Domů
Obnovitelné zdroje
Snižování cen větrných elektráren: Skupině zákazníků v USA byla vrácena část peněz, kterými podpořili jejich rozvoj
Větrné elektrárny, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Snižování cen větrných elektráren: Skupině zákazníků v USA byla vrácena část peněz, kterými podpořili jejich rozvoj

Fixní cena elektřiny z obnovitelných zdrojů může v případě snižování ceny vyrobené elektřiny hrát do karet i zákazníkům. Americká společnost Xcel Energy nedávno vrátila prémiovým zákazníkům peníze. Větrná energetika se v Minesotě nyní stává tou nejlevnější.

Zákazníci, kteří chtějí podporovat výstavbu větrných elektráren, si mohou u americké společnosti Xcel mohou již delší dobu platit prémiové členství. To jim sice přináší vyšší náklady na elektřinu, ale podporují tím  rozvoj bezemisních zdrojů energie.

FIP (feed-in-premium) program může být založen jak na pevných cenách, tak na cenách odvíjejících se od spotřeby. Nastavení FIP záleží na poskytovateli a jeho možnostech. Obvykle však prémiové příplatky nejsou vypláceny v dobách, kdy je tržní cena elektřiny vyšší, než referenční úroveň.

Program na podporu větrných elektráren byl společností Xcel spuštěn v roce 2003. V té době jim pomáhal konkurovat ostatním zdrojům elektřiny. Nyní však dokáží větrné elektrárny soupeřit s ostatními zdroji a společnost Xcel se rozhodla vrátit peníze zákazníkům.

Společnost Xcel nedávno připsala na účet peníze asi 70 000 odběratelům elektřiny z větrných elektráren v Minnesotě. Odběratelé, kteří se rozhodli platit prémiovou sazbu, platili měsíčně asi 9 dolarů navíc.

Vrácení peněz zákazníkům bylo možné hlavně díky rekordně nízkým cenám z větrných elektráren v období od června 2018 do dubna 2020. Ceny elektřiny v této době poklesly pod pevnou sazbu, kterou provozovatel stanovil v rámci programu provozu.

Společnost tak během letošního podzimu rozdělila vybraným zákazníkům celkem 6 milionů dolarů a podle předpokladů dojde k podobnému vyplacení ještě jednou v příštím roce.

Program Windsource patřil k prvním tarifům pomáhajícím větrným elektrárnám v Minnesotě. Díky němu mohli zákazníci podporovat obnovitelnou energetiku prostřednictvím mírné přirážky v ceně elektřiny. Jak program podpory rostl, společnost Xcel postupně certifikovala 20 větrných projektů, od kterých odebírala elektřinu pro svůj program. Případný rozdíl mezi spotřebou a výrobou společnost pokryla nákupem záruk původu.

V rámci programu Windsource si zákazníci kupují bloky o velikosti 100 kWh. V začátcích programu bylo za prémiový účet účtováno o 2 dolary více. Jak ale klesala cena elektřiny, snížily se výdaje na necelý dolar za blok.

Ekonomika stála za poklesem cen z větrných elektráren. Před deseti lety se ceny dohodnuté v rámci PPA pohybovaly okolo 7 centů za kWh elektřiny. Minulý rok však poklesly na 2 centy za kWh. Cena poklesla zejména díky federální daňové podpoře těchto zdrojů, ačkoliv dnes již tato podpora nemusí být vždy potřebná. Technologie větrných elektráren navíc prošla během posledních 10 let zdokonalením, což se odráží ve snížení ceny elektřiny.

Model Windsource není jediný v Minnesotě. Do popředí se dostává také investiční společnost Minnesota Power, která nabízí program Renewable Source. Výrobce energie a provozovatel distribuční sítě, společnost Great River Energy, nabízí zelený program Wellspring. Ten spojuje 28 členů a využívá jej 5 200 zákazníků.

Společnost Xcel ukončí program Windsource v příštím toce. Účty zákazníků, kteří program využívali, budou přeneseny do programu Renewable Connect, který kromě větrných elektráren bude zahrnovat i solární parky. Program Renewable Connect nyní využívá 3 200 zákazníků a více než 400 dalších je ve frontě.

Společnost očekává potřebu dalších 230 MW v obnovitelných zdrojích, aby dokázala uspokojit zvyšující se poptávku po elektřině.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
3. prosinec 2020, 11:05

Prostě ať je v Americe president ten či onen, větrná energetika a fotovoltaika neustále roste a zlevňuje.

To je obecná zákonitost, ne ty kecy o "zeleném šílenství" co tu ještě pár lidí hlásá.

sase
3. prosinec 2020, 11:58

Nemůžu si pomoct. Kdyby v té krajině byly stromy, tak je to z ekologického pohledu lepší. V nahečmané části Evropy je tohle ještě větší zhovadilost.

Jan Veselý
3. prosinec 2020, 13:23

Jo jasně, tady někdo zalesňuje pláně s prériemi. Zase jste si neuměl pomoct s psaním nesmyslů?

BTW, lesy se s větrnými turbínami nevylučují.

sase
3. prosinec 2020, 13:51

To není jen o pláních a prériích - nesmíš se koukat jen na jednu fotku. Lesy s větrníkama nejsou moc dobré prostředí pro živočichy.

Jan Veselý
3. prosinec 2020, 15:15

Proč ne? To jako, že ježci a zajíci tou hrůzou utečou? A liškám a kunám přestane chutnat? Nebo to snad jelenům umlátí parohy? A co na to brouci a žížaly?

Josef
3. prosinec 2020, 12:19

No tak ono papír snese vše. Já tedy nemám čas to hledat, ale pokud vím pak mezi lety 2009-13 vzrostla konečná cena el. energie v Minnesotě o 20%. Asi aplikací "těch levných" zdrojů. A pane Vaněček cena energie z OZE roste, ty Vaše obvyklé teze o levných OZE si nechte pro studenty univerzity 3 věku. Někde se ceny dotují přes státní rozpočty, někde je oficiální cena dotována přes distribuci. Stačí se podívat na reálnou cenu el. energie v Německu nebo na naše MPO kde jsou studie o celkové ceně el. energie v závislosti na aplikaci "levných" OZE. Děláte tady ze sebe zbytečně většího hlupáka než jste.

Kamil Kubů
3. prosinec 2020, 14:44

Citace ze Startribune:

"However, in Minnesota, the residential electricity price grew by an annual average of 3.6% from 2002 through 2018, a Star Tribune analysis of U.S. Department of Energy data shows.

In the same period, U.S. residential power prices on average grew 2.7% annually, while the annual U.S. inflation rate averaged 2.1%."

"The biggest wind energy investments are directly in wind farms, which have long been subsidized by federal tax credits aimed at fostering clean energy. Wind power generation more than tripled in Minnesota from 2007 through 2018."

"Some academic studies have concluded that such state renewable energy standards have added to electricity costs. Still, wind power in the past few years has become a cheap source of power; its costs have come down with technology and economies of scale."

Takže, utility v Minnesotě získaly díky daňovým výhodám levné zdroje EE za cenu zvýšení ceny pro koncového zákazníka o nějakých 80% za posledních 15 let. No neber to.

Milan Vaněček
3. prosinec 2020, 20:22

Pane Josef, opět jen kecy, kecy. Podívejte se na tvrdá data a obrázky zde, vývoj cen 2009-20019.

Jenom hloupě kecáte, žádná data nejste schopen dát (prý nemáte čas to hledat). Mě to trvalo 5 minut.

odkaz na zprávu:

ourworldindata.org/cheap-renewables-growth

obrázek :zde

ourworldindata.org/uploads/2020/11/Price-of-electricity-new-renewables-vs-new-fossil.png

stručně:

FVE klesly od roku 2009 po rok 2019 z 359 USD/MWh na 40 USD/MWh

a on shore VtE z 135 USD/MWh na 41 USD/MWh

To koukáte, už se neztrapňujte, to platí i pro pana Kubů s jeho "StarTribune"

Emil
3. prosinec 2020, 20:42

Vtipné, jak troll Vaněček předstírá, že neví, že je řeč o konečné ceně elektřiny, a pořád se snaží podsouvat cenu silové elektřiny, která je jen jednou složkou konečné ceny elektřiny. V zemích s velkým podílem intermitentních OZE už docela nepodstatnou.

Milan Vaněček
3. prosinec 2020, 21:07

Trapné je jak E.T. matlá zde v odborném webu své "různé" ceny, jak se mu to hodí, někdy je to s místními přirážkami, jindy zase "overnight cena", jindy cena podle specifického odběrového tarifu, ...

a není schopen pochopit metriku každého investora, kterého zajímá skutečná cena vyrobené elektřiny v USD/MWh (za kterou bude schopen postavit, provozovat a nakonec zlikvidovat svoji elektrárnu, včetně peněžní obsluhy celé akce).

To už není od E.T. trollování, to už je jenom plácání.

xoor
3. prosinec 2020, 21:21

Bože, vaše argumemntace, Vaněčku, je fakt už k pláči.

xoor
3. prosinec 2020, 21:21

Bože, vaše argumemntace, Vaněčku, je fakt už k pláči.

Emil
3. prosinec 2020, 21:25

Konečného spotřebitele nějaká metrika každého investora nezajímá, toho zajímá hlavně částka, kterou platí na faktuře. Tím spíš, že je ta metrika nastavená pro ideální podmínky pro OZE, které většina zemí včetně té Minnesoty nemá.

PetrV
4. prosinec 2020, 08:07

vaněček je obyčejný zloděj a podvodník, který miluje technologii, co se hodí do vesmíru nebo do ostrovního provozu malé boudy na samotě.

Pokud tedy ještě žije a není to obyčejný automat...

Kamil Kubů
3. prosinec 2020, 22:10

Pane Vanecku, proč je trapné citovat místní tisk z Minnesoty, jíž se diskuse týká, který uvádí konkrétní čísla získaná z oficiálních statistik USA? Navíc ta citace jasně potvrzuje Vaše stanovisko, že se VTE staly levným zdrojem energie. To je to, co je na té citaci trapné? Nějak Vám nerozumím.

Možná Vám vadí ta cena pro koncové uživatele. Ale i ta je přeci velice důležitá. Celá situace v Minnesotě ukazuje jednoznačně, ze tam kde existuje oligopolni prostředí, které vláda zdeformuje netržními zásahy ve prospěch nevhodných technologií, to nakonec celé zaplatí koncový zákazník.

Josef
5. prosinec 2020, 00:34

Bohužel je to tak, ty zdroje prodávají el. energii na dotace, které se do konečné ceny el. energie započítávají jinak než přes silovou elektřinu, tím se vlastně znevýhodňují zdroje , které dotace nemají. Viz 80% zdražení el. energie v Minesotě jak uvedl Kamil Kubů.

PetrV
4. prosinec 2020, 08:10

Pane Kubů, nedělejte ze sebe většího hlupáka , než jste.

VTE je nestabilní, soudruzi větrníci z nich nechtěj na své náklady udělat stabilní zdroj ee a platí tyto náklady na regulaci sítě stát a spotřebitelé.

ČEPS rozděluje na regulaci sítě letos cca 6 mld Kč a peníze porostou. Kdy to zloději zaplatí?

Kamil Kubů
4. prosinec 2020, 12:42

Pane, argumentujete podobně jako pan Vaněček a proto se zeptám prakticky stejně i Vás? Co je hloupého na tom, citovat místní tisk, zmiňující oficiální vládní údaje? Nebo se snažíte mě obvinit z hlouposti kvůli něčemu jinému? A nespletl jste si mne náhodou s panem Vaněčkem?

Možná, kdybyste svoji připomínku směřoval do vlákna kam patří, byla by Vaše námitka i přes svůj pochybný obsah více srozumitelná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se