Velké solární parky bez podpory? Po Španělsku a Velké Británii se objevují už i v Itálii

DomůObnovitelné zdrojeVelké solární parky bez podpory? Po Španělsku a Velké Británii se objevují už i v Itálii

Po Španělsku a Velké Británii přichází nové projekty fotovoltaických elektráren, které budou fungovat bez podpory státních dotací, i v další evropské zemi, v Itálii. V současnosti jsou takovéto projekty v Evropě stále raritou. Po celé Evropě se nachází zhruba jen 15 takovýchto projektů, nicméně agentura Bloomberg předpokládá, že podobných projektů bude rychle přibývat.

Od počátku tisíciletí mnohé státy mohutně dotovaly obnovitelné zdroje, a to včetně fotovoltaiky. Ta za poslední roky ovšem výrazně zlevnila a nyní vlády ukončují dotační podpory a fotovoltaické elektrárny začínají být konkurenceschopné. Dalo by se říci, že dosahují tržní parity a pomalu začínají konkurovat uhelným zdrojům, ovšem pořád se jedná o intermitentní zdroje, které na rozdíl od konvenčních zdrojů nedokáží dodávat elektřinu do sítě kontinuálně.

„ Dochází ke změně, protože mnoho vlád věří, že pokles cen a vývoj technologie již dosáhl takové úrovně, že není potřeba dalších dotací.“

Michelle Davies, vedoucí právnické firmy Eversheds Sutherland LLP.

Ve většině zemí investoři spoléhali, nebo se stále spoléhají na feed-in tarify či aukce, tedy garantované výkupní ceny. Nyní ovšem přicházejí investoři, kteří nespoléhají na tyto mechanismy a prodávají elektřinu na burze nebo se zajišťují pomocí PPA smluv, které uzavírají zpravidla s velkými průmyslovými hráči. Ty si v rámci zodpovědnější energetické politiky zajišťují (alespoň teoreticky na papíře) dodávky zelené energie.

Italská firma Octopus Investments Ltd má v současnosti 5 solárních parků o celkovém výkonu 64 MW, které se nacházejí v Itálii a nespoléhají se na státní podporu. Že se nejedná o ztrátový business dokládá fakt, že mu částečné financování poskytla i místní banka a že společnost plánuje postavit dalších 12 parků o celkovém výkonu 110 MW.

Smlouvy PPA slouží nyní pro banky jako záruky pro poskytnutí financování. Může tak docházet až k paradoxním situacím, kdy německá BayWa AG získala na základě PPA financování ve výši 100 mil. EUR pro stavbu fotovoltaického parku na jihu Španělska. Firma, se kterou smlouvu na 15 let uzavřela, je ovšem další německá firma Statkraft AS. Německá firma tedy bude krýt svou spotřebu čistou energií, která se ovšem vyrobí a spotřebuje ve Španělsku.