Domů
Obnovitelné zdroje
Nový způsob výstavby offhore větrných elektráren má snížit investiční náklady

Nový způsob výstavby offhore větrných elektráren má snížit investiční náklady

Výzkumníci z Delawarské univerzity vypracovali novou metodu výstavby přímořských větrných elektráren, která je dle jejich tvrzení levnější, rychlejší a mohla by umožnit rozvoj offshore větrných parků v takovém měřítku a rychlosti, který by dokázal držet krok s naplánovaným vyřazováním jaderných a uhelných elektráren. Podle výzkumníků by nová metoda měla oproti konvenčním postupům ušetřit až 1,6 miliard dolarů na projekt a zkrátit dobu výstavby na polovinu.

Klíčový faktor, který umožnil tak zásadní snížení nákladů a zkrácení doby potřebné pro výstavbu, je to, že celou konstrukci, od úchytů k mořskému dnu až po vrchol turbíny je možné sestavit dohromady už v přístavu. Celou konstrukci je poté možné přesunout a následně v jednom kroku připevnit ke dnu moře. Tento postup se může zdát jako jednoduchý, v žádném případě ale nebylo ze začátku zřejmé, že postup bude při použití stávajících zařízení fungovat. To se potvrdilo až po dokončení podrobné technické a nákladové analýzy.

„Při plánování offshore větrných elektráren je velkou otázkou, jak vyrobit elektřinu za konkurenceschopné ceny a v měřítku, které by z nich učinilo relevantní náhradu stárnoucích elektráren a nástroj v boji s klimatickými změnami.“

„Jsme první, kteří ukázali detailní technické informace jak tohoto dosáhnout.“ – Willett Kempton, hlavní výzkumník na projektu

Téměř celý montážní proces se odehrává na břehu

Referenční návrh používal 10MW turbínu s nosnou konstrukcí, které dohromady vážily 2500 metrických tun. Poslední překážkou pětiletého vývoje nové konstrukční metody se stala nutnost vyřešit problém jak celou turbínu v přístavu smontovat a přemístit.

„Na rozdíl od dnešní metody, kdy se součástky přiváží odděleně a jednotlivé díly se následně sestavují na moři, naše metoda má pouze jednu montážní linku na břehu. Utrácíme tak mnohem více peněz v přístavu, ale mnohem méně na moři.“

Kromě snížení nákladů poskytuje nová metoda i další, nepeněžní, výhody. Díky tomu, že se více montážního procesu přesune na zem, je možné pracovat na výstavbě s menším ohledem na počasí.

Metoda má zároveň zkrátit čas strávený prací na moři z 3 dnů na pouhých 10 hodin na jednu turbínu. Další důležitou součástí procesu je metoda ukotvení turbín, která namísto dlouhých ocelových pilotů ukotvení dosáhne díky přisátí velkých „kbelíků“ k mořskému dnu. Základy takovéto turbíny nesahají tak hluboko jako běžné piloty, což opět snižuje náklady.

Zdroj úvodní fotografie : Department of Energy and Climate Change [closed account]

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
21. říjen 2017, 22:08

Trochu válčím s tím číslem 1.6 miliardy USD/projekt. Pokud by to bylo z 1000 MW projektu, tak by to mohlo znamenat pryč 1600 USD/kW z 3600 USD/kW. To už by cenově dostalo offshore vítr skoro na úroveň onshore VtE, ale s vyšším koeficientem využití a menšími NIMBY problémy.

Petr
22. říjen 2017, 09:14

Ale s vyššími náklady na připojení, takže to akorát dorovnává ty zemské větrníky, nehledě na to, že je ta metoda dost podobná systému pro plovoucí větrné elektrárny, které se teď budou rozvíjet nejrychleji.

Dalším skokem podle mě bude může být až přeprava větrníků vzducholoděmi.

Jan Veselý
22. říjen 2017, 11:24

Nápadů je spousta vybírat z nich budou ti, co to platí, a ti, co to to reálně staví. Mě se ale fakt líbí ten slibovaný cenový sešup. Při ceně výroby okolo 20 EUR/MWh a vysokém koeficientu využití už totiž vůbec nemusí transportovat elektřinu na zem, ale místo toho by šlo dát do tubusu chemickou kolonu, která by vyráběla z vody, CO2 a elektřiny třeba methanol a mohla by se tak ve velkém vytlačovat benzín (výrobní cena cca 100 EUR/MWh před zdaněním).

Martin Hájek
22. říjen 2017, 16:47

No od těch 20 Euro na MWh jsme tedy pořád hooodně daleko.

Navíc není reálné, aby elektřina z mořské větrné elektrárny byla radikálně výhodnější, než ze suchozemské. Jsou to v zásadě stejné díly, mořská elektrárna bude vždy o něco dražší a náročnější, a bude mít o něco lepší využití, v konečném důsledku opravdu nevím, jak by se mořské větrné elektrárny mohly dostat cenově zásadně pod ty suchozemské.

Není tu NIMBY efekt, takže mořské farmy chvíli porostou jak houby po dešti. Pak se ovšem vyčerpají možnosti vyvedení výkonu na pevninu a bude šlus.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se