Nové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m

DomůObnovitelné zdrojeNové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m

Společnost GE Renewable Energy představila své nové větrné turbíny Haliade-X učené pro offshore aplikace. Do vývoje nových turbín o výkonu 12 MW společnost hodlá v nadcházejících letech investovat 400 milionů dolarů. První turbíny by přitom chtěla dodat již v roce 2021.

Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla podle společnosti v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro 16 tisíc průměrných evropských domácností. Oproti v současné době dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.

Schopnost vyrábět větší množství energie z jedné turbíny se projeví menším počtem turbín ve větrných parcích, což podle GE povede ke snížení investičních nákladů a rizika při realizaci projektů, jelikož se s nižším počtem turbín zkrátí doba jejich instalace. Jednoduší bude také provoz a údržba celého větrného parku.

Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání s vybranými stavbami. Zdroj: GE

Turbíny budou rovněž využívat přímého pohonu, a nebudou tak vyžadovat mechanickou převodovku, která je jednou z nejsložitějších a mechanicky nejnáročnějších částí běžných větrných turbín.

„Průmyslu obnovitelných zdrojů trvalo více než 20 let nainstalovat prvních 17 GW výkonu v offshore větrných zdrojích. Dnes průmysl předpokládá, že nainstaluje více než 90 GW v průběhu následujících 12 let. To je způsobeno nižšími náklady na elektřinu z rozsahu a technologií,“ uvedl Jérôme Pécresse, prezident a výkonný ředitel GE Renewable Energy.

Vývoj turbíny má z velké části probíhat ve Francii, první demonstrační gondolu GE plánuje dodat již v příštím roce. Samotné elektrárny pak společnost plánuje začít dodávat již v roce 2021.

Výkon offshore elektráren v Evropě roste

Vzhledem k vhodnějším povětrnostním podmínkám na moři a klesajícím nákladům výkon v offshore větrných elektrárnách u pobřeží evropských zemí stoupá. Celkový instalovaný výkon v evropských offshore větrných elektrárnách tak v loňském roce stoupl o 25 %. První příčku v objemu nově přidaného výkonu zaujalo Spojené království, následované druhým Německem.

S technologickým rozvojem roste i výkon větrných turbín – výkon turbín zprovozněných v loňském roce dosáhl podle v průměru 5,9 MW, což je o 23 % více ve srovnání s hodnotami z roku 2016. Rostla i průměrná velikost budovaných parků (meziročně o 34 % na 493 MW) a koeficient jejich využití.

Zdroj úvodní fotografie: General Electric