Španělská vláda chce ulevit konečným spotřebitelům od poplatků za OZE

DomůObnovitelné zdrojeŠpanělská vláda chce ulevit konečným spotřebitelům od poplatků za OZE

Španělská vláda navrhla nový zákon, který má za cíl postupně oddělit financování podpory obnovitelných zdrojů energie od účtů za elektřinu. Nový mechanismus financování počítá s penězi od obchodníků, ropných a plynárenských společností. Vláda předpokládá, že pokud by nedošlo ke změně, náklady za elektřinu by vzrostly o 10 až 15 procent. Zákon též přináší definici velkých spotřebitelů, kteří budou moci čerpat další výhody.

Španělsko chystá změnu mechanismu financování podpory obnovitelných zdrojů energie formou nového zákona, jak informovala zahraniční agentura Platts. Návrh nového zákona počítá s přesunem nákladů na podporu OZE ze spotřebitelů na Národní fond pro udržitelnost elektroenergetického systému (FNSSE).

„Nový mechanismus má tři základní cíle. A to zabránit zvyšování nákladů na elektřinu, vyslat signál k elektrifikaci ekonomiky a vytvořit jasný a vyvážený systém. Ten by měl podpořit nezbytné investice v příštích letech,“ uvedla španělská vláda v prohlášení.

Nově by na španělské obnovitelné zdroje měly do fondu přispívat obchodníci, ropné a plynárenské společnosti. Dalšími příjmy fondu pak mají být příjmy z emisních povolenek, výrobní daně a z evropského a národního rozpočtu. Celý přechod bude proveden postupně v průběhu pěti let, přičemž na konci tohoto období fixní položka na podporu obnovitelných zdrojů z účtů spotřebitelů zcela zmizí.

Náklady na podporu OZE ve Španělsku dosáhly v roce 2019 výše 7,2 miliardy EUR (zhruba 190 miliard Kč). Španělsko se v posledních letech potýká se svým systémem podpory obnovitelných zdrojů, který je i přes pokusy o jeho změnu deficitní. Pokud by tak nedošlo k navrhované změně, vláda předpokládá, že by spotřebitelé čelili zhruba 10 až 15 procetnímu nárůstu svých účtů za elektřinu.

Velcí spotřebitelé získají výhody

Součástí představené změny je také uzákonění mechanismu pro velké průmyslové spotřebitele. Ten bude pro kvalifikované spotřebitele znamenat speciální práva a jistoty v souvislosti s jejich náklady na energie. Mezi takové spotřebitele Španělsko zařadí ty, jejichž spotřeba přesáhla 1 GWh ve dvou z posledních tří let a kteří spotřebovávají alespoň polovinu energie v hodinách mimo špičky odběru. Vláda očekává, že zvýhodní přes 600 společností.

Zdroj úvodního obrázku: Seagul na pixabay.com