Testování multirotorové větrné elektrárny přešlo do druhé fáze

DomůObnovitelné zdrojeTestování multirotorové větrné elektrárny přešlo do druhé fáze

Vestas již několik měsíců testuje multirotorovou větrnou elektrárnu. Testování je aktuálně ve druhé fázi, která započala v polovině září. Podle Vestasu přinesla první fáze dobré výsledky.

Dánský gigant Vestas oznámil své plány na výrobu multirotorové větrné elektrárny již minulé jaro. Dlouhou dobu se neobjevovaly žádné informace o dalším pokroku v tomto projektu až do letošního dubna, kdy Vestas oznámil instalaci testovacího zařízení.

Unikátní větrná elektrárna je instalována ve zkušebním prostoru Risø nedaleko dánského města Roskilde. Na testování se podílí i dánská technická univerzita. Elektrárna je tvořena čtyřmi gondolami V29-225 kW.

Testovací zažízení je instalováno ve zkušebním prostoru Risø nedaleko dánského města Roskilde. Zdroj: Vestas

První fázi tvořily základní mechanické, kontrolní a bezpečnostní testy pod neustálým dohledem obsluhy. Dle slov Vestasu bylo dosaženo velmi uspokojivých výsledků. Druhá fáze testování započala v polovině září a její hlavní část bude tvořit zatěžování zařízení při různých rychlostech větru. Plánován je i samostatný provoz bez obsluhy elektrárny.

„Tato fáze nám ukáže, jestli multirotorová větrná elektrárna jako koncept může být potencionálně přeměněna na komerční produkt.“

Jorge Magalhaes, vedoucí inovací ve Vestas

Vestas si od multirotorového konceptu slibuje zejména snížení LCOE. Již nyní si pochvaluje zejména nabytí nových zkušeností ve využití energie větru. Přes dobré výsledky v první fázi testování připouští, že se může jednat o slepou uličku.

„Je stále možné, že budeme muset od této koncepce upustit, pokud výsledky testů ve druhé fázi nebudou uspokojivé.“

Jorge Magalhaes, Vedoucí inovací ve Vestas

Zdroj úvodní fotografie: Vestas