Největší solární elektrárna v USA dostala zelenou, součástí bude obří bateriové úložiště

DomůObnovitelné zdrojeNejvětší solární elektrárna v USA dostala zelenou, součástí bude obří bateriové úložiště

Americké Ministerstvo vnitra (DOI) v pondělí zveřejnilo svůj souhlas s plánovaným projektem solární elektrárny Gemini Solar. Plánovaná solární elektrárna má vyrůst ve státě Nevada asi 30 mil od Las Vegas. Po realizaci by se měla stát největší solární elektrárnou v historii USA a celkem 8. největší na světě.

Americký Ministr vnitra David L. Bernhardt podepsal Záznam o rozhodnutí (ROD) pro realizaci 690MW solárního parku společností Solar Partners XI. Součástí projektu je mimo jiné 34,5kV vedení, prostory pro provoz a údržbu, 3 rozvodny, spojovací komunikace a další zařízené. Součástí projektu je rovněž bateriové úložiště o instalovaném výkonu 380 MW a kapacitě 1400 MWh. Odhadované náklady na realizaci projektu činí podle DOI jednu miliardu dolarů.

Projekt má být zdrojem investic do kritické infrastruktury, které mají za cíl vytvořit pracovní místa a podpořit ekonomiku. Zároveň má navýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie a významně tak přispět ke splnění státních i federálních energetických cílů.

Projekt rovněž přímo plní politické cíle stanovené v Trumpově prezidentském exekutivním příkazu 13783 – Podpora energetické soběstačnosti a ekonomického růstu. Podle tohoto příkazu je „čistý a bezpečný“ rozvoj rozsáhlých energetických zdrojů v USA národním zájmem a je nezbytný k pro zajištění geopolitické bezpečnosti národa.

Projekt by měl být realizován ve dvou fázích. První by měla být zprovozněna již příští rok, úplné dokončení projektu je zatím naplánováno již na rok 2022. Očekává se, že federální příjmy Ministerstva financí z projektu by měly činit až 3 miliony dolarů ročně.

Projekt má mít zásadní ekonomický dopad

Očekává se, že pracovní síla na staveništi bude v průměru mezi 500 a 700 dělníky s maximem až 900 pracovníků. Realizace projektu má navíc podpořit dalších až 1 100 pracovních míst v místní komunitě a vložit až 712,5 milionu dolarů do ekonomiky skrze mzdy a celkovou produkci během výstavby.

„Navzdory výzvám způsobeným koronavirem jsme potěšení, že Nevada se brzy stane domovem jednoho z největších solárních projektů na světě. Odvětví solární energie je odolné a projekty jako je tento přivedou do státu pracovní místa a soukromé investice v době, kdy je nejvíce potřebujeme. Vážíme si práce, kterou Trumpova administrace vykonala pro uskutečnění tohoto historického projektu.“ – Abigail Ross Hopper, sdružení Solar Energy Industries Association

Zdroj úvodního ozbrázku: Duke Energy Renewables