27. duben 2015
Nizozemsko letos zprovozní svou největší přílivovou elektrárnu vybudovanou na ochranné vlnové bariéře

Společnost Tocardo, jeden z lídrů v oblasti technologie přílivových elektráren, uvede letos do provozu největší nizozemskou přílivovou elektrárnu. O výrobu elektřiny se bude starat pět turbín s celkovým výkonem 1,2 MW. Do budoucna má Tocardo společně s partnery v plánu počet turbín zvyšovat.
Elektrárna bude vybudována v provincii Zeeland na největší ochranné vlnové bariéře Eastern Scheldt (Oosterschelde barrier), jež je součástí vodního díla Delta chránícího nizozemské pobřeží před záplavami.
„Tento projekt představuje důležitý krok v rozvoji přílivové energetiky. Přílivové technologie jsou inovativní a mohou přerůst ve významný nizozemský exportní produkt. S našimi turbínami na ochranné vlnové bariéře Eastern Scheldt můžeme nyní světu ukázat o čem je přílivová energetika, a to o poskytování čisté a spolehlivé energie, která může uspokojit 10 – 20 % světové poptávky po elektřině,“ říká k projektu CEO společnosti Tocardo Hans van Breugel.
Na pokrytí celkových investičních nákladů, které dosáhly 12,4 mil. USD, se významnou měrou podílela také samotná provincie Zeeland. Zástupce provincie Ben de Reu k tomu dodává: „Síla Zeelandu spočívá ve vodě, jež nás obklopuje. Jsme jedinou provincíí s pevninou na moři, a proto jsou pro nás přílivové elektrárny správnou volbou.“ Projekt byl finančně podpořen také z fondu evropského regionálního rozvoje a nizozemskou vládou.
Tocardo na projektu pracuje společně se společností Huisman, která navrhla závěsný mechanizmus pro turbíny.
https://www.youtube.com/watch?v=u2U9to-bMSs
Zdroj úvodní fotografie: www.tocardo.com
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
23. červen 2015
17. srpen 2015
2. prosinec 2017
18. srpen 2020
13. prosinec 2021
25. duben 2026
25. duben 2026







