Největší solární elektrárna v USA dostala zelenou, součástí bude obří bateriové úložiště
Americké Ministerstvo vnitra (DOI) v pondělí zveřejnilo svůj souhlas s plánovaným projektem solární elektrárny Gemini Solar. Plánovaná solární elektrárna má vyrůst ve státě Nevada asi 30 mil od Las Vegas. Po realizaci by se měla stát největší solární elektrárnou v historii USA a celkem 8. největší na světě.
Americký Ministr vnitra David L. Bernhardt podepsal Záznam o rozhodnutí (ROD) pro realizaci 690MW solárního parku společností Solar Partners XI. Součástí projektu je mimo jiné 34,5kV vedení, prostory pro provoz a údržbu, 3 rozvodny, spojovací komunikace a další zařízené. Součástí projektu je rovněž bateriové úložiště o instalovaném výkonu 380 MW a kapacitě 1400 MWh. Odhadované náklady na realizaci projektu činí podle DOI jednu miliardu dolarů.
Projekt má být zdrojem investic do kritické infrastruktury, které mají za cíl vytvořit pracovní místa a podpořit ekonomiku. Zároveň má navýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie a významně tak přispět ke splnění státních i federálních energetických cílů.
Projekt rovněž přímo plní politické cíle stanovené v Trumpově prezidentském exekutivním příkazu 13783 – Podpora energetické soběstačnosti a ekonomického růstu. Podle tohoto příkazu je „čistý a bezpečný“ rozvoj rozsáhlých energetických zdrojů v USA národním zájmem a je nezbytný k pro zajištění geopolitické bezpečnosti národa.
Projekt by měl být realizován ve dvou fázích. První by měla být zprovozněna již příští rok, úplné dokončení projektu je zatím naplánováno již na rok 2022. Očekává se, že federální příjmy Ministerstva financí z projektu by měly činit až 3 miliony dolarů ročně.
Projekt má mít zásadní ekonomický dopad
Očekává se, že pracovní síla na staveništi bude v průměru mezi 500 a 700 dělníky s maximem až 900 pracovníků. Realizace projektu má navíc podpořit dalších až 1 100 pracovních míst v místní komunitě a vložit až 712,5 milionu dolarů do ekonomiky skrze mzdy a celkovou produkci během výstavby.
„Navzdory výzvám způsobeným koronavirem jsme potěšení, že Nevada se brzy stane domovem jednoho z největších solárních projektů na světě. Odvětví solární energie je odolné a projekty jako je tento přivedou do státu pracovní místa a soukromé investice v době, kdy je nejvíce potřebujeme. Vážíme si práce, kterou Trumpova administrace vykonala pro uskutečnění tohoto historického projektu.“ – Abigail Ross Hopper, sdružení Solar Energy Industries Association
Zdroj úvodního ozbrázku: Duke Energy Renewables
Mohlo by vás zajímat:
Taketo spravy sa mi dobre citaju, ale ako sa to cita tomu hrdzavemu kocurovi v bielom dome, kedze ten je iba za podporu toho, kde sa spaluje uhlie, ropa a plyn aj ked ma svoj ,,oze,, plan.
Ak si to rychlo prepocitam, ze nejaky cas pocas dna svieto slnko + ta bateria, takyto zdroj dokaze velmi rychlo vykryvat kolisanie siete, stabilizovat sustavu a permanentne dodavat 150/170mw 24/7, horsie ked sa zatiahne ;) ale to je iba moj nazor.
A dalsie oblubene hobby na tejto stranke, porovnajme to so stavbou novych JE blokov, financne, casove, birokraticke naklady na 1mw su pri takychto projektoch o dost nizsie ale na drubu stranu nie kazdy ma podmienky na vystavbu takychto projektov, v Nevade je velmi vela slnecnych dni v roku a je to neurodna polopust, poda ktora nebude nikomu chybat.
S tím "hrdzavým kocúrom" buďte v klidu, ten nečte nic, brífinky ho nebaví a většinu "informací" čerpá z Fox News.
Pánové, vidíte že i Trump musí uznat, že je fotovoltaika nejlepší, bez ní nebude "America first". Technických detailů o stavbě jsem zatím moc nenašel; co jsem našel: použijí nejmodernější nejúčinnější panely, včetně bifaciálních a budou otáčivé v linii podle jedné osy,
takže žádná polední špička ale rozprostřená výroba elektřiny od rána do večera přes každý slunný den v Nevadě a že jich tam mají... A hlavně, oni si to teď nejprve testují, aby vybrali optimální řešení pro jejich podmínky.
Pro Vaše všeobecné vzdělávání o "velké fotovoltaice" připojuji pár odkazů
až se dovím něco nového po technické stránce, budu Vás informovat.
a další America first: Podle agentury Reuters hodlá Tesla představit novou baterii s výdrží jednoho milionu mil a navíc s takovou cenou, která elektromobil zlevní na úroveň auta se spalovacím motorem. Umožnit to má inovativní chemické složení, v rámci něhož se má v baterii významně snížit podíl drahého kobaltu.
