V letošní první solární aukci se v Německu kvůli vyřazeným nabídkám nevysoutěžil veškerý výkon
V průběhu března se v Německu uskutečnilo první letošní kolo aukcí na podporu výstavby solárních elektráren na volných plochách. Přestože se aukce zaplnila, celkový výkon přihlášených projektů pouze lehce převýšil celkový objem aukce, na čemž mělo podíl i navýšení soutěženého výkonu. Po vyřazení několika nabídek nakonec nebyl ani alokován celkový objem soutěženého výkonu, a všechny přípustné projekty si tak zajistily podporu.
V Německu letos stejně jako v loňském roce mají proběhnout celkem 3 kola samostatných aukcí, ve kterých o podporu soutěží developeři velkých solárních parků umístěných na volných plochách. První letošní kolo, které proběhlo na začátku minulého měsíce, nabídlo k soutěžení celkem 1108 MW výkonu poté, co byl upraven původní objem 1200 MW. 1200 MW je prozatím plánováno i pro každé z následujících dvou kol, která se uskuteční v červnu a listopadu.
Podle dat německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) přihlásili do aukce developeři celkem 209 projektů o souhrnném instalovaném výkonu 1116 MW. 8 projektů nicméně regulátor musel ze soutěže vzhledem k nesplnění všech formálních náležitostí vyřadit. V aukci nakonec uspělo všech 201 přípustných projektů, jejichž instalovaný výkon 1084 MW nepřevýšil celkový objem aukce.
Z regionálního pohledu aukci tradičně dominovaly projekty ve spolkové zemi Bavorsko, celkem 106 projektů o výkonu 488 MW, tedy více než polovina všech projektů a bezmála polovina veškerého vysoutěženého výkonu. Z tohoto objemu poté 66 projektů o výkonu 366 MW tvořily elektrárny, které mají být vybudovány na travnatých či zemědělských plochách nižší kvality.
Dále dle regulátora následovaly například spolkové země Porýní-Falc (19 projektů s výkonem 233 MW) či Meklenbursko-Přední Pomořansko (10 projektů s výkonem 67 MW) nebo Sársko (16 projektů s výkonem 66 MW).
Co se týče vysoutěžených cen, úspěšné nabídky se pohybovaly mezi 40,5 a 55,5 EUR/MWh. Jejich vážený průměr dosáhl 51,9 EUR/MWh, tedy o necelá 2 EUR/MWh více ve srovnání s cenami vysoutěženými v loňském roce. Kromě nižší konkurence kvůli vyššímu objemu aukcí může mít na vyšších cenách podíl i situace v dodavatelských řetězcích, kdy nedostatek komponent již v Německu zpomaluje výstavbu solárních elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
1108 MW instalovaného výkonu, takže cca 110 MW skutečného průměrného výkonu, a to hlavně v létě když není potřeba ...
1108 MW = cca 1,1 TWh/rok = úspora 110 mil. m3/rok zemního plynu, nebo 1,1 milionů tun uhlí/rok
Ibazeby prestala existovat oblacnost a slnko svietilo 24/7 :D
Lukáši, něco pro tvoje poučení. V naší zeměpisné šířce vyrobí 1 GW instalovaných FVE ročně cca 1 TWh.
Som rad ze tomu veris, tebe staci tak malo :D
Lukášku, to jsou reálné výroby elektřiny, docela mě baví, že tuto základní informaci neznáš. Tak aby jsi na energetickém webu nevypadal jako totální analfabet, tak si zapamatuj následující.
instalovaný výkon FVE - 1 GW = 1 TWh/rok
instalovaný výkon VTE onshore 1 GW = 2 TWh/rok
instalovaný výkon VTE offshore 1 GW = 4 TWh/rok
Tady se musím pana hlpb zastat. Pro hrubý odhad se v našich podmínkách dá použít jednoduchý přepočet z instalovaného výkonu na vyrobenou energii za rok. Stačí výkon vynásobit 1000 (na jižní Moravě až 1100), což v podstatě znamená, jako kdyby panel vyráběl na plný výkon 1000 hodin v roce. Takže např. 1 kWp vyrobí za rok 1000 kWh, tedy 1 MWh.
to je uz po zapocitani ucinnosti panelov, ked mne 2,7kWp vyrobi 3,2MWh rocne tak nevidim dovod preco by 1108MW nemohlo vyrobit 1,1TWh rocne co je v prepocte menej nez vyrobim ja, uplne s prehladom
Ceny rostou od podzimu ze zcela jiného důvodu, vliv OZE na tuto skokovou změnu není
https://g.kurzy.cz/graf-komodita/cena-elektriny-usd-670-350-10let.png
Tady kritizují negativně ti, co OZE na střeše nemají a pozitivně ti, co si ji už udělali. Já ji mám a nedám na ni dopustit.
Pokud někoho kritizovat, tak pouze ČEZ distribuci, protože neumožňuje levnou energii z Německa (když je) pustit k nám a pomocí HDO signálu regulovat její tok. Takto musíš kupovat drahý mix od ČEZu plus 2 Kč za přenos k Tobě.
Pěkně škatulkujete jenže ono to tak být nemusí například pan Vaněček ten FVE vychvaluje od začátku tohoto webu a byl vývojářem právě této technologie ale sám jak tu někde v diskuzi kdysi psal panely na střeše nemá (možná že teď už má dlouho se tu nekázal).
Většině odpůrců by FVE nevadily kdyby se nedotovaly.
Tak se omlouvám koukám že pan Vaněček je o pár příspěvků níže.
20 rokov budovania OZE a ceny elektriny stale prudko rastu
Důležitá zpráva z EU:
cituji
"The Council of the European Union has adopted a directive allowing member states to reduce value-added tax (VAT) for certain products and services that are consistent with EU environmental and health policies.
Solar panels for residential use will also benefit from this tax relief, alongside pharmaceutical, contraceptive and hygienic protection products, medical protection products, transport and passenger transport services, books, newspapers and paper publications and digital media, among others."
Jsem zvědav jak na to zareaguje naše vláda.
To by byl vrchol za jídlo se odvádí 15% DPH a za FVE by se odvádělo méně. Jako vtip dobré, jídlo lidé potřebují více než fotovoltaiku panelů se nenajíme.
V Německu jsou mimo realitu postavit v dnešní době i na méně kvalitní zemědělské půdě FVE je šílenství akorát to zdraží potraviny. Pochybuji že jim došli střechy.
Němci si vždy nechají vymýt mozek nějakou vyšinutou ideologií a pak bojují až do hořkého konce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se