Domů
Obnovitelné zdroje
USA chtějí do 13 let vybudovat 15 GW plovoucích větrných elektráren
Plovoucí větrné turbíny, Windfloat Atlantic, Portugalsko
Zdroj: Ocean Winds

USA chtějí do 13 let vybudovat 15 GW plovoucích větrných elektráren

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena plánuje kromě offshore větrných parků složených z turbín ukotvených ke dnu ve velkém rozvíjet také plovoucí větrné elektrárny. Podle zahraničního serveru Argus byl pro tento typ zdrojů stanoven cíl dosáhnout 15 GW instalovaného výkonu do roku 2035.

Cíl dosáhnout instalovaného výkonu ve výši 15 GW u plovoucích větrných elektráren do roku 2035 rozšiřuje již platný cíl v oblasti přímořských větrných parků, kterým je 30 GW instalovaného výkonu do roku 2030. Naprostá většina z uvedených 30 GW by nicméně měla být tvořena projekty offshore větrných elektráren umístěných v mělkých pobřežních vodách.

Podle odhadů amerického ministerstva vnitra, které o uvedeném cíli pro plovoucí větrné parky informovalo, by splnění cíle znamenalo snížení ročních emisí CO2 o zhruba 26 mil. tun.

Bidenova administrativa podpoří dosažení 15GW cíle hned z několika směrů. Tím hlavním je rozšíření programu "Energy Earthshot", který je zaměřen na rozvoj nových čistých technologií včetně vodíku, dlouhodobé akumulace energie či zařízení na zachycování a ukládání emisí CO2.

"Pomocí této iniciativy chce administrativa snížit náklady na elektřinu z plovoucích větrných elektráren o více než 70 % do roku 2035 až na 45 USD/MWh, a to díky kombinaci výzkumu, demonstračních projektů a technologickému pokroku na straně jedné a vybudování domácího dodavatelského řetězce a přenosové infrastruktury na straně druhé," dodal Argus.

U plánovaných větrných parků se objevují první výzvy

S tím, jak se několik projektů plánovaných offshore větrných parků při pobřeží USA posouvá blíže k realizaci, vyplývají na povrch první výzvy, které bude třeba pro úspěšnou realizaci těchto projektů překonat. Patří mezi ně rizika spojená se zajištěním financování, přenosu vyrobené elektřiny či se samotnou výstavbou.

Podle Shanea Ogrena, viceprezidenta pro financování infrastrukturních a energetických projektů v Severní a Jižní Americe v Macquarie Capital, bude pro zajištění financování některých velkých offshore větrných parků klíčový vstup velkých developerů, jako jsou Equinor či BP, do těchto projektů.

Pouze stát New York si stanovil cíl zprovoznit do roku 2035 9 GW nových offshore větrných parků. Dalších 7,5 GW plánuje vybudovat sousední New Jersey.

Podle Freda Zalcmana, výkonného ředitele aliance pro offshore větrné elektrárny ve státě New York, bude největší výzvou přenos elektřiny z budovaných offshore větrných parků, jelikož elektrizační soustava ve státě New York nebyla navržena pro podobně velké toky výkonu ze zdrojů budovaných na moři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Karel Salaj
23. září 2022, 16:10

15 GW bude, když bude foukat, jinak může být třeba jen 5,nebo 2....

Petr
24. září 2022, 10:18

Ten výkon bude jistě z větší části využíván pro výroby vodíku spíš než do okamžité spotřeby.

Emil
24. září 2022, 11:18

Na to jste přišel jak?

richie
24. září 2022, 11:24

skuste mi prosim opisat proces vyroby vodiku, ktoremu nevadi nahodna dodavka z obcasnych zdrojov EE a je komercne pouzitelny pre "utility scale" nasadenie

alebo aspon relevantny odkaz

mam totiz pocit, ze absolutne netusite o com je vyroba vodiku

Jan Kopecký
24. září 2022, 08:20

"se objevují první výzvy" - čti problémy (newspeak slovník). Jinak jen další agitka, ne článek..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se