Domů
Obnovitelné zdroje
První vlnová elektrárna v Evropě byla připojena do sítě

První vlnová elektrárna v Evropě byla připojena do sítě

Na Gibraltaru byla zapojena do sítě první vlnová mořská elektrárna v Evropě. Kapacita nové elektrárny je 100 kW. Společnost má v plánu elektrárny stejného typu s kapacitou několik MW. Technologie využívá plováků k vytvoření potřebného tlaku.

Ve středu byla oficiálně zapojena do sítě vlnová mořská elektrárna s názvem Gibraltar Project. Dle slov společnosti Eco Wave Power ltd se jedná o první projekt Eco Wave elektrárny a jediný projekt vlnové elektrárny připojené do sítě v Evropě operující několik vlnových jednotek a vlastnící kontrakt o výkupu vyrobené elektřiny. Exkluzivním odběratelem vyrobené elektřiny bude Gibraltarská národní elektrická společnost.

„Za posledních 4,5 roku jsme toho prožili mnoho. Lidé k nám chodili s různými magickými černými skříňkami a říkali nám, že jim máme dát finance a oni nám dají elektřinu. Nikdy s ničím nepřišli. Nikdy nic nefungovalo. Toto očividně funguje. Myslím, že budoucnost je světlá a že budoucnost je v síle moře všude kolem nás.“

Ministr zdravotnictví John Cortes

Jedná se o uskupení generátorů využívající sílu vln připojených do elektrizační sítě v Gibraltaru. Inovativní technologie Eco Wave Power plováků se pohybuje nahoru a dolů s pohybem vln a vytváří tak sílu, který pohání generátor. Projekt vlnové elektrárny má kapacitu 100 kW.

Výhled do budoucna

Společnost ale míří dál. Již začalo plánování další generace Eco Wave Power, kde by kapacita elektrárny měla dosahovat hodnoty 1 až 5 MW. Toho by se mělo dosáhnout lepší účinností a většími výrobními jednotkami.

Technologie projektu je vyvíjena od roku 2011 a byla již dříve testována na Ukrajině. Za dobu výzkumu a vývoje obdržela společnost a samotná technologie mnoho vyznamenání a ocenění, například Pioneering Technology status, Energy Globe award, Frost&Sullivan awards a další. Největší předností projektu je získávání bezemisní a kontinuální energie.

Zdroj úvodní fotografie: www.multivu.com

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
18. květen 2022, 17:09
Investice za biliony korun. Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie
18. květen 2022, 13:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se