Domů
Obnovitelné zdroje
Nové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m
Vizualizace offshore větrných elektráren Haliade-X. Zdroj: GE

Nové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m

Společnost GE Renewable Energy představila své nové větrné turbíny Haliade-X učené pro offshore aplikace. Do vývoje nových turbín o výkonu 12 MW společnost hodlá v nadcházejících letech investovat 400 milionů dolarů. První turbíny by přitom chtěla dodat již v roce 2021.

Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla podle společnosti v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro 16 tisíc průměrných evropských domácností. Oproti v současné době dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.

Schopnost vyrábět větší množství energie z jedné turbíny se projeví menším počtem turbín ve větrných parcích, což podle GE povede ke snížení investičních nákladů a rizika při realizaci projektů, jelikož se s nižším počtem turbín zkrátí doba jejich instalace. Jednoduší bude také provoz a údržba celého větrného parku.

Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání s vybranými stavbami. Zdroj: GE

Turbíny budou rovněž využívat přímého pohonu, a nebudou tak vyžadovat mechanickou převodovku, která je jednou z nejsložitějších a mechanicky nejnáročnějších částí běžných větrných turbín.

„Průmyslu obnovitelných zdrojů trvalo více než 20 let nainstalovat prvních 17 GW výkonu v offshore větrných zdrojích. Dnes průmysl předpokládá, že nainstaluje více než 90 GW v průběhu následujících 12 let. To je způsobeno nižšími náklady na elektřinu z rozsahu a technologií,“ uvedl Jérôme Pécresse, prezident a výkonný ředitel GE Renewable Energy.

Vývoj turbíny má z velké části probíhat ve Francii, první demonstrační gondolu GE plánuje dodat již v příštím roce. Samotné elektrárny pak společnost plánuje začít dodávat již v roce 2021.

Výkon offshore elektráren v Evropě roste

Vzhledem k vhodnějším povětrnostním podmínkám na moři a klesajícím nákladům výkon v offshore větrných elektrárnách u pobřeží evropských zemí stoupá. Celkový instalovaný výkon v evropských offshore větrných elektrárnách tak v loňském roce stoupl o 25 %. První příčku v objemu nově přidaného výkonu zaujalo Spojené království, následované druhým Německem.

S technologickým rozvojem roste i výkon větrných turbín – výkon turbín zprovozněných v loňském roce dosáhl podle v průměru 5,9 MW, což je o 23 % více ve srovnání s hodnotami z roku 2016. Rostla i průměrná velikost budovaných parků (meziročně o 34 % na 493 MW) a koeficient jejich využití.

Zdroj úvodní fotografie: General Electric

Komentáře

(5)

Emanuel

30. červen 2018, 16:16

Větrná elektrárna o výšce 260 metrů bez převodovky musí vyvolat při silném větru nad zhruba 150 km/h velké chvění celé ocelové konstrukce a následnou velkou její únavu, takže po určité době bude hrozit její zřícení. Tomu by se dalo zabránit tím, že by bylo použito na ní dílů z vysoce legovaných ocelí a to by stavbu značně prodražilo. Také její výstavba je problematická, protože by se muselo při ní postupovat jen v období s minimem větrného vanutí.

Carlos

30. červen 2018, 16:23

Jak to myslíte s tím chvěním? Ten generátor nejspíš není synchronizován se sítí, takže to bude něco celkem pomaloběžného, mnohapólového a dole bude nějaký měnič.

Lubos

7. březen 2018, 17:05

Koeficient Vyuzitia 63% je skoro neuveritelny. Zacinam pomaly verit ze tie Nemecke Offshore veterne parky bez dotacii predsa len mozno pridu.

Martin Hájek

8. březen 2018, 21:02

No pokud přijdou, tak totálně zlikvidují vítr na souši, který bude naprosto nekonkurenceschopný. Ještě že jsme si v ČR nenechali naflákat větrníky a zničit krajinu.

Jan Veselý

9. březen 2018, 08:11

Kdyby jen vítr na souši. Taky všechny elektrárny, které jim z technických či ekonomických důvodů neumí uhnout z cesty, tj. jaderný a uhelný baseload. Ještě, že nejsme v ČR takoví idioti jako Britové, abysme stavěli nějaké drahé jaderky, co nebudou mít naději se nikdy zaplatit.

A mimochodem s tím onshore větrem to bude platit možná tak pro oblasti na pobřeží, kde je počasí synchronizované s počasím pár desítek kilometrů v moři. Už teď určitě analytici intenzivně studují meteodata a hledají lokality, kde to neplatí. Tam si vydělat bude možné.

P.S.: Nebyl to náhodou nějaký Hájek, který mi tady 2.3. (a ještě vícekrát předtím) tvrdil, že je stejně nemožné dopravit sem dostatek větrné elektřiny ze severu? Nebo snad uvažujete o obřích větrných farmách na Jadranu?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.