
Francouzská vláda zvažuje snížení ambicí pro solární a větrné elektrárny
Francouzská vláda pozdrží vydání dlouho očekávaného 10letého energetického plánu a zřejmě zohlední kritiku, která zazněla při jeho projednávání v tamním parlamentu na konci dubna. Podle kritiků dává plán příliš vysokou prioritu rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). Informoval o tom zahraniční server Argus.
Vydání nového 10letého energetického plánu, který měl být původně zveřejněn již v roce 2023, se ještě minulý měsíc zdálo velmi pravděpodobné, avšak kritika ve francouzském parlamentu, kde předseda vlády Francois Bayrou nemá k dispozici většinu, přiměla vládu k jeho přehodnocení.
Bayrou uvedl, že si vláda na své rozhodnutí vezme několik měsíců. Přístup vlády k obnovitelné energii bude podle něj přezkoumán, čímž naznačil, že mohou být sníženy ambice pro rozvoj solárních a větrných elektráren. Ty měly v loňském roce ve Francii zhruba 16% podíl na výrobě elektřiny. Hlavním zdrojem elektřiny byly tradičně jaderné elektrárny s téměř 70% podílem.
Bayrou při uvedené debatě v parlamentu připomněl hlavní nevýhody solárních elektráren, mezi které patří nesoulad výroby se spotřebou elektřiny.
"Pro vyřešení tohoto problému bude zapotřebí zvýšení flexibility na straně spotřeby elektřiny, například pomocí připravované reformy tarifů, která nabídne odběratelům nižší ceny elektřiny uprostřed dne, nebo rozvoje akumulace energie," uvedl premiér.
Klíčová je podpora veřejnosti
Podle premiéra nicméně stále zůstává otevřená nákladová otázka, kdy podle něj výrobní náklady střešních solárních elektráren ve Francii, které dominovaly rozvoji těchto zdrojů v posledních letech, činí zhruba 100 EUR/MWh, zatímco velké pozemní solární elektrárny ve Španělsku vyrábějí elektřinu za 40 EUR/MWh.
"Avšak zůstává otázkou, zda veřejnost akceptuje pokrývání velkých oblastí na venkově těmito nízkonákladovými solárními farmami. Rozumný musí být i rozvoj pevninských větrných elektráren, jelikož podpora veřejnosti v této oblasti klesá s rostoucím počtem instalací," dodal Bayrou.
Bayrou zároveň zopakoval, že vláda plně podporuje prodloužení životnosti stávajících jaderných elektráren a výstavbu alespoň šesti nových reaktorů do roku 2038.
Krajně pravicové Národní sdružení (RN) nicméně volá po navýšení ambic v rozvoji jaderných elektráren a požaduje výstavbu alespoň 10 GW nových jaderných bloků do roku 2035, modernizaci stávajících zdrojů a navýšení ročního koeficientu využití instalovaného výkonu u jaderných elektráren na 80 %. Rozvoj jaderné energie by podle poslance RN Maxima Amblarda měl být doprovázen moratoriem na rozvoj intermitentních obnovitelných zdrojů energie, zejména potom větrných elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
Není moc rozumných důvodů snažit se prosazovat zdroje, které jsou nevýhodné. Francie má dobré zkušenosti s jadernou energetikou a měla by se snažit na tuto historickou zkušenost navázat i přes řadu problémů, které to znamená.
Pan Macron pred voľbami hovoril o 11 nových reaktorov. Teraz je len 6 . O dva roky budú písať o 1 do 2038.
Macron mluvil o 14 reaktorech do roku 2050, zde je řeč pouze o šesti reaktorech do roku 2038, které se připravují v první vlně. To neznamená že cíl do roku 2050 neplatí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se