Domů
Obnovitelné zdroje
V Brništi na Českolipsku vyhlásili anketu k zvažované stavbě větrných elektráren
windkraft

V Brništi na Českolipsku vyhlásili anketu k zvažované stavbě větrných elektráren

V Brništi na Českolipsku diskutují o záměru vystavět u obce šest větrných elektráren, soukromý investor nabízí obci podíl na výnosech. Obec proto vyhlásila anketu. Podrobné informace o záměru by měli obyvatelé dostat v pátek do schránek v místním zpravodaji, anketní lístky budou součástí. Proces je zatím na začátku, informoval starosta Michal Vinš (NEZ) na sociálních sítích.

Obec se podle Vinše snaží o maximální otevřenost a obyvatelé by měli být aktivními účastníky rozhodování. „My nejsme proti ani pro (výstavbu větrných elektráren), nebereme to ideologicky, ale pragmaticky. Když nás jeden z investorů oslovil, že by se západní okraj katastru naší obce hodil pro výstavbu až šesti větrných elektráren, začali jsme si zjišťovat podrobnosti. Umožnili jsme investorovi setkat se občany naší obce na vysvětlující schůzce,“ doplnil starosta.

Vedení Brniště oslovilo Českou společnost pro větrnou energii a požádalo o členství. „Abychom měli přístup k odborným informacím a vyhnuli se chybám, které již učinili jiní před námi. Předpokládáme, že polovina budoucího výnosu by měla posílit rozpočet obce a druhá polovina by se měla podle jednoduchého a srozumitelného klíče rozdělit domácnostem zde žijících a přihlášených občanů. Přijde nám to praktičtější než úvahy o komunitní energetice, která sice zní velmi moderně, ale zatím to nevypadá příliš schůdně,“ dodal starosta.

větrná turbína
Ilustrační foto

V Libereckém kraji nejde o jediný podobný projekt, výstavbu větrného parku připravuje společnost W.E.B. Větrná energie na Frýdlantsku. V plánu bylo devět větrných elektráren v Dolní Řasnici, Horní Řasnici a Krásném Lese. Výstavbu dvou elektráren ale obyvatelé Horní Řasnice v referendu, které se konalo v lednu s prezidentskými volbami, odmítli. V dalších dvou obcích ale lidé v referendech záměr podpořili. I tam investor nabídl obyvatelům kompenzaci na základě výkupních cen energií, svůj podíl by měly dostat i samy obce.

Brniště, kde žije zhruba 1350 lidí, je podle starosty otevřené všem zájemcům o výstavbu větrného parku v katastru obce. „Kdo nabídne obci nejlepší podmínky spolupráce, zvítězí. Měli bychom rádi jasno do konce roku,“ dodal Vinš.

Podle webu České společnosti pro větrnou energii je v Libereckém kraji 31 větrných elektráren v sedmi lokalitách v příhraničí ve Frýdlantském výběžku a okolí Hrádku nad Nisou na Liberecku. Zařízení s celkovým instalovaným výkonem přes 50 megawattů dodala loni do sítě více než 104 gigawatthodin elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Pravoslav Motyčka
4. srpen 2023, 21:30

Ať to postaví na Petříně.....

Karásek
5. srpen 2023, 14:22

Dnes už pomalu, ale jistě občané nepodléhají dezinformacím a lžím o vysokém hluku z větrných elektráren, zabíjení ptáků atd.. Tyto lži sice nebyli dezinformátoři schopni prokázat, ale hodně neinformovaných lidí, kteří nemají o větrné energetice znalosti se nechalo zastrašit. Snad nyní vyhraje zdravý rozum.

Emil
5. srpen 2023, 14:33

Obojí se prokázat podařilo, takže dezinformátor jste vy sám, Karásku.

