Domů
Obnovitelné zdroje
Nizozemsko chce splnit cíl OZE pomocí statistického převodu energie od Dánska
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Nizozemsko chce splnit cíl OZE pomocí statistického převodu energie od Dánska

Nizozemsko podepsalo s Dánskem dohodu, která mu pomůže splnit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2020. Nizozemský národní cíl je dosáhnout 14% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020, nicméně v roce 2018 země měla podíl pouze 7,4 %, nejméně z celé EU. Díky statistickému převodu obnovitelné energie za 100 milionů eur by se Nizozemsko mělo ke splnění cíle alespoň přiblížit.

V pátek 19. června nizozemský ministr hospodářství a politiky v oblasti klimatu Eric Wiebes a dánský ministr pro klima a energetiku Dan Jørgensen podepsali dohodu, na základě které bude statisticky převedeno 8 TWh dánských přebytků elektřiny z obnovitelných zdrojů Nizozemsku, aby mohlo dosáhnout cíle do roku 2020. Nizozemsko za to Dánsku zaplatí 100 milionů eur (přibližně 2,7 miliard korun), tedy 12,5 eur za MWh.

Nizozemsko patří mezi státy, které mají největší problémy plnit národní cíle, jež tvoří celkový cíl EU dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020. V lednu 2020 vydal eurostat tiskovou zprávu s daty pro rok 2018, kdy Nizozemsko bylo na posledním místě mezi zeměmi EU s podílem obnovitelné energie na úrovni 7,4 %. Zároveň Nizozemsku chybělo nejvíce procentních bodů k dosažení národního cíle, který je stanoven na 14 %.

V minulém týdnu podle Euractivu nizozemská vláda potvrdila, že ani novější projekty v oblasti biomasy, vodní, solární a větrné energetiky nebudou stačit na překonání vysokého rozdílu k dosažení cíle. Proto došlo k podepsání dohody s Dánskem, aby se Nizozemci vyhnuli milionovým pokutám.

„Zjistil jsem, že i přes všechny dodatečné snahy a urychlení rozvoje obnovitelné energie nelze očekávat, že by byl cíl v roce 2020 splněn.“

Eric Wiebes, ministry hospodářství a politiky v oblasti klimatu Nizozemska v dopise adresovaném nizozemskému parlamentu

Stejné možnosti již využilo Lucembursko v roce 2017

Členské státy mají povoleno těchto převodů dat ke splnění svých cílů na základě směrnice EU o podpoře využívání energie z OZE. Jako první této možnosti využilo v roce 2017 Lucembursko, které zaplatilo Litvě 10 milionů eur (přibližně 267 milionů korun) za zhruba 700 GWh obnovitelné energie. Pokud by 8 TWh, které jsou předmětem nizozemsko-dánské dohody, nestačilo, podle uzavřené dohody Dánsko přislíbilo možnost převést dalších až 8 TWh obnovitelné energie. Nizozemsko musí Dánsko o možnosti statisticky převést další obnovitelnou energii informovat do konce července 2021. Využít může celé nabídky 8 TWh, nebo pouze části.

Podle dat z roku 2018 mělo Dánsko v roce 2018 podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě 36,1 %. Národní cíl této země pro rok 2020 je 30 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Kamil Kubů
24. červen 2020, 10:06

Chňá chňá

Josef
24. červen 2020, 13:15

No tak lepší je dát 100mil eur Dánům než jako u nás téměř 1,5mld eur na podporu OZE. To je dobrý obchod...

Jan Veselý
24. červen 2020, 13:35

Holanďani právě Dánům zadotovali Dánům elektřinu z OZE v hodnotě 12.5 EUR/MWh :-) Myslím, že obě strany budou spokojené.

Slavomil Vinkler
24. červen 2020, 13:56

A v Nizozemí nefouká, nebo nechtějí vrtule?

Milan Vaněček
24. červen 2020, 17:36

Holanďané jsou nejvíce šetrný národ Evropy. Kam se na ně hrabou Skotové. Vrtule samozřejmě chtějí, patří k Holandsku stejně jako sýry, krávy a tulipány.

Ale Holanďané vždy čekají, až ty technologie co nejvíc zlevní (VtE, FVE). A protože vidí, že budou ještě hodně zlevňovat, tak nepospíchají. I proto jsou tak bohatý národ.

Jan Veselý
24. červen 2020, 17:53

Technlogie už šla s cenou dolů dostatečně. Holanďani už mají nasmlouvané moc pěkné objemy offshore VtE. Ale budou vyrábět až za pár let.

Josef
24. červen 2020, 23:57

Holansko je bohaté z jiných důvodů to není o šetrnosti to je o tom že oni patří mezi ty národy u kterých začala jako první industrializace a následně bohatli na svých koloniích, to jim dalo náskok před ostatními a už jim stačilo si ho udržovat což zvládli.Nicméně pod tím leskem je bída vlastního národa, protože zemi zaplavili přistěhovalci asi 12% obyvatel jsou muslimové a v Rotterdamu tvoří přistěhovalci cca polovinu populace - tam už jsou Holanďani prakticky cizinci ve vlastním státě.

St
26. červen 2020, 08:13

Tak nějak. Jejich Sjednocená východoindická společnost byla svého času velice akční než je převálcovali Britové. Ještě bych dodal, že dovedli velice zdatně pustit žilou Španělům jednak uměli odklonit transporty zlata z Ameriky do Evropy a jednak svého času bylo Nizozemí manufakturou Evropy.

A jak správně říkáte nechali si zaplevelit svou krásnou zemi náplavou a nyní se diví, že jsou menšinou. Dokonce už i zakázali svého vlastního Mikuláše, že prý je to rasistické... Každopádně Holanďané byli a doufejme, že i budou pracovitý, spořivý národ, který umí se o sebe postarat.

Carlos
24. červen 2020, 18:08

Nemusí být, mohou tam být problémy skrze Německo kvůli přenosu výkonu a podobně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se