Domů
Obnovitelné zdroje
Úřad: Německo letos dosáhne rekordní výroby elektřiny z OZE, za cílem pro 2030 ale zaostává
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Úřad: Německo letos dosáhne rekordní výroby elektřiny z OZE, za cílem pro 2030 ale zaostává

Další růst instalovaného výkonu solárních a větrných parků spolu s příhodným počasím letos Německu zřejmě zajistí rekordní výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. I přesto by podle tamního úřadu musela být pro dosažení cíle v oblasti výroby elektřiny z OZE pro rok 2030 letošní výroba ještě vyšší.

Německo je na cestě k dosažení rekordního roku z pohledu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích energie, která by dle predikcí tamního Úřadu pro ochranu životního prostředí (UBA) mohla dosáhnout 256 TWh. Celkově by podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny mohl letos v Německu dosáhnout 46 %, loni přitom podíl dosahoval 41 %.

Předběžná data pracovní skupiny pro statistiku obnovitelných zdrojů podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) ukazují, že slunečné počasí a růst instalovaného výkonu pomohly k meziročnímu nárůstu výroby solárních elektráren o 23 % na 61 TWh. K růstu došlo díky větrnějšímu počasí oproti roku 2021 i v případě výroby větrných elektráren na souši a moři, a to 12 % na celkových 128 TWh.

I přestože je Německo letos na cestě k dosažení nového rekordu, je letošní odhadovaná výroba stále pod hodnotou 270 TWh, která by byla podle úřadu v souladu s cílem pro rok 2030 o hodnotě 600 TWh, kdy mají obnovitelné zdroje pokrývat na 80 % spotřeby elektřiny v Německu.

Omezování výroby opět neumožnilo využít plný potenciál

Prudký růst instalovaného výkonu solárních a zejména větrných elektráren začíná Německu v posledních letech komplikovat řízení provozu soustavy, jelikož rozvoj páteřních přenosových vedení potřebných pro přenos velkých objemů elektřiny napříč zemí za výstavbou zdrojů zaostává.

Velká část větrných elektráren je v Německu situována v severní části, zejména u mořského pobřeží, které nabízí vhodnější povětrnostní podmínky. Naopak Bavorsko na jihu země dominuje v rozvoji solárních elektráren, které během léta pomáhají zásobovat další části Německa či okolní země. Rozvoj přenosových sítí však vzhledem k dlouhým plánovacím a povolovacím procesům zaostává, což v některých případech veze k omezování výroby obnovitelných zdrojů z důvodu nedostatečné kapacity v soustavě.

V první polovině letošního roku dle dat německého síťového regulátora nemohly obnovitelné zdroje dodat do německé sítě celkem 5,4 TWh elektřiny. Zhruba 60 % z tohoto objemu připadalo na pevninské větrné elektrárny, třetina poté na větrné parky na moři. Vzhledem k nižšímu instalovanému výkonu větrných elektráren na moři byl tak podíl ztracené výroby výrazně vyšší než u jiných zdrojů.

Provozovatelé takto zasažených zdrojů jsou nicméně za nemožnost dodávat elektřinu finančně kompenzováni, přičemž podle serveru CLEW celková hodnota těchto kompenzací v roce 2021 dosáhla 800 milionů eur. Podobně musí němečtí provozovatelé přenosové soustavy vynakládat nemalé finanční prostředky na redispatching, kdy je nutné tuto chybějící výrobu v deficitní části soustavy nahradit nákladnějšími zdroji. Tato opatření Německo během loňského roku vyšla na 1,5 miliardy eur. Letos tyto náklady dále prudce rostou, kdy jen za první čtvrtletí Německo vynaložilo na redispatching již 1,4 miliardy eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
hellokitty
14. prosinec 2022, 11:08

tiez uz som tento rok prekonal rekord v rocnej vyrobe za posledne 4 roky a to este rok ani neskoncil

Jimi
14. prosinec 2022, 11:20

Tak přitlačme soudruzi. Letos bude co? 8GW solár, možná 2GW onshore, nevím kolik offshore.

