Tesla bude svou Gigafactory napájet z největší střešní solární elektrárny na světě

DomůObnovitelné zdrojeTesla bude svou Gigafactory napájet z největší střešní solární elektrárny na světě

Společnost Tesla si v rámci své továrny Gigafactory, jež začala před dvěma týdny vyrábět nový typ lithium-iontových článků, zakládá na její šetrnosti k životnímu prostředí. Společnost plánuje továrnu v Nevadě napájet ze 70MW solární fotovoltaické elektrárny, která se má stát největší střešní solární instalaci na světě, a zároveň hojně využívat recyklační procesy. 

Plánem Tesly je, že Gigafactory nebude přímo spotřebovávat žádná fosilní paliva. Většina dodávané energie má pocházet ze 70MW střešní fotovoltaické elektrárny. Přebytky z elektrárny budou akumulovány v akumulátorech Powerpack pro pozdější využití. Společnost dodává, že tato střešní elektrárna se stane největší střešní fotovoltaickou elektrárnou na světě a bude sedmkrát větší než druhá největší instalace tohoto typu.

Po dokončení fáze 2 Tesla očekává, že továrna Gigafactory bude produkovat ročně lithium-iontové bateriové články o kapacitě 35 GWh, což je více než celosvětová produkce všech lithium-iontových bateriových článků v roce 2013.

Základem je recyklace

Tesla uvádí, že napájení továrny výhradně elektřinou umožní dosažení vyšší účinnosti a nulových emisí uhlíku. Velká část vytápění budovy má být zajištěna z odpadního tepla z výrobního procesu baterií.

Vodním systémem s uzavřeným okruhem bude cirkulovat zhruba 1,5 milionu litrů vody. Společnost uvádí, že spotřeba vody klesne o 80 % ve srovnání se standardními procesy. Zařízení na přepracování baterií rovněž umožní recyklaci velkého množství bateriových článků do nových článků přímo v továrně.