Solární zdroje: 57 GW nově instalovaného výkonu v roce 2015

DomůObnovitelné zdrojeSolární zdroje: 57 GW nově instalovaného výkonu v roce 2015

Podle nové zprávy společnosti Mercom Capital Group by instalovaný výkon nových solárních zdrojů za rok 2015 měl dosáhnout 57 GW. Jednalo by se tak o meziroční nárůst o 28 % a nový rekord v množství nově instalovaného výkonu slunečních zdrojů. Výhled růstu pro další roky již ovšem není tolik optimistický.

Energie slunečního záření je jedním z rapidně rostoucích obnovitelných zdrojů ve světě. Přesto, že v České Republice se solární energie netěší velké podpoře, světově jde o jedno z nejdynamičtěji rostoucích odvětví obnovitelných zdrojů. Nová zpráva čtvrtletního vývoje od společnosti Mercom Capital Group ukazuje, že v roce 2015 by mělo být na světě instalováno až 57 GW nového výkonu pocházejícího právě ze Slunce. Meziročně by tak mělo jít o nárůst mezi 25 až 30 %.

Vývoj nově instalovaného výkonu ze slunečních zařízení. Zdroj: Solar Quarterly Market Update, Mercom Capital Group

Otazníky nad Čínou

Ve své zprávě, nazvané Solar Quarterly Market Update, společnost ukazuje i na několik překážek, které další rozvoj do budoucna mohou omezit. Důležitou otázkou například zůstává budoucí ekonomický vývoj v Číně. Čína jen za první polovinu roku nainstalovala nových 7,7 GW v solárních zdrojích a za celý rok by hodnota měla narůst až na 17 GW. Ovšem vzhledem k vývoji čínské ekonomiky a nedostatečné propojenosti čínských energetických sítí, je budoucí růst instalovaného výkonu v Číně problematický.

Předpověď pro solární energii? Polojasno, místy oblačno

Na opačné straně planety, konkrétně v USA, je prozatím situace stabilní a minimálně do konce roku 2016 se zde očekává výrazný nárůst nových instalací. V USA s koncem roku 2016 poklesne možnost daňových odpočtů na nově instalované solární zdroje z 30 % na 10 %. S touto změnou zřejmě částečně opadne i chuť investovat do nových solárních zařízení.

Ve zprávě se rovněž hovoří o rekordním počtu nově instalovaných zařízení ve Spojeném království. V dalších letech zde ovšem zřejmě nastane výrazný pokles zájmu o solární energii, neboť se vláda rozhodla razantně snížit podporu ve formě výkupní ceny. Podle zprávy tak bude pro energii ze slunce velmi obtížné, aby se na britských ostrovech dále rozvíjela.

Jak výhodná je investice do vlastní fotovoltaické elektrárny v České republice se dozvíte zde. Od 22. 10. 2015 navíc startuje příjem žádostí v rámci výzvy určené pro rodinné FVE v programu Nová zelená úsporám.

Úvodní fotografie: Intel Free Press