Španělsko zrušilo solární daň pro fotovoltaické elektrárny do 100 kWp

DomůObnovitelné zdrojeŠpanělsko zrušilo solární daň pro fotovoltaické elektrárny do 100 kWp

Španělsko zrušilo solární daň pro výrobny s instalovaným výkonem do 100 kWp. Krok nové vlády je vnímán jako jeden z prvních náznaků obratu jihoevropské země ve směřování jejich energetiky. 

Vláda v Madridu rozhodla, že zruší solární daň, která byla uvalena na všechny fotovoltaické instalace větší než 10 kWp, a ponechává tak větší prostor pro řízení vlastní spotřeby a zjednodušení administrativních a technických postupů.

Královským dekretem vydaným minulý pátek se tak otevírá možnost instalaci fotovoltaických systémů nad 10 kWp za účelem výroby elektřiny pro vlastní spotřebu. Aby bylo zajištěno, že se bude jednat o instalace pokrývající vlastní spotřebu, potenciálně spotřebu několika málo subjektů, bude velikost instalace omezena horní hranicí 100 kWp. Energie, která bude vyrobena pro vlastní spotřebu, nebude podléhat zdanění a poplatkům za přenos elektřiny.

Změna konzervativního přístupu k OZE

Toto rozhodnutí má být prvním krokem nové politické garnitury, která chce změnit konzervativní přístup Španělska k obnovitelným zdrojům energie v posledních letech. Španělsko totiž podobně jako ČR před rokem 2010 nastavilo velmi štědré výkupní ceny zejména pro fotovoltaické elektrárny a dodnes na to doplácí.

Nyní ovšem dochází ke změně a nová vláda podporu výroby eletkřiny z OZE pro vlastní spotřebu zdůvodňuje tím, že zajišťuje lidem dostupnější energii, snižuje nutnost budování robustní přenosové infrastruktury a v neposlední řadě snižuje emise.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují