Domů
Obnovitelné zdroje
Investice do obnovitelných zdrojů klesají, kvůli propadu v Číně jsou nejnižší od roku 2013

Investice do obnovitelných zdrojů klesají, kvůli propadu v Číně jsou nejnižší od roku 2013

Investice do obnovitelných zdrojů byly v prvním pololetí letošního roku globálně nejnižší od roku 2013. Hlavním důvodem pro zpomalení globálního trendu byly nižší investice v Číně, která ale i tak zůstává největším investorem do obnovitelných zdrojů na světě.

Celkové investice do obnovitelných zdrojů poklesly oproti stejnému období loňského roku o celých 14 % na 118 mld. dolarů. Zatímco v posledních letech byla hlavním tahounem investic Čína, nyní investice v této zemi výrazně klesly.

Zajímavosti je, že investice do obnovitelných zdrojů jsou aktuálně nejnižší od prvního pololetí roku 2013, kdy byly investice do obnovitelných zdrojů v Číně prakticky stejné jako nyní – od té doby vytrvale rostly, stejně jako globální investice.

Z následujícího grafu je vidět, že celkový nárůst investic do obnovitelných zdrojů byl tažen především Čínou a i současný výpadek je Čínou do značné míry způsoben. Přestože investice v Číně poklesly, i nadále je hlavním trhem pro investice do OZE – v první polovině tohoto roku zde bylo investováno téměř 29 mld. dolarů.

Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie, zdroj: Bloomberg new energy finance
Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie, zdroj: Bloomberg new energy finance

Pokles investic do obnovitelných zdrojů lze ovšem sledovat na všech 3 hlavních trzích – kromě Číny také v Evropě a Spojených státech amerických.

Podle analýzy think-tanku Bloomberg new energy finance je propad v Číně způsoben především tím, že se aktuálně mění způsob podpory obnovitelných zdrojů. I v Číně se totiž mění v podpora z obecných dotací ve formě feed-in-tarifů na formu podpory přidělované aukčním způsobem.

Naopak nárůst investic zaznamenaly především Indie a Japonsko. Z evropských států bylo růstové Španělsko a Švédsko – v obou zemích investice vzrostly o více než 200 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Josef
11. červenec 2019, 23:26

OZE - vítr a slunce mají také svůj potenciál v energetickém mixu. Pokud stát není ideologicky zelený pak od určitého podílu na výrobě jsou další nestabilní OZE více a více nevýhodné. Časem bude potenciál pro nové OZE klesat a ty se prostě přidají ke stávajícím zdrojům. Nevím kde je přesně optimum pro světový energetický mix, nicméně u nás jsme ho již dosáhly , protože rozdíl mezi špičkou a nočním poklesem je cca 2GW což je instalovaný výkon FV panelů. Větší výkon by si vynutil vypínání zdrojů základního zatížení vývoz nebo akumulaci vyrobené energie v přečerpávacích el.

Loudil
12. červenec 2019, 08:32

TO : Josef

Ano, to je v dnešních podmínkách pravda. Kdo má už dnes velký podíl OZE, tak je obětí kolísání výkonu v síti a musí se to snažit řešit třeba exportem či budováním bateriových systémů. Obojí není úplně jednoduché. Než se někdy vyřeší ukládání energie, tak bude mít ruský plyn v Evropě stále zelenou. Plynové elektrárny se staví rychle, levně a dají se dobře regulovat podle výše momentálních dodávek ze zdrojů OZE.

Petr
12. červenec 2019, 09:48

Jenže třeba v nejpříkladnějším Německu se nejvíc reguluje hnědým uhlím, potom černým a plynem už daleko, daleko méně. A extrémně draze dotovanou biomasou vůbec, i když by to s ní šlo ze všech OZE nejsnáz.

Milan Vaněček
12. červenec 2019, 09:43

Slunce, vítr a voda jako zdroj energie nemají nic společného s ideologií, jejich zavádění je dáno vědeckým a technickým pokrokem a výhodami které mají: čistá energie bez negativních externalit, palivo zdarma, investiční náročnost stále klesá.

Ideologie je především o odmítání jaderné energetiky (jako následek jaderných katastrof i odmítání trvalých úložišť jaderného odpadu).

A peníze jsou především za snahou posunout nahrazení fosilní energetiky energetikou čistou a obnovitelnou na co nejpozdější dobu, to znamená udržení zisků ze špinavé energetiky co nejdéle.