Předpokládám že solár příští rok ještě zrychlí (na 12?), onshore moc ne, tam to potrvá dýl, offshore by se už mohl rozjet pořádně. Ono to půjde.

richie
14. prosinec 2022, 14:36

samozrejme .. "zrychlí" ... ale len ak sudruhovia poriadne pritlacia .. ved uz dva roky sa im nedari zaplnat aukcie na vystavbu superlacnych zdrojov EE a to aj za viac ako dvojnasobok ceny, ktoru tu hlasno prezentuju vasnivi propagatori OZE ..

zato naklady na regulaciu siete stupaju raketovo .. nie o par percent, ale nasobne..

Omega
15. prosinec 2022, 09:59

Nepůjde, fyziku neokecáš.

Dokud se nepostaví továrny na syntetické palivo ze vzduchu (metan/metanol), tak nemáme funkční střednědobou/dlouhodobou akumulaci energie. A bez ní jsou Občasné Zdroje Energie k ničemu.

Je úplně jedno kolik energie ze vzduchu vyrobíš v červnu, když ji potřebuješ použít v prosinci.

A tam by EU měla napřít svojí dotační snahu - testovací projekty jsou, takže to dostat do průmyslového měřítka. Potom bude mít OZE smysl.

Navíc to vyřeší i dovoz plynu (bude se vyrábět v EU, nebude potřeba ho dovážet)

hellokitty
15. prosinec 2022, 17:23

jak k nicemu? a co ten usetreny plyn a uhlie v lete? na to staci kratkodoba akumulacia do baterii, bohuzial ak to beriete iba optikou penazi a nie nevycislitelnou hodnotou potencialnej buducnosti planety, tak ten prinos neuvidite

Vladimír Šťastný
14. prosinec 2022, 12:32

Jo, je to čím dál lepší, je to vidět hlavně na fakturách....

richie
14. prosinec 2022, 14:37

ved cim viac tym lepsie ..

Omega
14. prosinec 2022, 14:53

Čtu správně, že redispatching je na 6 mld eur za rok? To jest 150mld korun?

Naše vláda tvrdí, že energie z jádra i s velkým ziskem stojí 70Eur/MWh (zastropování cen)- za 6mld EUR by to bylo 85 TWh.

Jen za cenu ročního redispatchingu by němci měli 1GW blok jádra - za 10 let by žádný redispatching nepotřebovali, protože by měli dost zdrojů tam, kde ji potřebují.

koumák
14. prosinec 2022, 22:05

Ale fuj, takto logicky uvažovat, že se nestydíte! Je třeba vzhůru bezmezné ideologii věřit. Co na tom, že elektřina díky redispečinku a kompenzacím nezlevní, ale naopak díky ním zdraží.

Karásek
14. prosinec 2022, 19:21

Stejně je to relativní úspěch když vezmeme v úvahu, že před třiceti lety měly v Německu OZE zhruba stejný podíl na výrobě EE jako v ČR. Kde je dneska ČR se svými OZE. Bohužel tady v ČR byl příliš velký vliv Ruska, které proti realizaci OZE u nás úspěšně brojilo. Mimochodem Německo právě nyní musí dodávat EE jaderné Francii, které se ty její JE na které je tolik pyšná porouchaly.

Karel Zeman
14. prosinec 2022, 23:17

Ve 21 hodin dovážela Francie z Německa 1,65 GW, náš export do Německa 1,69 GW. Uhlí plus plyn už 3 týdny v Německu přes 66 % elektřiny, ve Francii do 20%. Tak co to z vás pořád padá za fekálie?

koumák
15. prosinec 2022, 07:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vsadím se, že na to vám rudý ideolog Karásek neodpoví.
.

Zdeves Pavel
14. prosinec 2022, 20:22

Spíše dosáhnou rekordu na uhlí a v emisích.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se