Velká Británie plánuje ukončit od dubna 2016 podporu onshore větrných elektráren

DomůObnovitelné zdrojeVelká Británie plánuje ukončit od dubna 2016 podporu onshore větrných elektráren

Velká Británie, jež provozuje více než polovinu celkové světové instalované kapacity offshore (mimopevninských) větrných elektráren, chce ukončit od dubna 2016 podporu pro nové onshore (pevninské) větrné elektrárny. V loňském roce byl přitom poměr onshore a offshore větrných elektráren připojených do sítě ve Velké Británii přibližně vyrovnaný.

Vláda oznámila, že ukončí podporu formou tzv. Renewables Obligation (RO) pro onshore větrné projekty napříč zemí o rok dřívě, než bylo původně plánováno. Ministerstvo energetiky a klimatických změn dále oznámilo, že bude stanoveno přechodné období pro projekty, které již byly schváleny. Má se jednat o projekty s celkovou kapacitou cca 5,2 GW.

Ministerstvo dodalo, že v loňském roce dosáhla výše podpory pro onshore větrné elektrárny, jejichž podíl ve výrobě elektřiny v zemi byl 5 %, 800 mil. liber.

Ministryně tvrdí, že VB stanovené cíle v oblasti OZE splní. EK má jiný názor

Ministryně energetiky Amber Rudd k tomuto kroku říká: „Míříme vstříc našemu závazku ukončit podporu pro nové onshore větrné parky a dát lokálnímu obyvatelstvu finální slovo v otázce nových větrných parků. Onshore větrná energie je významná část našeho energetického mixu a nyní máme v přípravě dostatek projektů s podporou, abychom splnili naše závazky v oblasti obnovitelné energie.“ (Pozn. autora: tento krok byl součástí volebního programu Konzervativní strany před květnovými volbami)

Minulý týden přitom Evropská komise vyjádřila nejistotu u několika zemí, včetně Velké Británie, ohledně dosažení závazných cílů pro energii z obnovitených zdrojů.

Proti jsou Skotové

Skotský ministr energetiky Fergus Ewing řekl, že varoval britskou vládu, že toto rozhodnutí, které se jeví jako neracionální, může vést k soudnímu přezkoumání.

„Onshore větrné elektrárny se staly nejlevnějším nízkouhlíkatým zdrojem a významně přispívají v boji proti změně klimatu a to znamená, že bychom se jich měli zbavovat nebo je omezovat až jako poslední,“ řekl ministr.

Ewing dále dodal, že toto rozhodnutí způsobí obrovskou nejistotu pro investory v celém sektoru obnovitelných zdrojů.