A ta CO2 hysterie (na rozdíl od skutečných škodlivin zůstávajících po fosilní a jaderné energetice) to je jen militantní ideologie za kterou jsou různé zájmy různých skupin.

Vlny růstu a poklesu investic do OZE jsou typickým znakem kapitalistické ekonomiky. To že jsme v roce 2010 byli prví na světě v investicích do fotovoltaických elektráren, počítáno na počet obyvatel (Čína se 130 krát větší populací by za rok musela postavit 200 GW, to se jí podaří možná až za 20 let po ČR) neznamenalo žádný pokrok v OZE, bylo to pouze vítězství všehoschopných loupežníků s pomocí stafáže hlupáků).

Emil
12. červenec 2019, 09:52

Elektřina ze slunce, větru a vody není bez negativních externalit, ani když to budete opakovat třeba desetkrát pod každým článkem.

Petr
12. červenec 2019, 09:54

Všude kde jsou dotace, musí být k jejich rozdávání vybudovaná i příslušná ideologie. A v podstatně i samotné peníze se bez základní ideologie neobejdou, a čím jsou virtuálnější (dále od spotřebních "peněz" jako bývalo zrní, plátno, měď) tím větší porci jí potřebují.

Martin Hajek
15. červenec 2019, 22:30

Oheň, voda, vítr být

Samolepky lásky po kapsách

desettisíc přátel mít

jít v plátěnkách

Oheň, voda, vítr být

na krku nést známku blíženců

sny schovávat pod kabát

žít příběh svůj

Tak teď do toho šlápnem

už odhazujem závaží

už rozbíháme první závod

3, 2, 1 – start, sraz na nábřeží

Jan Veselý
15. červenec 2019, 23:25

Já netušil, že tak ujíždíte na normalizačním popíku. Jako argument je to sice slabé. Víte, že znám jednoho člověka, který se kvůli tomuhle zpěvákovi jmenuje Dalibor? Vymyslel mu ho jeho tehdy 6-letý brácha.

astrablaster
12. červenec 2019, 10:10

Dobrý den,

ohledně ukládání energie, co říkáte na kryogenni systémy - (LAES) ukládání energie do tekutého vzduchu? Nějaké experimentální systémy jsou v Británii a teď má Tacoma Power stavět 15 MW / 450 MWh zařízení v USA, viz https://www.commerce.wa.gov/news-releases/community-grants/commerce-announces-10-6-million-in-state-clean-energy-fund-grants-for-grid-modernization/

Ing. Bizon
12. červenec 2019, 13:12

LAES-CES (cryogenic energy storage) samo o sobě trpí malou efektivitou, když má ale k dispozici zdroj odpadního tepla tak by měla efektivita růst k cca 70%. Líbí se mi hlavně že to využívá běžně dostupné průmyslové komponenty, rozhodně to má cenu vyzkoušet.

Stejně jako dnes máme energetický mix, tak já myslím že jestli začneme opravdu akumulovat el. energii tak to taky bude mix různých systémů pro různé podmínky/účely.

Petr
12. červenec 2019, 10:39

Hlavní chyby té studie.

Nejlevnější regulace není plynem, ale odepsanými uhelkami. Těch bude mnoho minimálně do roku 2030, a dost i k roku 2040. V Číně jich dokonce půjde hlavní část do odpisu až po roce 2050.

Maximum uhlí 2026 je zjevný nesmysl, když chtějí zaplavit svět soláry, jejichž výroba dosáhne vrcholu nejdříve ve 30. či 40. letech. A hlavní centra výroby budou jasně v Číně, USA a Austrálii z místního písku a uhlí. Menší konkurenční výroby můžou být jen v Arábii na plyn.

Evropa má proti tomu šanci konkurovat jen v mořských větrnících a jádru, možná ještě při exportu pokud patentuje know-how a nejsložitější části bioplynek.

Martin Hajek
15. červenec 2019, 22:34

Petře,

samozřejmě, že nejlevnější regulace je odepsanými uhelkami. Jenomže Vy to pořád nechápete, právě to je jejich největší chyba a právě proto je potřeba je administrativně zlikvidovat, aby bylo na jejich místě možné postavit mnohem dražší plynové elektrárny s horší regulací (nebo nižší účinností v případě OCGT). Je tak někdo dostane svůj kšeft. Jedna velká firma v EU a jedna v zahraničí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se