Domů
Obnovitelné zdroje
Největším komerčním odběratelem "zelené energie" na světě je Google
Google's data center in Eemshaven, The Netherlands (Zdroj: Google)

Největším komerčním odběratelem "zelené energie" na světě je Google

Internetový gigant Google v roce 2017, dle oficiálních čísel, nakoupil více energie z obnovitelných zdrojů energie, než činila jeho celková spotřeba. Společnost tak naplnila svůj cíl 100% „podílu“ OZE na své spotřebě. Celkem má Google nakontrahováno 3 GW výkonu, což ho činí největším komerčním odběratelem energie z OZE. V souvislosti s kontrakty společnosti byly do obnovitelných zdrojů investovány přes 3 miliardy dolarů.

Společnost Google na svém webu oznámila splnění svého cíle 100% podílu obnovitelných zdrojů energie na své spotřebě. Zatím jde ovšem pouze o teoretické pokrytí potřeb – Google porovnává roční množství spotřebované energie a roční množství nakoupené energie z OZE, neznamená to tedy, že by společnosti stačily k fungování jen obnovitelné zdroje.

Google díky svým kontraktům na odběr elektřiny z obnovitelných zdrojů energie o instalovaném výkonu 3 GW patří do čela žebříčku společností, které se snaží o minimalizaci své uhlíkové stopy a nakupují energii z OZE. Kontrakty Googlu na odběr energie představují nové investice do OZE ve výši 3 miliard dolarů.

„To, co je pro nás důležité, je, že přidáváme do sítě nové zdroje čisté energie a to, že nakupujeme tolik energie z OZE jako spotřebujeme – celosvětově a na roční bázi,“ uvedl Urs Hölzle, Senior Vice President pro technickou infrastrukturu.

Společnost nepřestává podepisovat nové kontrakty. Než totiž nový zdroj začne dodávat energii do sítě, trvá to od podpisu jeden až dva roky (u solárních a větrných elektráren).

Další výzva? 100% pokrytí jen z OZE

Výše uvedené srovnání ročního množství energie není zcela vypovídající – okamžité hodnoty spotřeby totiž mohou převyšovat výrobu OZE, a společnost by se tak bez energie z ostatních elektráren neobešla. I na toto ovšem Google nezapomíná a do budoucna by se chtěl této závislosti zbavit.

„Současný program byl pro nás vždycky prvním krokem a velice významným milníkem v naší cestě k bezuhlíkové budoucnosti. Chceme se dostat do bodu, kdy obnovitelné a další bezuhlíkové zdroje budou doopravdy zajišťovat náš provoz v každé hodině dne. Bude to vyžadovat kombinaci nových technologií, opatření a nových obchodních struktur, abychom se tam dostali, ale jsme nadšeni pro tuto výzvu,“ dodává Hölzle.

Zdroj úvodní fotografie: Google

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
10. duben 2018, 13:02

Včera Google, dneska to samé oznámil Apple.

Vinkler
11. duben 2018, 06:12

No hezké Kačenko moc hezké.

Ale dosud mi nikdo nevysvětlil, jak se na základě certifikátu OZE o nákupu, se na přívodu ze sítě vytřídí ty elektrony z OZE a zablokují ty od jaderných nebo uhelných.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se