Domů
Obnovitelné zdroje
Nejzelenější pivovar na světě? Má solární fasádu a využívá bioplyn z vlastní čistírny odpadních vod
zdroj foto: http://www.energetica-latam.com/noticias/heineken-incorpora-vidrio-fotovoltaico-en-su-nueva-fabrica-en-mexico-wamzt

Nejzelenější pivovar na světě? Má solární fasádu a využívá bioplyn z vlastní čistírny odpadních vod

Jeden z největších světových producentů piva, nizozemská společnost Heineken, otevřela v Mexiku pivovar, který bude používat pro svůj provoz pouze obnovitelné zdroje. Jedním z nich jsou i průhledné fotovoltaické panely na fasádě, využije ale i bioplyn z vlastní čistírny odpadních vod.

Heineken uvedl do provozu pivovar, který se nyní pyšní titulem nejzelenější pivovar na světě. Veškerá jeho spotřeba je zajištěna z OZE a navíc fasáda pivovaru je pokryta průhlednými fotovoltaickými panely, které tak slouží i jako okna. Takto umístěné panely přispívají i k lepšímu chlazení budovy, což je v oblasti velmi důležitý aspekt. Nejedná se přitom o malý provoz, roční produkční kapacita je plánována na 6 mil. hektolitrů piva a investiční náklady projektu dosáhly 500 mil. USD.

“Nový pivovar Heinekenu v Meoqui bude poskytovat značnou ekonomickou výhodu pro tuto oblasti, což bude reference jak pro vládu, tak pro další průmyslové podniky.”

Javier Corra Jurado, guvernátor státu Chihuahua

Pivovar, který bude zaměstnávat 300 lidí, má smělé cíle. Prvním je již zmíněný cíl pokrýt spotřebu elektřiny obnovitelnými zdroji. Samotné panely použité pro zakrytí fasády mají pokrýt 12 % spotřeby závodu. Zbylých 88 % pokryjí pomocí smluv PPA větrné elektrárny. Právě tento případ je jedním z mnoha, kdy nyní dochází v Mexiku k problému, že i takto nasmlouvaná elektřina musí být alespoň zčásti zálohovaná pomocí točivých zdrojů.

O tom, zda i tyto točivé zdroje jsou ekologicky šetrné, se již v tiskových prohlášení nemluví. Dalším ambiciózním cílem je plán hospodaření s vodou, kdy v roce 2020 mají být na výrobu 1 litru piva spotřebovány 2 litry vody. Momentální průměr firmy se celosvětově pohybuje kolem 3,6 litru. Pivovar rovněž disponuje vlastní čistírnou odpadních vod, která umožní produkovat a využívat další energetický zdroj, bioplyn.

Zdroj úvodní fotografie: energetica-latam.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se