Španělsko zrušilo solární daň pro fotovoltaické elektrárny do 100 kWp
Španělsko zrušilo solární daň pro výrobny s instalovaným výkonem do 100 kWp. Krok nové vlády je vnímán jako jeden z prvních náznaků obratu jihoevropské země ve směřování jejich energetiky.
Vláda v Madridu rozhodla, že zruší solární daň, která byla uvalena na všechny fotovoltaické instalace větší než 10 kWp, a ponechává tak větší prostor pro řízení vlastní spotřeby a zjednodušení administrativních a technických postupů.
Královským dekretem vydaným minulý pátek se tak otevírá možnost instalaci fotovoltaických systémů nad 10 kWp za účelem výroby elektřiny pro vlastní spotřebu. Aby bylo zajištěno, že se bude jednat o instalace pokrývající vlastní spotřebu, potenciálně spotřebu několika málo subjektů, bude velikost instalace omezena horní hranicí 100 kWp. Energie, která bude vyrobena pro vlastní spotřebu, nebude podléhat zdanění a poplatkům za přenos elektřiny.
Změna konzervativního přístupu k OZE
Toto rozhodnutí má být prvním krokem nové politické garnitury, která chce změnit konzervativní přístup Španělska k obnovitelným zdrojům energie v posledních letech. Španělsko totiž podobně jako ČR před rokem 2010 nastavilo velmi štědré výkupní ceny zejména pro fotovoltaické elektrárny a dodnes na to doplácí.
Nyní ovšem dochází ke změně a nová vláda podporu výroby eletkřiny z OZE pro vlastní spotřebu zdůvodňuje tím, že zajišťuje lidem dostupnější energii, snižuje nutnost budování robustní přenosové infrastruktury a v neposlední řadě snižuje emise.
Mohlo by vás zajímat:
To je správný krok hodný následování. Španělsko bylo prvou zemí (rok 2008) kde si místní spekulanti vylobovali vysokou podporu solárů, bez omezení, a tak v roce 2008 instalovali přes 3 GW solárních panelů s vysokou povinnou výkupní cenou. To zabilo fotovoltaiku ve Španělsku na 10 let. Teď už ale Španělé vidí positiva stále levnější (skoro desetkrát) fotovoltaiky a tak se zase obrátili k fotovoltaice, která brzy (za 10 let) spolu s větrem bude dominovat ve Španělské energetice.
a Španělská solární policie nebude mít co žrát.
Vrchnost svolila že lůza v podhradí může také paprskům sluníčka vystavovat skleněné tabule s plátky křemínku, ale jen do 100kW. Úžasný pokrok v demokracii a svobodě. Ještě že neměli zákaz vycházení pokud svítilo slunce.
A ostrovní zdroje už jsou ve Španělsku také povolené nebo stále musí být všechny zdroje připojeny do distribuční sítě? To bylo právě kvůli tomu zdanění. A teď když zdanění částečně ustoupilo, tak by se ostrovy snad mohli stát legální, i když jen do 100kW.
I když pokud tam mají něco jak my tady ČEZ a v nějaké zapadlé díře rozvodu s nízkou zkratovou odolností, tak ještě nemají občané Španělska vyhráno. Ale alespoň ty ostrovy by si mohli instaloval.
100 kW FVE to je cena hodně malého domu (dva miliony CZK). Ale investovat třeba 10x více (kdyby byla hranice 1 MW) si už nemůže dovolit ani Vaše lůza, ani střední třída. Jo za 10 let, to hranici zase určitě posunou, cena fotovoltaiky dál spadne dolů.
A proč vůbec mít nějakou hranici? Potom by se nemusela ani posunovat. Jaká hranice je tedy optimální a kdo ji určil a podle jakého vzorce?
V ČEZku máme hranici stále jen 10kW. To náš Španělé docela dost předběhli ve svobodě.
Mno, 20 mio Kč je zajímavé pro firmy, pokud to půjde odepsat z daní. Známý v jedné fabrice řediteluje, uvažovali o tom, ale neklaplo to kvůli hasičům, mají tam pece a prý by to byl problém.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se