Výroba z obnovitelných zdrojů v Kalifornii láme rekordy

DomůObnovitelné zdrojeVýroba z obnovitelných zdrojů v Kalifornii láme rekordy

Výroba z obnovitelných zdrojů energie v Kalifornii během minulého týdne lámala rekordy. Konkrétně byla naměřena zatím nejvyšší výroba z větrných zdrojů a také došlo k rekordnímu podílu výroby OZE na spotřebě elektrické energie.

Kalifornské obnovitelné zdroje si minulý týden připsaly dva rekordy. Dle dat kalifornského provozovatele soustavy (CAISO) byla minulý pátek naměřena rekordní výroba z větrných elektráren ve výši 4 787 MW. O den později přibližně ve tři hodiny odpoledne pak došlo k doposud nejvyššímu podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě ve výši 67,2 %. Za celou rekordní sobotu vyrobily vodní elektrárny 19,2 %, solární elektrárny 17,1 % a větrné elektrárny 16,3 % z celkové výroby.

Současně došlo i ke snížení výroby v kalifornských tepelných elektrárnách (uhelné, plynové, jaderné), které se s podílem ve výši 11 % dostaly na sedmileté minimum.

„Byl slunný a větrný den, což mělo za následek více vyrobené energie,“ uvedl Steven Greenlee, tiskový mluvčí CAISO.

Rostoucí podíly OZE i přebytky výroby

Výroba z obnovitelných zdrojů rok od roku roste. Ve srovnání s daty z května minulého roku došlo letos k nárůstu výroby z vodních zdrojů o 31 % na průměrných 115,5 GWh/den a ze solárních zdrojů o 27 % na 43,6 GWh/den. Tepelné elektrárny naopak v ročním srovnání ztratily 16 % a jsou na průměru 121,4 GWh/den.

Náhlá špička výkonu přinesla také snížení ceny elektřiny na burze. V obou dnech byla cena ve špičce (Peak) nižší než v základním zatížení (Base) a během soboty se ve špičce dostala přes magickou hranici 0 USD/MWh do záporných hodnot.

Rostoucí výroba OZE přináší ovšem i starosti provozovateli soustavy, který je nucen výrobu z bezpečnostních důvodů omezovat. Podrobnosti jsme přinesli již v dřívějším článku. Jak jsou na tom s výrobou evropské státy, zjistíte na našem Energostatu.

Zdroj úvodní fotografie californiavalleysolarranch.com

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují