Domů
Obnovitelné zdroje
Londýn má první solární autobusovou zastávku

Londýn má první solární autobusovou zastávku

V Londýně byla zprovozněna autobusová zastávka, která je vyrobena z průhledného fotovoltaického skla schopného vyrábět elektřinu. Ročně by měla vyprodukovat energii, která by pokryla spotřebu jedné londýnské domácnosti.

Zbrusu nový přístřešek na autobusové zastávce v londýnském finančním centru Canary Wharf je vyroben z inovativního skla firmy Polysolar. Průhledné fotovoltaické sklo má jednu velkou výhodu oproti klasickým fotovoltaickým panelům, a tou je vzhled.

„Klíčovými požadavky pro umožnění většího přijetí solární energie je cenová dostupnost bez dotací a estetický vzhled. Naše průhledné solární sklo splňuje oba tyto požadavky prostřednictvím multifunkčnosti – solární panel je součástí samotné struktury, vypadá skvěle a také účinně generuje energii.“

Joanna Slota-Newson, Polysolar

Ročně by měly průhledné panely na nové zastávce vyprodukovat 2 MWh elektrické energie, která by pokryla roční spotřebu průměrné londýnské domácnosti. Elektřina bude využita mimo jiné na osvětlení zastávky a na provoz inteligentní světelné signalizace.

„Solární autobusová zastávka poskytuje nejen demonstraci funkčnosti, provedení a estetiky našeho fotovoltaického skla, ale zároveň reprezentuje významnou inovaci. Využití našeho solárního zasklení v londýnské dopravě – ve věcech jako jsou autobusové zastávky, přístřešky pro nabíjení elektromobilů, chodníky a bike parky – by mohlo mít významný vliv na emise ve městě, aniž by bylo ohroženo životní prostředí, architektura nebo rozpočty.“

Hamish Watson, zakladatel a výkonný ředitel Polysolar

Jak je to s výkonem?

Polysolar nabízí skla z různých materiálů, s různým stupněm průhlednosti a tím pádem i s různým využitím. Kromě pokrytí střech a přístřešků lze skla využít na obložení bočních stěn budov, ve sklenících nebo jako světlíky, okna a různé výplně.

Průhledné panely o rozměrech 1100 mm x 1300 mm s tloušťkou 7 nebo 10 milimetrů mají maximální účinnost 8 % a jejich výkon dosahuje 90 – 100 Wp.

Panely jsou schopny vyrábět elektřinu i při slabém světle a nepotřebují chlazení, navíc dokáží generovat elektřinu ze záření dopadajícího z obou stran. Podle Polystaru jsou tak schopny vyrobit ročně o 30 % více energie než konvenční panely, i když mají nižší výkon.

Zdroj úvodní fotografie: Inhabitat

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se