Milion a 600 tisíc km nikdo v autě nenajezdí. To bude znamenat že skutečně baterie aut budou sloužit jako velmi výhodná rozprostřená akumulace elektřiny, bude to výhodné pro majitele aut i pro malé či velké FVE. Win-win situace.
To není až taková novinka. Novinkou v tomto případě je, že Tesla čerstvě uzavřela strategické partnerství s čínským CATL. Pravděpodobně chtějí produkci baterií "nakopnout" na zcela novou úroveň, spekuluje se o 1 TWh/rok, ale to se ještě uvidí. Už jen to, že Tesla představila před nedávnem Megapack, leccos napovídá. Jen si to představte, 1MW/3MWh modul se vším potřebným v cargo kontejnaru. V cílové lokalitě připravíte plochu, na náklaďácích se to přiveze, zapojí a jede to.
No tak novinka to bude až to předvedou, společně s výsledky akcelerovaných testů. Ale co je na tom fantastického: výrazné prodloužení životnosti úměrně výrazně snižuje "levelized cost of storage".
Myslím, že nastane něco jako u slunečních panelů: já ještě pamatuji záruku na panel 10 let, pak 15 let, pak 20 let, nyní 25 let (a doporučená životnost 40 let). A to dál poroste. Když si z FV panelů uděláte střechu (ne že si to "dáte na střechu") tak chcete aby to vydrželo přes 50 let.
Amerika first.
Tak zprávy o Tesla-CATL prosakovaly už v únoru (ne-li dřív).
Na ChinaDaily to ale spíš vyznívalo,že ty baterie jsou od CATL (ale nevím, no).
Zásadním problémem USA je plýtvání zdroji. Jejich spotřeba energie je 390Gj / obyvatel - pro srovnání světový průměr je 76. Průměr EU pod 140, Japonsko 150. Američanům chybí především racionální využívání energie. Většinu energie co vyrobí tato nová FV elektrárna prostě promrhají.
To je tiez pravda, staci sa pozriet na take mesto ako Las Vegas. Tato energia z Nevadskej puste pojde tam.
Jak je zde řešena regulace výkonu střídače? Základním prvkem je frekvence. Je jedno zda to je 50 nebo 60 Hz. Když je střídač zapojen do malé sítě potřebuje pro udržení frekvence změnu o malém výkonu, u velké sítě je to změna o větším výkonu. Výkon sítě nikdy není konstantní.
To máte jako důsledek rozdílné energetické politiky v posledních 50 letech. A taky zažitého "idiotského" chování jako běžného standardu.
Znáte seriál Big Bang Theory? Postavy seriálu žijí v Pasadeně, tj. v Los Angeles County. Já tam byl, je tam úplně boží klima, kdy máte téměř celoročně úplně denní maxima teplot okolo 20-30°C. Evropan (nebo surfař nebo hipík) by tam byl schopen v klídku vegetit v kraťasech a tričku, bez klimatizace. Leonard s Sheldonem mají trvale puštěnou klimatizaci na tak nízkou teplotu, že doma nosí Leonard bundu, Sheldon dlouhé a krátké tričko, Bernadette nosí tlusté punčocháče a svetr. Logiku v tom nehledejte.
K tomu nadšenému hýkání přátel FVE bych si jen dovolil suše poznamenat, že tato elektrárna bude mít poměrně dramatický dopad na životní prostředí. Poušť je bez života jen zdánlivě, ale pokud tam vegetaci zničíte, jizva se hojí stovky let. A odstraněním vegetace uvolníte písek, který se začne pohybovat a písečná poušť se začne šířit. U Vegas si pod sebou právě možná podřezávají větev.
Pane Hájek, byl jste tam, že tak zasvěceně píšete? Mě tam vypovědělo službu auto, když jsem jako blbec vyjel dopoledne z LA do Las Vegas. (Podotýkám, staré auto a bylo to před 60 lety, stoupáte stále do hor.). Odtáhli nás k nejbližší pumpě a tam mi doporučili prodat ten starej bourák (osmiválec, v kůži, automatika) na součástky.
No chodili jsme v Barstow po městě a hledali dobrého člověka co by nám pomohl. Našel se, v místním depu Greyhound. Identifikoval závadu (rozdělovač), opravil, vzal nás k sobě domů, koupel v bazénu, večer barbecue, a než jsme vyjeli, dal nám radu, kterou si dodnes pamatuji: přes poušť jen přes noc, jinak staré auto uštvete.
A já Vám říkám, ten stín od solárních panelů přinese do pouště více života. Věřte tomu. Win-win situace. Pro přírodu i pro čistou výrobu elektřiny.
