Domů
Obnovitelné zdroje
Největší nizozemská plovoucí solární elektrárna byla uvedena do provozu

Největší nizozemská plovoucí solární elektrárna byla uvedena do provozu

V Nizozemsku byla spuštěna tamní největší plovoucí solární elektrárna o instalovaném výkonu 14,5 MW. Jedná se již o třetí podobný projekt společnosti BayWa na území Nizozemska. Celkově chce společnost instalovat v zemi tulipánů až 100 MW plovoucích solárních elektráren.

Zpravodajský portál Energy Live News informoval o spuštění plovoucí solární farmy v Nizozemsku. Projekt nese označení Sekdoorn a měl by být největší plovoucí solární elektrárnou na území Nizozemska. Elektrárnu vybudovala německá společnost BayWa ve spolupráci s nizozemskou firmou GroenLeven. Solární farma se nachází v blízkosti města Zwolle.

Projekt Sekdoorn je již třetí instalací společnosti BayWa v Nizozemsku. Společnost dříve postavila plovoucí solární elektrárny Weperpolder o instalovaném výkonu 2 MW a Tynaarlo o instalovaném výkonu 8,4 MW. Společnost má v plánu na území Nizozemska vybudovat další plovoucí solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW.

„Tyto instalace jsou důležitým rozšířením pozemních konstrukcí a chytrým doplňkem za účelem zlepšení systému „double function“ pro solární aplikace, jako jsou například projekty společností AgriSolar či Carports v oblasti integrovaných fotovoltaik nebo fotovoltaik na střechy,“ prohlásil šéf projektu pan Benedikt Ortmann.

Přehrady, rybí farmy či jezera v uhelných dolech

Plovoucí solární elektrárny se nemusí nacházet pouze na moři, ale na téměř všech dostatečně velkých vodních plochách, jako jsou například přehrady, rybí farmy či umělá jezera na území bývalých uhelných dolů. Společnost BayWa zde vidí obrovský potenciál pro Evropu a plánuje různé projekty v Německu, Francii, Itálii či Španělsku.

Potenciál podobných řešení byl již dříve zkoumán ve studii německého Fraunhoferova institutu, který kalkuloval s možností instalací plovoucích solárních elektráren na jezerech vytvořených ze zavřených uhelných dolů. Dle institutu je potenciál v Německu pro tyto projekty až 15 GW instalovaného solárního výkonu. Report na podobné téma vydala i Skupina Světové banky.

Zdroj úvodní fotografie: Martin Godwin, The Guardian

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se