Domů
Obnovitelné zdroje
Skotsko buduje nejvýkonnější přílivovou plovoucí turbínu na světě

Skotsko buduje nejvýkonnější přílivovou plovoucí turbínu na světě

Ve Skotsku bude vyrobena a otestována nejvýkonnější přílivová turbína na světě. Bude mít výkon 2 MW a bude se ve vodě moci otáčet, tudíž bude využívat energii z obou směrů. Projekt dotuje skotská vláda.

Zpravodajský portál BBC informoval o novince ze Skotska. Místní vláda finančně podpoří projekt nejvýkonnější plovoucí přílivové turbíny na světě. Projekt obdrží dotaci 3,4 milionu liber a finance budou putovat ze zvláštního fondu, který podporuje právě přílivové elektrárny. Ve fondu je k dispozici celkově 10 milionů liber.

Technologie z Orkney

Největší turbína bude vyvinuta společností Orbital Marine Power, která má sídlo ve skotské oblasti Orkney. Z této oblasti a okolí se bude na projektu podílet hned několik firem. Samotné testování turbíny pak také proběhne v Orkney. V této oblasti již byla testována dřívější verze projektu. Turbína by měla mít délku 72 metrů.

„Věříme, že technologie přílivové energie může nejenom hrát důležitou roli v našem vlastním energetickém systému, ale má i podstatný potenciál pro export a tento fond pomůže přiblížit technologie přílivové energie ke komerčnímu využití,“ prohlásil k projektu skotský ministr pro energetiku Paul Wheelhouse.

Turbína nese označení O2 a bude disponovat výkonem 2 MW. Protože se jedná o plovoucí turbínu, bude se moci otočit o 180 stupňů, a bude tak přílivovou energii využívat z obou stran. Turbína bude pro testování nainstalována v evropském mořském energetickém centru v Orkney.

Skotsko podporuje přílivovou energii

Skotský ministr se dále nechal slyšet, jak oceňuje fakt, že tento důležitý mezník bude vybudován inovativní skotskou firmou ve Skotsku. Turbína bude vyrobena skotskou společností Texo Group v Dundee.

Developeři projektu chválí dlouhodobou podporu technologií přílivové energie ze strany skotské vlády. Ačkoliv skotská vláda tuto technologii podporuje, výrobě elektrické energie ve velkém měřítku pomocí přílivové energie a energie z vln nepomohla britská vláda v roce 2016, kdy zrušila svou podporu těmto technologiím.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
30. srpen 2019, 08:40

Příliv a odliv jsou jevy nastávající pravidelně, třeba na rozdíl od větru. Pokud by se takovéto elektrárny podařilo vyrábět cenově konkurenceschopné, tak by to mohl být zajímavý doplněk mixu : vítr, solar, plyn. Zdroj čisté a stabilně dodávané elektřiny. V Kanadě v zálivu Fundy mají příliv o výšce 16 metrů, ve Francii - 13 metrů. Využití takto obrovské gravitační síly by mohlo být zajímavé.

Pete
30. srpen 2019, 08:48

A může být cenově konkurenceschopné něco co je pod vodou a k tomu v celkem agresivní mořské vodě. Údržba a provoz takové věci bude chtít trochu vyšší ceny elektřiny než jsou teď.

Jan Veselý
30. srpen 2019, 11:01

A může být cenově konkurenceschopné něco, kde je třeba dosahovat vysokých teplot a tlaků, operovat s přehřátou párou, pracovat v silně radioaktivním prostředí, řešit vznik silně korozivních chemikálií nebo zvládat široké rozmezí kolísání teplot?

Jak to ty tepelné elektrárny všeho druhu dělají? A to ještě platí za palivo.

moula
1. září 2019, 00:02

No jo za 2 MW se zaplatí 3,4 mio liber. Temelín dodá více jak tisícinásobek tedy 72 kilometrů tohoto monstra nekde u břehu aby se to vyrovnalo jedné JE. Opravdu Jednoduše chytrý.

Pete
30. srpen 2019, 11:37

Odpověď na Vaši otázku je jednoduchá: ANO. Od 75. €/MWh se vyplatí postavit tepelnou elektrárnu. Pokud jí to neosolíte na povolenkách, CO daních, či jakkoli jinak. Je to o fyzikálním spádu. Přehřátá pára na kondenzát o teplotě 20 oC dá solidní proud. Nicméně neříkám, že ten žlutý doutník nefunguje. Jen pochybuji (ale nevím), že se obejde bez dotací.

