Domů
Obnovitelné zdroje
Německá asociace chce strop na ceny pronájmů pozemků pro větrné elektrárny, prodražují projekty
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Německá asociace chce strop na ceny pronájmů pozemků pro větrné elektrárny, prodražují projekty

Rozvoj obnovitelných zdrojů, především velkých větrných a solárních parků, si vyžaduje značné plochy. Rostoucí ceny pozemků a náklady na jejich pronájem tak prodražují nové projekty, a tedy zvyšují cenu vyráběné elektřiny. Jedna z německých oborových asociací tak přišla s požadavkem na zastropování cen pronájmů pozemků pro větrné turbíny. Případná realizace takového opatření se však nezdá být příliš reálná.

Německo se v posledních letech potýkalo se značným nedostatkem nových projektů větrných elektráren. Totální absence jakékoliv konkurence již dlouhodobě vede k situacím, kdy si developeři běžně v tamních aukcích zajišťují ceny na úrovni maximální možné ceny, kterou mohou v aukci nabízet. Kromě zdlouhavých povolovacích řízení nicméně další komplikace očividně představuje růst nákladů na pozemky pro budování těchto zdrojů.

Přestože neexistují žádné oficiální statistiky, ze strany průmyslu se ozývají obavy z prudkého růstu nákladů. Podle serveru Clean Energy Wire ještě před několika lety vynakládali provozovatelé větrných turbín na nájmy zhruba desetinu svých ročních tržeb. Nyní se však podle německého deníku Tageszeitung objevují případy, kdy náklady na nájem dosahují 30 či až dokonce 50 % ročních tržeb. Německý Spolkový svaz pro větrnou energetiku (BWE) tak navrhuje, aby byl na výši nájmů uvalen strop.

Názor na problematiku je nejasný

Názory na to, zda by takový krok bylo vůbec možné provést, se liší. Ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu, do jehož gesce spadá i energetika, je v tomto ohledu podle serveru skeptické. Mluvčí ministerstva uvedl, že není možné, aby vláda zasahovala do nájemních smluv v soukromém sektoru skrz návrh aukcí pro větrné zdroje. Naopak podle právníka Thorstena Müllera by mělo být stanovení maximálního nájmu jakožto požadavku pro účast v aukci právně proveditelné.

Ceny nájmů zřejmě tlačí nahoru i veřejné instituce spravující německé lesy, které nabízejí větrný potenciál v kopcovitých oblastech země. Ty totiž musí v rámci péče řádného hospodáře pronajímat pozemky za co možná nejvyšší ceny, aby maximalizovaly příjmy. Zástupci větrného průmyslu se tak obávají, že pokud nedojde k žádné změně, mohlo by dojít k ohrožení dalšího růstu německé větrné energetiky.

"Prudce rostoucí nájmy za pozemky by se mohly stát překážkou pro transformaci energetického sektoru," uvedl Jürgen Quentin z Agentury pro větrnou a solární energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Valenta
17. říjen 2024, 08:19

Jsem docela v šoku. Volal mi kamarád, že mu nabízejí za pronájem za 4 hektarového pole pro FVE elektrárnu 100.000 Kč/ha/rok. Majitelé jsou z Lichtenštejnska, s.r.o. se vkladem 10.000 Kč. Tak buď si tyto společnosti jen kolíkují budoucí claimy pro těžbu peněz a nebo se již někde vysoko rozhodlo o provozních dotacích na FVE. Po solárním, nyní větrníkovém a bioplynkovém tunelu opět zase solární ?

Kamarádovi jsem poradil, ať případnou smlouvu podepíše až po poradě s právníkem. Na netu jsem našel i vyšší nabídky až k 500.000 Kč/ha/rok. Držte si klobouky, jedeme z kopce.

Miloslav Černý
17. říjen 2024, 10:23

Jestli se to vyplatí cizincům, tak se to musí vyplatit i naším vlastníkům bez placení nájmu. Třeba nás to nakopne k lepšímu hospodaření, potřebujeme to jako sůl.

Petr Zelený
17. říjen 2024, 10:36

Bez dotace se to nevyplatí nikdy, vyplatí se to jen tomu, kdo si "umí" zařídit dotaci. Provozní podpora je lepší - ta byla pokud vím letos jedna s referenční cenou 3469 CZK/MWh pro jakékoli množství v jakékoli době, ale investiční dotace, když je dostatečně vysoká, tak to má smysl. Skuteční investoři nebudou z Lichtenštenjska, to tam je kvůli dani z příjmu právnických osob, který je 12,5% proti 21% v ČR např. Skuteční majitelé jsou ti, co umějí zařídit si tu dotaci a klidně mohou být u z Česka a chudí nebudou, když si kvůli tomu dělají schránku v Lichtenštejnsku. Takže typické OZE - vybrat od chudých daně/povolenky, zvýšit deficit a tyto peníze dát darem miliardářům, aby byli ještě bohatší a oni za to dělají strašně draze něco, co by šlo zařídit mnohem levnější a ekologičtěji.

Karel Valenta
17. říjen 2024, 11:39

Jak píše Petr Zelený, možná to jsou naši vlastníci. Poberou dotace z našeho rozpočtu a šup zdaní je v Lucembursku. To nevypadá na lepší hospodaření.

Petr Zelený
17. říjen 2024, 13:23

To nemusí být jen náš rozpočet, mohou to být i dotace z EU - jsou to ale veřejné peníze nebo aspoň zbytečně zdražení elektřiny přes nějaké příplatky, je to jedno. Lichtenštejsko a Lucembursko jsou dva různé státy. V Lucembursku je daň z příjmu právnických osob srovnatelná - je členem EU, na rozdíl od Lichtenštejnska.

Petr prochaska
17. říjen 2024, 13:19

Toto by dávalo smysl pouze, pokud je v sousedství nějaký velký obděratel elektřiny, který by si pozemek pronajal a tam FVE udělal. To by již dávalo smysl se současnými dotacemi.

Petr prochaska
17. říjen 2024, 13:15

Tady je mapa VTE v Německu, které se vyplatí i bez dotací a které ne. Zeleně se vyplatí, červeně nevyplatí. Mapy lze měnit scrolováním dolů. Z map vyplývá, že se vyplatí pouze větrné elektrárny na moři a v malé vzdálenosti od moře.

nzz. ch/visuals/windkraft-in-deutschland-grosse-versprechen-kleine-ertraege-ld.1710681

Zdeněk
18. říjen 2024, 05:11

Tak to je gól, tak OZE už potřebují i regulovaný nájem :D

Kupředu levá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se