Domů
Obnovitelné zdroje
Report: Ceny solárních elektráren v USA i na globálním trhu letos rostou
Zdroj: Pixabay

Report: Ceny solárních elektráren v USA i na globálním trhu letos rostou

Pandemie onemocnění COVID-19 a s ní spojená omezení narušila řadu dodavatelských řetězců, přičemž solární průmysl není žádnou výjimkou. Vyšší ceny vstupních surovin vzhledem k omezené nabídce se podepisují i na cenách solárních elektráren, které po letech poklesu vzrostly nejen v USA, ale i na globálním trhu.

Podle aktuálního reportu zpracovaného společností Wood Mackenzie a Asociací solárního energetického průmyslu (SEIA) vzrostly ceny solárních elektráren na americkém trhu ve druhém čtvrtletí napříč všemi segmenty, nejvyšší nárůst byl poté zaznamenán u utility-scale instalací, tedy velkých solárních parků. V jejich případě podle reportu došlo k meziročnímu nárůstu cen o 6 %.

Podle společností se jedná o vůbec první mezičtvrtletní i meziroční nárůst cen minimálně od roku 2014, od kterého společnost Wood Mackenzie sbírá a vyhodnocuje tato data. Řada developerů solárních projektů přitom podle společností má dostatečné zásoby komponent pro letošní rok, v příštím roce nicméně pocítí nárůst cen.

Navzdory nárůstu cen zaznamenal solární průmysl v USA silné druhé čtvrtletí s novými fotovoltaickými zdroji o instalovaném výkonu 5,7 GW (GWdc). Během následujících pěti let by podle výhledů Wood Mackenzie měl nárůst instalací v USA pokračovat a dosahovat v průměru 29 GW.

Růst by měl být silný zejména do konce roku 2024, kdy má být podle současných plánů ukončena federální podpora. V letech 2025 a 2026 by poté měl být nově instalovaný výkon již na stabilní úrovni. Tempo růstu nicméně mohou ohrozit opatření v podobě zavádění cel na solární panely, či jiné podobné kroky.

Ceny panelů i dalších komponent elektráren rostou i na globálním trhu

Nárůst cen solárních elektráren se nicméně netýká pouze amerického trhu. Podle nedávné analýzy výzkumné společnosti Rystad Energy ceny stoupají celosvětově. Jedním z hlavních faktorů je nižší využití výrobních kapacit pro solární panely. Zatímco v roce 2018 dosahovalo 84 %, v roce 2019 pokleslo na 71 % a v roce 2020 dokonce na 58 %. Narušení dodavatelských řetězců pandemií COVID-19 přitom podle společnosti bude pokračovat i v letošním roce, což bude mít negativní dopad na využití výrobních kapacit pro panely.

Za nárůstem cen panelů i dalších složek výsledné ceny elektráren stojí především nedostatek vstupních materiálů jako polykrystalického křemíku či stříbra, ale rovněž také mědi, hliníku a v neposlední řadě vyšší cena práce. Podle společnosti tak ceny solárních panelů v letošním roce již vzrostly ve srovnání s rokem 2020 o 16 %. S přihlédnutím k vyšším cenám dalších komponent a práce tak vážený průměr cen solárních projektů vzrostl o 12 %, což může v následujících letech omezit poptávku.

„Celý průmysl zažívá nedostatek surových a dodatečných materiálů, zejména polykrystalického křemíků a stříbra. Omezení spojená s COVID-19 nevyvolala pouze nedostatek nezbytných surovin, ale rovněž vede k nárůstu cen, což má ve výsledku dopad v podobě nižších dodávek a tržeb společností,“ uvedl Audun Martinsen, vedoucí služeb energetického výzkumu u Rystad Energy.

Komentáře

(3)

PetrV

15. září 2021, 14:44

To jsou ty akce.

Kamil Kubů

15. září 2021, 14:49

Asi perturbace learning curve :-)

Jan Veselý

15. září 2021, 15:42

Jo, dočasný zoubek,který na celkové křivce nic nemění. O to rychleji to pak spadne.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.