Výroba z obnovitelných zdrojů v Kalifornii láme rekordy

DomůObnovitelné zdrojeVýroba z obnovitelných zdrojů v Kalifornii láme rekordy

Výroba z obnovitelných zdrojů energie v Kalifornii během minulého týdne lámala rekordy. Konkrétně byla naměřena zatím nejvyšší výroba z větrných zdrojů a také došlo k rekordnímu podílu výroby OZE na spotřebě elektrické energie.

Kalifornské obnovitelné zdroje si minulý týden připsaly dva rekordy. Dle dat kalifornského provozovatele soustavy (CAISO) byla minulý pátek naměřena rekordní výroba z větrných elektráren ve výši 4 787 MW. O den později přibližně ve tři hodiny odpoledne pak došlo k doposud nejvyššímu podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě ve výši 67,2 %. Za celou rekordní sobotu vyrobily vodní elektrárny 19,2 %, solární elektrárny 17,1 % a větrné elektrárny 16,3 % z celkové výroby.

Současně došlo i ke snížení výroby v kalifornských tepelných elektrárnách (uhelné, plynové, jaderné), které se s podílem ve výši 11 % dostaly na sedmileté minimum.

„Byl slunný a větrný den, což mělo za následek více vyrobené energie,“ uvedl Steven Greenlee, tiskový mluvčí CAISO.

Rostoucí podíly OZE i přebytky výroby

Výroba z obnovitelných zdrojů rok od roku roste. Ve srovnání s daty z května minulého roku došlo letos k nárůstu výroby z vodních zdrojů o 31 % na průměrných 115,5 GWh/den a ze solárních zdrojů o 27 % na 43,6 GWh/den. Tepelné elektrárny naopak v ročním srovnání ztratily 16 % a jsou na průměru 121,4 GWh/den.

Náhlá špička výkonu přinesla také snížení ceny elektřiny na burze. V obou dnech byla cena ve špičce (Peak) nižší než v základním zatížení (Base) a během soboty se ve špičce dostala přes magickou hranici 0 USD/MWh do záporných hodnot.

Rostoucí výroba OZE přináší ovšem i starosti provozovateli soustavy, který je nucen výrobu z bezpečnostních důvodů omezovat. Podrobnosti jsme přinesli již v dřívějším článku. Jak jsou na tom s výrobou evropské státy, zjistíte na našem Energostatu.

Zdroj úvodní fotografie californiavalleysolarranch.com