Domů
Obnovitelné zdroje
Výroba elektřiny z mořských vln je v Británii drahou bouří ve sklenici vody

Výroba elektřiny z mořských vln je v Británii drahou bouří ve sklenici vody

Britská renomovaná univerzita Imperial College London vydala studii, která hodnotí dosažený pokrok v oblasti využívání energie moří a oceánů. Ze studie je patrné, že vzhledem k vydaným prostředkům je dosavadní pokrok v oblasti výroby elektřiny z vln velmi slabý. Oproti tomu přílivové elektrárny by si své místo na trhu přeci jen najít mohly.

Od roku 2000 bylo do výzkumu a vývoje elektráren využívajících energii vln investováno zhruba 200 milionů liber (5,74 mld. Kč), ovšem komerční využití tohoto typu zdrojů je stále v nedohlednu. Podle autorů studie jak vláda, tak celé toto průmyslové odvětví dlouhodobě nadhodnocují reálné možnosti této technologie.

Nutnost získání dotací pro přilákání soukromých investorů vede firmy zabývající se výrobou elektřiny z vln k přehnaně optimistickým odhadům jejího tržního uplatnění. Již příliš mnoho vývojářů a startupů nedokázalo naplnit své ambiciózní cíle, což výrazným způsobem podrývá důvěru v tuto technologii.

Přílivovým elektrárnám se daří o poznání lépe

V ostrém kontrastu s neuspokojivým pokrokem v oblasti využívání energie mořských vln je vývoj přílivových elektráren. Vývoj přílivových elektráren je v Británii také podporován od přelomu tisíciletí, od té doby bylo realizováno 26 instalací tohoto typu zdroje. Instalací vlnových zdrojů bylo ovšem za stejné období zaznamenáno pouze 16.

Nedávným úspěchem přílivových zdrojů v Británii je dokončení 6MW přílivové elektrárny u skotského pobřeží, kterou tvoří čtyři 1,5MW turbíny. Vývoj v sektoru přílivových elektráren charakterizuje stabilní růst jmenovitého výkonu přílivových turbín, který za poslední tři roky vzrostl o 124 %. Naopak průměrný jmenovitý výkon zařízení využívající vlnové energie klesl od roku 2015 o 70 %.

Sektor vlnových elektráren také utrpěl krachem předních společností, mezi které patřily například Pelamis nebo Aquamarine Power. Také v sektoru přílivových elektráren došlo ke krachu několika společností, i tak jsou ovšem přílivové elektrárny stále mnohem blíže komerčnímu uplatnění než elektrárny vlnové.

Ani snaha o průlom v oblasti využívání energie z vln není prozatím z celosvětového hlediska zcela u konce. Minulý měsíc oznámila australská společnost Carnegie Clean Energy plány svého projektu na využívání energie z vln, který finančně podpoří australská vláda i Agentura pro obnovitelné zdroje (ARENA). I přes to však stále nad budoucností elektráren využívajících mořských vln visí veliký otazník.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.