Největší australskou plovoucí solární elektrárnu zaplatí občané

DomůObnovitelné zdrojeNejvětší australskou plovoucí solární elektrárnu zaplatí občané

V australském městě Lismore má vyrůst nová plovoucí solární elektrárna. Svým výkonem 99,9 kW se řadí mezi malé elektrárny, přesto se může stát největší plovoucí solární elektrárnou v zemi. Projekt bude financován z peněz občanů.

Lismore je třicetitisícové městečko na východě Austrálie. Nyní se může stát místem, kde je instalována největší plovoucí solární elektrárna v zemi. Alespoň prozatím.

Vůbec první plovoucí solární elektrárna nejmenšího kontinentu je v Jamestownu. Po dokončení celého projektu se očekává výkon 4 MW. Aktuálně je dokončena první fáze, kdy byly instalovány solární panely o celkovém výkonu 30 kW. Lismorská elektrárna by se tak mohla dočasně stát největší plovoucí solární elektrárnou v zemi.

Pro instalaci panelů byla vybrána jedna z usazovacích nádrží čistírny odpadních vod East Lismore Sewage Treatment Plant.

„V podstatě je to z důvodů prostorových. V East Lismore Sewage Treatment Plant jednoduše nemáme dostatek střešních prostorů nebo půdy. A najednou nás to napadlo – máme tuto obrovskou vodní plochu, proč ji tedy nevyužít?“

Sharyn Hunnisett, Lismoure Council

Nové obnovitelné zdroje z peněz občanů

Spíše než výkon solární elektrárny je zajímavý postoj Lismoru k obnovitelným zdrojům. Již v roce 2013 městská rada rozhodla, že do deseti let chce pokrýt svou spotřebu z obnovitelných zdrojů. Díky tomu vznikly dvě společnosti, které dávají občanům možnost podílet se na výstavbě nových zdrojů.

Investorům jsou nabízeny akcie společností za 8 000 až 9 000 dolarů. Peníze jsou následně poskytnuty městu na financování nových obnovitelných zdrojů. Výnos pro investory představuje čtyři procenta ročně.

Kromě plovoucí solární elektrárny vyhlásil Lismore tendr na výstavbu 100 kW solární elektrárny na místním sportovním centru a dalších 70 kW střešních instalací.

Zdroj úvodní fotografie: http://www.lismore.nsw.gov.au/