Domů
Obnovitelné zdroje
Nové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m
Vizualizace offshore větrných elektráren Haliade-X. Zdroj: GE
Vizualizace offshore větrných elektráren Haliade-X. Zdroj: GE

Nové obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely, dosáhnou výšky 260 m

Společnost GE Renewable Energy představila své nové větrné turbíny Haliade-X učené pro offshore aplikace. Do vývoje nových turbín o výkonu 12 MW společnost hodlá v nadcházejících letech investovat 400 milionů dolarů. První turbíny by přitom chtěla dodat již v roce 2021.

Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla podle společnosti v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro 16 tisíc průměrných evropských domácností. Oproti v současné době dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.

Schopnost vyrábět větší množství energie z jedné turbíny se projeví menším počtem turbín ve větrných parcích, což podle GE povede ke snížení investičních nákladů a rizika při realizaci projektů, jelikož se s nižším počtem turbín zkrátí doba jejich instalace. Jednoduší bude také provoz a údržba celého větrného parku.

Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání s vybranými stavbami. Zdroj: GE
Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání s vybranými stavbami. Zdroj: GE

Turbíny budou rovněž využívat přímého pohonu, a nebudou tak vyžadovat mechanickou převodovku, která je jednou z nejsložitějších a mechanicky nejnáročnějších částí běžných větrných turbín.

„Průmyslu obnovitelných zdrojů trvalo více než 20 let nainstalovat prvních 17 GW výkonu v offshore větrných zdrojích. Dnes průmysl předpokládá, že nainstaluje více než 90 GW v průběhu následujících 12 let. To je způsobeno nižšími náklady na elektřinu z rozsahu a technologií,“ uvedl Jérôme Pécresse, prezident a výkonný ředitel GE Renewable Energy.

Vývoj turbíny má z velké části probíhat ve Francii, první demonstrační gondolu GE plánuje dodat již v příštím roce. Samotné elektrárny pak společnost plánuje začít dodávat již v roce 2021.

Výkon offshore elektráren v Evropě roste

Vzhledem k vhodnějším povětrnostním podmínkám na moři a klesajícím nákladům výkon v offshore větrných elektrárnách u pobřeží evropských zemí stoupá. Celkový instalovaný výkon v evropských offshore větrných elektrárnách tak v loňském roce stoupl o 25 %. První příčku v objemu nově přidaného výkonu zaujalo Spojené království, následované druhým Německem.

S technologickým rozvojem roste i výkon větrných turbín – výkon turbín zprovozněných v loňském roce dosáhl podle v průměru 5,9 MW, což je o 23 % více ve srovnání s hodnotami z roku 2016. Rostla i průměrná velikost budovaných parků (meziročně o 34 % na 493 MW) a koeficient jejich využití.

Zdroj úvodní fotografie: General Electric

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Emanuel
30. červen 2018, 16:16

Větrná elektrárna o výšce 260 metrů bez převodovky musí vyvolat při silném větru nad zhruba 150 km/h velké chvění celé ocelové konstrukce a následnou velkou její únavu, takže po určité době bude hrozit její zřícení. Tomu by se dalo zabránit tím, že by bylo použito na ní dílů z vysoce legovaných ocelí a to by stavbu značně prodražilo. Také její výstavba je problematická, protože by se muselo při ní postupovat jen v období s minimem větrného vanutí.

Carlos
30. červen 2018, 16:23

Jak to myslíte s tím chvěním? Ten generátor nejspíš není synchronizován se sítí, takže to bude něco celkem pomaloběžného, mnohapólového a dole bude nějaký měnič.

Lubos
7. březen 2018, 17:05

Koeficient Vyuzitia 63% je skoro neuveritelny. Zacinam pomaly verit ze tie Nemecke Offshore veterne parky bez dotacii predsa len mozno pridu.

Martin Hájek
8. březen 2018, 21:02

No pokud přijdou, tak totálně zlikvidují vítr na souši, který bude naprosto nekonkurenceschopný. Ještě že jsme si v ČR nenechali naflákat větrníky a zničit krajinu.

Jan Veselý
9. březen 2018, 08:11

Kdyby jen vítr na souši. Taky všechny elektrárny, které jim z technických či ekonomických důvodů neumí uhnout z cesty, tj. jaderný a uhelný baseload. Ještě, že nejsme v ČR takoví idioti jako Britové, abysme stavěli nějaké drahé jaderky, co nebudou mít naději se nikdy zaplatit.

A mimochodem s tím onshore větrem to bude platit možná tak pro oblasti na pobřeží, kde je počasí synchronizované s počasím pár desítek kilometrů v moři. Už teď určitě analytici intenzivně studují meteodata a hledají lokality, kde to neplatí. Tam si vydělat bude možné.

P.S.: Nebyl to náhodou nějaký Hájek, který mi tady 2.3. (a ještě vícekrát předtím) tvrdil, že je stejně nemožné dopravit sem dostatek větrné elektřiny ze severu? Nebo snad uvažujete o obřích větrných farmách na Jadranu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se