Jan Veselý
30. srpen 2019, 11:51

Špatná odpověď, správná odpověď spočívá v tom, že všechny tyto problémy (a spoustu dalších) technici umí za rozumnou cenu vyřešit, protože s tím jsou bohaté praktické zkušenosti. Ty zkušenosti získáte jen tak, že ty věci děláte, reálně provozujete.

Má smysl dávat novým technologiích šanci, obzvláště, když tohle je na dosti odlehlém místě, kde dostat elektřinu odjinud je dost obtížné. Třeba se to chytne jako FV nebo Vt elektrárny, třeba to bude mít podobně hubené výsledky jako solární termika, malé vodní elektrárny nebo elektřina z mořských vln. Ale jinak než v reálném provozu se to neověří.

Pete
30. srpen 2019, 12:04

Jsem celkem nadšený příznivce všeho nového v energetice. A hodně se mi nelíbí, když někteří “odborníci” lžou sobě a ostatním o tom, že je levnější než ta klasická, protože není a nebude. Ne všechno se děla, aby to bylo levnější. Za mobily dáváme podstatně víc než v minulosti. OZE potřebuji vyšší ceny a je to OK.

Zbyněk
31. srpen 2019, 16:04

Železobetonové hráze,které ochraňují pobřeží a v průchodech turbíny pro směr vody k pobřeží a pro směr vody od pobřeží.Technologie podobná lodním šroubům,ty fungují ve slané vodě už od osmnáctého století,kdy byl vynalezen parní stroj a šrouby nahradily kolesa.A kdyby se projektu nechytili energetičtí baroni,mohla by energie pomoct ředit cenu energie slorání a energii z obnovitelných zdrojů.Po stránce ekologie,je tu jen fakt,že každá turbína ve vodě rozseká ryby ať je na moři,nebo na řece.Jen ohlídat cenu energie!!!!

JVr
2. září 2019, 09:03

Mám podobnou myšlenku, jen místo vrtulových turbín bych použil technologií výrových elektráren, vodní život včetně ryb tolik neovlivní, zvládají i velmi malé spády.

Jen oproti tomuto řešení je to x tun betonu, a nevím jak by se to zanášelo bordelem z té slané vody - jak často by se to muselo čistit.

Ivan Novák
30. srpen 2019, 10:12

Francouzská přílivová elektrárna v zálivu Rance funguje od r. 1966. Má 240MW špičkového výkonu, koeficient využití 24%. Technicky nejlepší lokalita v Evropě je ústí řeky Severn, Britové tam postupně navrhli a spočítali téměř 10 variant umístění, žádná nebyla komerčně nebo jinak životaschopná. Čili: hlavně jde o dostupnost peněz daňových poplatníků a přijetí místní nebo aktivistickou veřejností.

Pete
30. srpen 2019, 11:52

Ale toto je jiná přílivová elektrárna. Je bez akumulace (hráze). Vrtule roztáčí proudící voda. Pokud by se zapojila za tanker, mohla by se vyrábět čistá elektřina nepřetržitě, případně vykrývat špičky. Při vysoké účinnosti jakou vodní turbína oproti FVE má a “vhodném” nastavení dotací by se to mohlo vyplatit ;-). Zároveň, při dobrém naladění listů vrtulí, by zvuk z tisíců těchto elektráren jistě potěšil všechny velryby a delfíny v okolí GB. Radostně by skotačily a tančily.

frank
30. srpen 2019, 11:10

No jo no, google překladač a nulové zeměpisné znalosti :) Oblast Orkney :)

energetik II
30. srpen 2019, 22:29

Jen zajímavost. Švýcarská firma Energy Vault zkouší nyní ukládat přebytečnou elektřinu z větrných elektráren do obří 150 m vysoké betonové věže, která pracuje podobně jako přečerpávací elektrárna. Když je elektřiny moc, tak obří jeřáby zvedají betonová závaží nahoru a tím ukládají energii. Když nefouká, tak naopak betonová závaží při klesání na zem vyrábějí - "uloženou elektřinu". Možná zajímavá myšlenka zvláště do pouští, kde chybí voda pro přečerpávací elektrárny a kde lidem nebudou tato 150 m vysoká betonová monstra vadit.

energetik
31. srpen 2019, 07:52

Dalo by se to ještě vylepšit. Na vrcholu věže by mohl být větrník a závaží se dají udělat i z levnějších materiálů než je beton.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se