Domů
Obnovitelné zdroje
Francouzské silnice mají v následujících letech pokrýt solární panely

Francouzské silnice mají v následujících letech pokrýt solární panely

Francie intenzivně zkoumá možnost aplikaci solárních panelů na povrch vozovek. Dle slov ministryně Ségolène Royal může být solárními panely ve Francii pokryto v příštích letech až 1000 km silnic.

Společnost Bouygues, která je dceřinou společností francouzského stavebního gigantu Colas, vyvinula koncept nazvaný wattway. V principu se jedná o instalaci speciálního sendvičového materiálu na povrch vozovky. Produkci elektřiny zajišťují polykrystalické články o tloušťce pouhých 7 mm. Účinnost přeměny solární energie na elektřinu je v případě wattway 15 %, což je o 3 % méně než u běžně dostupných panelů pro střešní instalace.

„Svrchní ochranná vrstva je tvořena z vícevrstvého materiálu složeného z polymerů a speciální pryskyřice. toto složení zajišťuje dostatečnou odolnost pro použití v silniční dopravě a zároveň poskytuje dostatečnou propustnost pro sluneční záření,“ uvádí na svých stránkách společnost Colas.

Pokud jde o životnost těchto panelů, tak ta závisí na místě konkrétní instalace. Pokud budou panel umístěny na parkovacích stáních s nízkou hustotou dopravy, jejich životnost má dosahovat 20 let. V případě umístění na dopravně vytížená místa by se měla životnost pohybovat kolem 10 let.

Ambiciózní francouzské plány

Francie má problémy s plněním stanovených cílů v oblasti OZE a právě koncept wattway má být jedním ze způsobů, jak se chce Francie splnění svých cílů přiblížit. Pokud jde o financování výstavby solárních silnic, mělo by být dle webu gas2.org zajištěno zvýšením daně na fosilní paliva. Odhadovaná tržní cena panelů je dle informací společnosti Colas 6 €/Wp.

La route photovoltaïque, innovation française, sera installée sur 1000 km en France. Grands travaux #CPolitique pic.twitter.com/gGWigRo0SV

— Ségolène Royal (@RoyalSegolene) January 31, 2016

Nizozemsko – průkopník inovativních solárních technologií

Francie není první zemí, kde testují inovace v oblasti fotovoltaických panelů kombinovaných s dopravní infrastrukturou. V Nizozemsku již probíhají testy protihlukové stěny pokryté fotovoltaickými panely a od roku 2014 je v zemi tulipánů v provozu také první solární cyklostezka na světě. Všechny zmiňované solární technologie je možné začlenit do konceptu tzv. Smart cities, ke kterým díky technologickým novinkám a výzkumu máme stále blíže.

Komentáře

(3)

Peppa

12. únor 2016, 19:58

Střechy už jim došly, že se cpou na silnice?

Luba

15. červenec 2019, 21:26

A mě by se spíš libilo, kdyby se nad dalnicemi vybudovali solarni strechy. Alespoň by pak silnicari nemuseli v zime tolik solit...:-)

nikdo

21. únor 2016, 19:18

Nezmeni se tim vlastnosti vozovky? jak se to bude chovat pri namraze a snehu? aby z toho akorat nestoupl pocet nehod.

Pokud to bude instalovano na parkovacim miste tak tam nebude smet nikdo parkovat aby se nesnizilo mnozstvi vyrobene energie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.