Domů
Obnovitelné zdroje
Velké solární parky bez podpory? Po Španělsku a Velké Británii se objevují už i v Itálii
zdroj: Solek Group

Velké solární parky bez podpory? Po Španělsku a Velké Británii se objevují už i v Itálii

Po Španělsku a Velké Británii přichází nové projekty fotovoltaických elektráren, které budou fungovat bez podpory státních dotací, i v další evropské zemi, v Itálii. V současnosti jsou takovéto projekty v Evropě stále raritou. Po celé Evropě se nachází zhruba jen 15 takovýchto projektů, nicméně agentura Bloomberg předpokládá, že podobných projektů bude rychle přibývat.

Od počátku tisíciletí mnohé státy mohutně dotovaly obnovitelné zdroje, a to včetně fotovoltaiky. Ta za poslední roky ovšem výrazně zlevnila a nyní vlády ukončují dotační podpory a fotovoltaické elektrárny začínají být konkurenceschopné. Dalo by se říci, že dosahují tržní parity a pomalu začínají konkurovat uhelným zdrojům, ovšem pořád se jedná o intermitentní zdroje, které na rozdíl od konvenčních zdrojů nedokáží dodávat elektřinu do sítě kontinuálně.

„ Dochází ke změně, protože mnoho vlád věří, že pokles cen a vývoj technologie již dosáhl takové úrovně, že není potřeba dalších dotací.“

Michelle Davies, vedoucí právnické firmy Eversheds Sutherland LLP.

Ve většině zemí investoři spoléhali, nebo se stále spoléhají na feed-in tarify či aukce, tedy garantované výkupní ceny. Nyní ovšem přicházejí investoři, kteří nespoléhají na tyto mechanismy a prodávají elektřinu na burze nebo se zajišťují pomocí PPA smluv, které uzavírají zpravidla s velkými průmyslovými hráči. Ty si v rámci zodpovědnější energetické politiky zajišťují (alespoň teoreticky na papíře) dodávky zelené energie.

Italská firma Octopus Investments Ltd má v současnosti 5 solárních parků o celkovém výkonu 64 MW, které se nacházejí v Itálii a nespoléhají se na státní podporu. Že se nejedná o ztrátový business dokládá fakt, že mu částečné financování poskytla i místní banka a že společnost plánuje postavit dalších 12 parků o celkovém výkonu 110 MW.

Smlouvy PPA slouží nyní pro banky jako záruky pro poskytnutí financování. Může tak docházet až k paradoxním situacím, kdy německá BayWa AG získala na základě PPA financování ve výši 100 mil. EUR pro stavbu fotovoltaického parku na jihu Španělska. Firma, se kterou smlouvu na 15 let uzavřela, je ovšem další německá firma Statkraft AS. Německá firma tedy bude krýt svou spotřebu čistou energií, která se ovšem vyrobí a spotřebuje ve Španělsku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Milan Vaněček
13. září 2018, 18:13

Je to jednoduchá kalkulace založená na "learning curve" pro fotovoltaické panely a na tempu růstu FVE. V roce 2023 dosáhne instalovaný výkon (nameplate) 1 TW, v roce 2024 již bude výkon FVE cca čtyřnásobný ve srovnání s 2017, tj světová cena spadne na 60% ceny současné. Takže i země které mají jen cca 60% oslunění ve srovnání s Italií či Španělskem (resp které mají trochu dražší elektřinu, jako VB) budou v roce 2024 (plus minus 1 rok) budovat novou fotovoltaiku bez nutnosti dotací. To platí třeba pro Německo nebo Českou republiku.

Takže od roku 2025 budou fotovoltaické elektrárny budovány i u nás a v Německu bez dotací, jaderná loby si musí moc pospíšit aby stavba nové JE u nás začala před 2025. Současně bude pod tlakem německy mluvících bezjaderných zemí v našem okolí.

Tož tak, taková je realita bez jakékoliv ideologie. Jaderná Evropa bude po roce 2050 prakticky jenom Francie, která si musí uchovat odstrašující jaderné zbraně a jaderné technologie jako jediný stát v EU (po brexitu).

Petr
13. září 2018, 18:28

Cena solárních článků naposledy klesne tento rok, pak už až do nástupu tenkostěnných bude v podstatě stagnovat případně stoupat při velké inflaci.

Velké clo či zákaz dovozu na čínské články schválí EU v roce 2020.

Renesance jádra i na Západě EU po vzoru východního křídla nastane v roce 2022 kdy se schválí modernizace a prodloužení chodu o několik desetiletí jaderkám v Německu a Belgii.

energetik
14. září 2018, 06:49

Velké clo či zákaz dovozu na ruské jaderné komponenty schválí EU v roce 2020.

Petr
14. září 2018, 12:01

Mě se předpovědi na základě zákulisních informací plní na 95%.

Kdežto ta vaše je hóóódně nepravděpodobná, to by EU nedala schválení po krymské krizi stavbě ruských jaderek v Maďarsku a Finsku.

Jenže EU potřebuje za každou cenu nakopnou jaderné stavby, jinak se nikdy nevymotá z obřích nákladů na dovoz ropy a plynu, které její průmysl činí postupně nekonkurenceschopný vůči Číně, ale i USA a nakonec možná i Indii jestli tam s jejich polohou přejdou polovičně na soláry.

Jan Veselý
14. září 2018, 12:40

To je logika jak "poď na mě z boku a přitlač". Jak by jaderné elektrárny pomohly se spotřebou ropy, která se v EU na výrobu elektřiny prakticky nepoužívá? Jak by jaderné elektrárny pomohly se spotřebou zemního plynu, když >80% spotřeby je pro jiné účely než je výroba elektřiny?

Jo, a čísla hovoří jasně, evropský průmysl byl v posledních 10 let rok od roku lépe konkurenceschopný v globální konkurenci.

Ondra
14. září 2018, 14:32

Já měl teda ten dojem že tady pořád tlačíte elektromobilitu a tepelný čerpadla ...

Jan Veselý
14. září 2018, 14:55

Já jen zkouším jak je tenhle troll moc velký trouba.

Milan Vaněček
14. září 2018, 15:55

Když je potřeba diskusi zbořit, tak se vyšlou trollové Petr či Pavel.

Petr
14. září 2018, 20:14

Veselý ze sebe, jak tady vidíme, rád dělá i naprostého idiota, jen když může jiné pomluvit.

Něco jako ti ze zahraničí placení zrádci národa - aktivisté, kteří argumentují pár křečky při sabotování klíčových staveb.

Přitom se to stejně nakonec postaví, nejvyšším banksterům jde jen o to, aby se v rámci EU provádělo co nejvíc staveb za eurové půjčky s úroky pro ně, za to že při podepsání půjčky ty peníze lichváři natisknou.

Carlos
14. září 2018, 20:28

No to víte, došly kegy zeleného piva z Irska, tak tu s Honzou musíme vykázat nějakou činnost :D :D :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se