenceschopná, přinejmenším u panelů vyšší třídy. Poptávka po solárních panelech sice v Evropě dosahuje v posledních letech stále nových rekordů, zhruba 90 % instalací podle serveru nicméně tvoří panely dovozené z Číny.

Není tomu tak dlouho, kdy po silnější podpoře domácího průmyslu Německa volala sama Spolková rada. Ta sdružuje zástupce vlád jednotlivých spolkových zemí. Evropský průmysl se totiž dlouhodobě potýká s konkurencí levnějšího dovozu z Asie, a to zejména z Číny. Podle Spolkové rady by mohlo být jedním z řešení i zavedení speciálních aukcí, ve kterých by si vyšší podporu mohli zajistit developeři využívající komponenty ze zemí EU.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Vladimír Krteček
30. květen 2024, 11:44

Když se daří, tak se DAŘÍ !

Vítězslav Novák
30. květen 2024, 12:14

Ne že by to bylo překvapivé.

Bob
30. květen 2024, 12:25

Pan Vaněček Vám vysvětlí, jak bude brzo Evropa leaderem výroby kvalitních a levných FV panelů a akumulátorů.

Vladimír Krteček
30. květen 2024, 12:35

Tak to uz abych zacal stavet nejakou strechu na ty levne panely. Kdy ze to ma byt ?

Jaroslav Studnička
30. květen 2024, 12:40

Pozor, p. Vaněček proti čínské dominanci nic nemá. Jak jde o FVE, tak by se spolčil i s ďáblem :-)

Milan Vaněček
30. květen 2024, 16:29

Tak si pánové zatro.llovali, jak říkal před chvílí pan Studnička v jiné dnešní diskusi. Ale ti, kteří neustále přilévají palivo do klimatické hysterie, ti za to mohou že EU ekonomicky upadá a není schopna vyrábět lacino. Jak by mohla když si tak obrovsky zdražila energetické vstupy do výroby, jak by mohla když začíná v Evropě převládat dekadence. Přednost před smysluplnou výrobou dostávají všelijaké kuriozní "služby".

Amerika tento problém řeší, a to úspěšně, pomocí MAGA za předchozího prezidenta a IRA za presidenta současného. A snad i s tou dekadencí něco udělá.

Moderní průmyslová velkovýroba se zase vrací k původní vertikální integraci, kterou zavedl třeba v USA Henri Ford a u nás Baťa. Čínské podniky ve velkovýrobě baterií i fotovoltaiky integrují pod sebe veškerou potřebnou výrobu, od základních surovin do finálního produktu. Takový Jinko solar (jedna z deseti velkých firem ve fotovoltaice) dokáže vyrobit za 1 rok v robotizovaných továrnách 100 GW fotovoltaických panelů. Umí kapitalisticky podnikat a má obrovskou vládní podporu. Takže pozvolna investoval obrovské množství peněz do neustále modernizované hromadné výroby. To žádný podnik v EU nedokázal. (A někde to ani nejde, představte si výrobní podnik co by vyrobil 10 či 20 GW jaderných reaktorů každoročně).

Podobně pokročilé čipy: nikdo v EU je neumí vyrábět, pouze Tajwan s americkou technologií. USA v rámci programu DARPA vypracovali technologii optické litografie pro "nanometrové" čipy, předali ji do Eindhovenu, jenom ZEISS dovedl vyrobit ta potřebná neskuetčně přesná zrcadla (čili je zde EU stopa) ale zase ty obrovské investice do výroby daly jen na Tajwanu a teprve nyní USA staví podobnou továrnu na svém území (Ohio One).

EU si na tak obrovské investice netroufne.

Resumé: kdysi Ford nebo Baťa ukázali, jak vyrábět levné a žádané zboží. Teď to ukazují Číňané.

Jan Stehlik
31. květen 2024, 10:44

Nechci být štoura . Ale zadlužení USA letos stoupne o 7% HDP . Co pár měsícu si vypujčí bilon dolaru .

Waren Bafet prodává akcie a hromadí hotovost . Čeká až něco se rozbije (bankrot , výprodej) , a pak bude levně nakupovat.

USA toto dlouhodobě nemuže dělat . Musí zvednout daně nebo snížit utraty.

hellokitty
31. květen 2024, 11:16

pokial bude dolar akceptovany ako svetova mena, tak moze FED tisknut zelene papieriky donekonecna

Milan Vaněček
30. květen 2024, 16:32

Ti, kteří neustále přilévají palivo do klimatické hysterie, ti za to mohou že EU ekonomicky upadá a není schopna vyrábět lacino. Jak by mohla když si tak obrovsky zdražila energetické vstupy do výroby, jak by mohla když začíná v Evropě převládat dekadence. Přednost před smysluplnou výrobou dostávají všelijaké kuriozní "služby".

Amerika tento problém řeší, a to úspěšně, pomocí MAGA za předchozího prezidenta a IRA za presidenta současného. A snad i s tou dekadencí něco udělá.

Moderní průmyslová velkovýroba se zase vrací k původní vertikální integraci, kterou zavedl třeba v USA Henri Ford a u nás Baťa. Čínské podniky ve velkovýrobě baterií i fotovoltaiky integrují pod sebe veškerou potřebnou výrobu, od základních surovin do finálního produktu. Takový Jinko solar (jedna z deseti velkých firem ve fotovoltaice) dokáže vyrobit za 1 rok v robotizovaných továrnách 100 GW fotovoltaických panelů. Umí kapitalisticky podnikat a má obrovskou vládní podporu. Takže pozvolna investoval obrovské množství peněz do neustále modernizované hromadné výroby. To žádný podnik v EU nedokázal.

Resumé: kdysi Ford nebo Baťa ukázali, jak vyrábět levné a žádané zboží. Teď to ukazují Číňané

Baton David
31. květen 2024, 10:22

pro velké investice potřebujete mít jistotu, motivaci a levné energie, co z toho v EU máte?

Franta
31. květen 2024, 09:40

Tak to bohužel vypadá, že OZE v rámci TCO nejsou nejlevnější zdroje, navíc v Německu při odpojení jaderných elektráren bez jasně definované náhrady. Jenom upřesním, že odklon od jaderné energetiky byl v Německu proklamován už dříve. Takhle to bohužel dopadá, když se dvě nevzdělané nebo lobbistické skupiny a jejich plány spojí dohromady.

Milan Vaněček
31. květen 2024, 10:32

Nově postavené OZE jsou i v Německu mnohem levnější než nové postavené JE v Evropě či USA. Ale samozřejmě, předčasné zavírání JE či uhelných elektráren je pitomost, nejbohatší státy EU to přežijí ale na ty chudší (nové) státy v EU to dopadlo plnou vahou. V EU, na rozdíl od zbytku světa, zvítězila pochybná ideologie nad selským rozumem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se