Jeden z největších vlastníků lesů ve Švédsku plánuje další větrné elektrárny

DomůObnovitelné zdrojeJeden z největších vlastníků lesů ve Švédsku plánuje další větrné elektrárny

Švédská společnost Holmen ve středu oznámila svůj úmysl vybudovat nový 143MW větrný park v lokalitě Blåbergsliden v severním Švédsku. Elektrárna, která se má skládat z 26 větrných turbín typu Cypress dodaných společností GE Renewable Energy, má stát přibližně 3,17 miliardy korun. Plánovaná větrná farma má vyrůst na pozemcích vlastněných společností.

Větrná elektrárna má být vybudována ve spolupráci se společností GE Renewable Energy, její zprovoznění se očekává na rok 2021. V současné době rovněž běží proces schvalování jiného větrného projektu, ke schválení projektu by mohlo dojít někdy v příštím roce. Další žádosti o výstavbu nových větrných elektráren společnost připravuje.

Společnost Holmen je jedním z největších vlastníků lesů ve Švédsku. Kromě udržitelného hospodaření s lesy společnost produkuje výrobky ze dřeva a papír. Mimo to se společnost zaměřuje i na výrobu obnovitelné energie. Holmen momentálně vlastní 21 vodních elektráren s roční výrobou přibližně 1100 GWh. Společnost zároveň tvrdí, že díky vlastnictví rozsáhlých pozemků má rovněž velký potenciál v rozvoji větrné energetiky. Svou první a zároveň jedinou větrnou elektrárnu společnost vybudovala v roce 2014 ve spolupráci s investičním fondem Eurofideme 2.

Větrné elektrárny mají umožnit další zisk z vlastněného území

„Zřízení velkého větrného parku pro Holmen znamená logický doplněk k našim vodním elektrárnám. Zároveň se jedná o efektivní způsob, jak získat přidanou hodnotu z lesů v našem vlastnictví, více obnovitelné elektřiny je pozitivem pro Švédsko i pro klima,“ řekl Henrik Sjölund, president a výkonný ředitel Holmen.

Investice do větrných elektráren mají v kombinaci s hospodařením s lesy a produkcí obnovitelných výrobků přispět k více udržitelné společnosti. Nová větrná elektrárna má Holmenu zajistit navýšení výroby obnovitelné energie o 35 % na přibližně 1,6 TWh ročně.

„Evropský energetický trh prochází významnou změnou z důvodů spojených s klimatickými změnami. Politici rozhodli o tom, že výroba energie z fosilních paliv by v EU měla být vyřazena a nahrazena obnovitelnými zdroji. Jako velký vlastník pozemků máme unikátní příležitost vyvíjet naše vlastní větrné projekty. Teď, když se výrobní náklady na elektřinu z větru značně snížily, zvláště z důvodu technického vývoje, věříme, že můžeme zajistit dobrou návratnost investic do těchto technologií,“ dodal Sjölund.

Zdroj úvodního obrázku: GE Renewable Energy

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují