Investice do obnovitelných zdrojů byly v prvním pololetí letošního roku globálně nejnižší od roku 2013. Hlavním důvodem pro zpomalení globálního trendu byly nižší investice v Číně, která ale i tak zůstává největším investorem do obnovitelných zdrojů na světě.

Celkové investice do obnovitelných zdrojů poklesly oproti stejnému období loňského roku o celých 14 % na 118 mld. dolarů. Zatímco v posledních letech byla hlavním tahounem investic Čína, nyní investice v této zemi výrazně klesly.

Zajímavosti je, že investice do obnovitelných zdrojů jsou aktuálně nejnižší od prvního pololetí roku 2013, kdy byly investice do obnovitelných zdrojů v Číně prakticky stejné jako nyní – od té doby vytrvale rostly, stejně jako globální investice.

Z následujícího grafu je vidět, že celkový nárůst investic do obnovitelných zdrojů byl tažen především Čínou a i současný výpadek je Čínou do značné míry způsoben. Přestože investice v Číně poklesly, i nadále je hlavním trhem pro investice do OZE – v první polovině tohoto roku zde bylo investováno téměř 29 mld. dolarů.

Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie, zdroj: Bloomberg new energy finance
Vývoj investic do obnovitelných zdrojů energie, zdroj: Bloomberg new energy finance

Pokles investic do obnovitelných zdrojů lze ovšem sledovat na všech 3 hlavních trzích – kromě Číny také v Evropě a Spojených státech amerických.

Podle analýzy think-tanku Bloomberg new energy finance je propad v Číně způsoben především tím, že se aktuálně mění způsob podpory obnovitelných zdrojů. I v Číně se totiž mění v podpora z obecných dotací ve formě feed-in-tarifů na formu podpory přidělované aukčním způsobem.

Naopak nárůst investic zaznamenaly především Indie a Japonsko. Z evropských států bylo růstové Španělsko a Švédsko – v obou zemích investice vzrostly o více než 200 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *