Německá asociace tlačí na odstranění limitu pro podporu fotovoltaiky, podala stížnost u soudu

DomůObnovitelné zdrojeNěmecká asociace tlačí na odstranění limitu pro podporu fotovoltaiky, podala stížnost u soudu

Přestože se německý parlament před několika týdny dohodl na zrušení zastropování podpory pro nové solární elektrárny, podle některých zástupců tamního solárního průmyslu nejedná dostatečně rychle. Německá solární asociace se tak rozhodla jednat a podala stížnost u ústavního soudu.

Německo v posledních letech intenzivně buduje fotovoltaické elektrárny, a jejich celkový instalovaný výkon v zemi rapidně roste. K intenzivnímu rozvoji fotovoltaiky v Německu pomohla státní podpora, která však byla v roce 2012 ohraničena. Podle současné legislativy by tak po dosažení 52 GW instalovaného výkonu již nové zdroje s výkonem do 750 kW, které se nemusí účastnit aukcí, neměly nárok na provozní podporu.

Přestože se cena elektřiny z fotovoltaických elektráren za poslední roky značně snížila, ukončení podpory by mělo zásadní dopad na německé společnosti napříč dodavatelským řetězcem. Podle odhadů Německé solární asociace by tento krok mohl vést až k polovičnímu propadu tamního solárního trhu.

Asociace tak naléhá na německý parlament, aby nezůstal u slibů a zrušení zastropování podpory závazně přijal v co nejbližší možné době. Jelikož se řada společností cítí být možným koncem podpory ohrožena, podala asociace stížnost u spolkového ústavního soudu. V takovém případě by podle svého předsedy Carstena Körniga „ústavní stížnost samozřejmě ihned stáhla“.

Potřeba přijetí nutné úpravy legislativy je opravdu urgentní, jelikož se Německo hodnotě 52 GW rychle blíží. Očekává se, že by jí mohlo být dosaženo v průběhu letošního léta. Podle Petera Altmaiera, německého ministra hospodářství a energetiky, by úprava na odstranění této hranice mohla být připojena k již projednávanému zákonu, aby byl celý legislativní proces urychlen.