Americký zkapalněný plyn poteče do Evropy z plovoucího terminálu na Jadranu
Americká firma Cheniere plánuje během několika let postavit plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u Chorvatských břehů. Podle informací agentury Reuters to uvádějí zdroje blízké vládním činitelům i samotné společnosti. Velmi reálně tak vznikne konkurence pro ruské plynovody, kterými do Evropy proudí více než 150 miliard metrů krychlových plynu ročně. Tento objem představuje zhruba čtvrtinu evropské roční spotřeby.
Důvody, které k tomuto kroku americkou energetickou společnost vedou, jsou dva. První je geopolitický, tedy omezení evropské závislosti na ruském plynu a diverzifikace zdrojů v oblasti střední a východní Evropy. Státy v této oblasti jsou téměř výlučně odkázány na ruský plyn. Druhým stejně významným faktorem je získání zajímavého tržního podílu a dalšího odbytiště pro americký zkapalněný zemní plyn.
“Trhy střední a východní Evropy budou dostupné pro LNG, jakmile se vybuduje potřebná infrastruktura, což může trvat dva až tři roky,” uvedl zdroj obeznámený s plány Cheniere.
Po odklonu Asie od LNG tak Evropa představuje šanci na další rozvoj a rozšíření této technologie z globálního hlediska.
“Vývoj projektů, které jsou ve veřejném zájmu, směřuje správným směrem. Jedním z nich je i terminál na zkapalněný zemní plyn u Chorvatských břehů. Věřím, že právě ten bude hrát klíčovou roli pro průnik LNG do Evropy,” řekl Amos Hochstein, americký vládní koordinátor pro mezinárodní energetické záležitosti.
Velkou výhodou projektu plovoucího terminálu je možnost jeho případného přemístění v budoucnosti, pokud by se ukázalo, že existuje místo, kde bude pro jeho provoz více rentabilní. Tato flexibilita také zvyšuje šance na to, že se tento projekt skutečně zrealizuje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se