Pane Vaněčku, byl jsem tam, dokonce dvakrát. Zabriskie point je moje srdeční záležitost. Ale celkově mám rád pouště nejen v USA. A vím, že kamenité pouště jsou ve skutečnosti velmi citlivé ekosystémy, které je velmi snadné zničit. Když přejedete trávu u nás, tak se za pár dní zvedne. Když projedete kamenitou pouští, Vaše stopa tam bude patrná ještě za desítky let. Povídačky o stínu jsou úplný nesmysl. Pouštní vegatace si umí se sluncem poradit, neumí si poradit s mechanickou devastací, protože na tu ji příroda nemohla připravit. A právě likvidace vegetace je přesně to, co předchází instalaci každé fotovoltaické elektrárny v poušti. Zkuste nad tím přemýšlet.
Pánové, nechám to tentokrát na Vás, přídám jenom k dobru tabulku Albeda: images. slideplayer. com/33/8182201/slides/slide_5. jpg Myslím že brzy se "ekvivalentní albedo" může dostat pro FVE nad hodnotu většiny povrchů.
Jen si říkám abychom pak nevyráběli místo tepelných chladové ostrovy :)
Ta diskuse ale vůbec není o tom, jestli fotovoltaika ohřívá povrch. Je o tom, že se ten povrch kvůli instalaci fotovoltaiky zničí, což je v kamenité poušti velký problém, který může vyvolat další efekty na jejichž konci je poušť písečná a to by pro Las Vegas byl dost velký problém. Ono tam docela fouká a neustále odklízet písek z ulic a čistit zanesené filtry klimatizací není úplně velká zábava.
Pane Hájek, každá lidská stavba je zásah do přírody. Amerika má vůči Evropě jednu velkou výhodu: je v průměru mnohem méně osídlená, hustota obyvatel ve vnitrozemí je 10-100 krát nižší neź v EU. Vím, že když jsem prvně projel napříč celým USA tak největší překvapení pro mě byly ty obrovské oblasti čisté přírody, tolik obrovských nádherných státních parků (před 60 lety jsme tam jako cizinci kempovali zdarma, to už teď neexistuje).
Takže měli bychom se hlavně zamyslet nad námi, nad ČR, nad EU a "nemistrovat ameriku", aspoň v tomhle ne, i když zase v historické devastaci některých svých oblastí a jejich přelidnění předčí i Evropu.
Vím, proto jsem to přidal jenom k dobru.
Souhlasím, mohlo by do budoucna dojít k problému. Otázka zase na druhou stranu je jak se to chová když je nad psíkem takováto konstrukce. Po tom co internetem proběhly výsledky krávy a humra v aerodynamickém tunelu by to možná chtělo vidět jak jsou na tom takováto solární pole.
Celkem by mne zajímalo co provedli s tím štěrkem, jestli udělali jenom skrývku a je to někde na haldě, nebo to prodali jako materiál. Pokud je někde jenom halda, tak by je možná šlo donutit aby jej na místa mimo servisní cesty znovu navezli a rozprostřeli. Pokud dojde k nějakým písečným problémům, bude tu myslím dost důkazů kdo za ty bouře může a americké soudy s tím budou velmi bryskně hotovy.
Z cca 800MW může jít cca 400 MW do sítě a 400MW na nabíjení, které pokryje noc. Je to tedy tak maximálně 400MW elektrárna na trvalý provoz (se zaťatými zuby).
Co chybí jsou náklady investiční, když už ne provozní. Kolik stojí instalovaná MW celkem na patě toho zařízení?
Myslím celková investice / průměrným výkonem 400MW.
Pane Winkler, ano, dokonce to bude možná ještě méně. To oni si teď zjišťují na "minielekrárničkách" postavených zde, s různými typy panelů a trackování. Rozuměl jsem, že až se rozhodnou o definitivních dodávkách (na základě toho nutného povolení co dostali), tak nám sdělí i cenu a finální (již v praxi v malém ověřenou) výrobu. Těším se na to, jsem moc zvědav.
Tracking se zatím nikde moc neosvědčil, tak uvidíme. :-)
Tracking podle obou os je komplikovaný a drahý. Zde uvažovaný tracking kolem jedné osy ve směru sever-jih je velmi jednoduchý, výhodný do jižních krajin (na naší severní polokouli), poskytuje podobný výkon po celý den, panel je stále orientovaný směrem ke slunci. Je nejvýhodnější do zemí, které odstranily přímé dotace do fotovoltaiky a naopak preferují odstranění (vyhlazení) poledního maxima.
Co ještě v článku chybí: Ekologické skupiny se ale roky snažily přesvědčit úřady, aby projekt vznikl na jiném místě. „Věříme, že solární energetické projekty mohou být neuvěřitelně dobrá věc, když je ale umístíte na špatné místo, může to být pro životní prostředí to nejhorší,” řekl Kevin Emmerich, ředitel neziskové organizace zaměřené na ochranu pouští v Nevadě s názvem Basin and Range Watch. Kromě ohrožené pouštní želvy Gopherus agassizii je tato lokalita domovem dvou druhů vzácných kozinců, lišky šedohnědé, sýčka králičího a řady rostlin.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se