Zde soudní rozhodnutí z Austrálie ohledně hluku: "Bald Hills Wind Farm ordered to stop emitting night-time noise, pay neighbours damages in landmark ruling"

abc. net. au/news/2022-03-25/bald-hills-wind-farm-to-pay-damages/100938656

Zde soudní rozhodnutí z USA ohledně zabíjení ptáků: "wind energy company has pleaded guilty after killing at least 150 eagles": npr. org/2022/04/06/1091250692/esi-energy-bald-eagles

Milan Vaněček
5. srpen 2023, 15:23

Podobná soudní rozhodnutí jako v Australii byla i v Japonsku po havarii ve Fukušimě. Tam to taky bylo kvůli tomu, aby lidé mohli v noci bezestrachu (z jaderné havarie) spát. Proto bylo nuceně odstaveno mnoho jaderných reaktorů.

Emil
5. srpen 2023, 16:22

Učebnicový příklad troIIingu.

cs. wikipedia. org/wiki/Troll_(internet)

Karásek
5. srpen 2023, 15:31

Vaše důkazy Emile jsou bezcenné. Doložte prosím fakta a to nejlíp z ČVR aby se to dalo ověřit. Na fejková videa.

Emil
5. srpen 2023, 16:19

Soudní rozhodnutí jsou fakta, Karásku, na rozdíl od vašich bezcenných a ničím nepodložených dojmů. Ta "fejková videa" jste si vymyslel.

Pravoslav Motyčka
5. srpen 2023, 19:44

Dobře když jsou VTE tak skvělé proč nejsou na Letné , Kavčích horách nebo na Petříně,

já to pořád nemohu pochopit. Stejně tak nechápu proč když jsou vlci tak neškodní , proč už dávno nejsou v Kunratickém lese :)

Karásek
7. srpen 2023, 11:28

Tam nepatří. Patří ale jinam kde nevadí panoramatu města. Zajeďte si vlakem do Rakouska a od Břeclavi uvidíte, že to jde.

Emil
7. srpen 2023, 13:27

Ta postapokalyptická rakouská krajina je "krásně" vidět i z Bratislavy: ibb. co/h2d6bDr

Kdo příčetný tohle může chtít i u nás nevím.

Jan Veselý
7. srpen 2023, 15:29

Když v Čechystánu prošlo tohle: cs wikipedia org/wiki/Elektr%C3%A1rna_Ledvice#/media/Soubor:Elektr%C3%A1rna_Ledvice_z_Mile%C5%A1ovky.JPG

tak je možné všechno.

P.S.: Jak vypadá apokalypsa jejíž důsledkem je spousta točících se větrných turbín?

Emil
7. srpen 2023, 15:55

Souhlasím, s povrchovou těžbou uhlí to vizuálně srovnání snese, akorát na stejné množství energie stačí podstatně menší plocha.

P.S: Já jsem nepsal že důsledek apokalypsy je spousta točících se větrných turbín, ale že ta krajina vypadá postapokalypticky.

Vladimír Šťastný
5. srpen 2023, 20:14

Karásek Neinformovaný jste vy a s vámi naprostá většina obyvatel. Ono je něco jiného okolo větrné farmy projet a něco jiného patnáct let u ní bydlet.

Větráky dělají hluk nesoucí se po větru na kilometry od nich, ale to salónní ekologové jako vy nikdy nezjistí, protože než by něco takového podstoupili, budou radši roky kecat někde na schůzích sobě podobných, že to neexistuje.

Karásek
7. srpen 2023, 11:30

Šťastný nelžete. Navštívil jsem spoustu obcí v ČR s větrnými elektrárnami u nich a hluk byl skoro neznatelný, nebo většinou nebyl slyšet vůbec. A v cizině jsem taky u větrných elektráren byl.

Vladimír Šťastný
7. srpen 2023, 11:38

Vy jste navštívil, já tam bydlím.

Karásek
7. srpen 2023, 14:54

Tak Šťastný sám vidíte, že ten hluk je nerušivý. To chalupářům daleko víc vadí kokrhání kohoutů a štěkání psů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se