Domů
Energetika v zahraničí
Británie v zimě nezhasne, tvrdí provozovatel tamní sítě

Británie v zimě nezhasne, tvrdí provozovatel tamní sítě

Podle nové zprávy britského provozovatele přenosové soustavy, National Grid, nehrozí v zimním období Británii blackout. Společnost má pro toto období zajištěný přebytek výkonu, který by měl odpovídat stejné hodnotě jako v minulém roce. Zásoby plynu jsou dle provozovatele soustavy rovněž dostatečně zajištěné a Británie se nemusí ničeho obávat.

Britové se v zimě nemusí obávat blackoutu způsobeného nedostatkem zdrojů. S tímto tvrzením přichází pololetní analýza provozovatele přenosové a přepravní soustavy v Británii, National Grid. Dostatek elektrického výkonu, stejně jako i zásob plynu i v zimních měsících by měl být podobný jako v minulém roce.

Analýza National Grid počítá s výkonovým přebytkem, který by měl letos dosáhnout 5,5 % instalovaného výkonu a zajistit tak bezpečnost dodávek elektřiny. Tohoto přebytku přitom má být dosaženo za pomoci záložních zdrojů, bez kterých by byl tento přebytek pouze 0,1 %.

Očekávaný zdrojový mix Spojeného království pro zimní období 2016/2017. Zdroj: National Grid

„Výkonový přebytek pro tuto zimu je ve výši 5,5 %. Jde o dodatečný výkon, který budeme mít k dispozici nad očekávanou poptávku.  Věříme, že přebytek je zvládnutelný a máme k dispozici správné nástroje a služby, jako například dodatečné zálohy, na které se můžeme spolehnout i v době nejvyšší poptávky.“
Cordi O’Hara, ředitelka sekce System Operations v National Grid

Kapacitní platby a demand side response

Záloha výkonu je pro letošní zimu určená ve výši 3,5 GW a má být realizována skrze tzv. Supplemental Balancing Reserve (SBR), neboli doplňkovou vyrovnávací rezervu. Jde o specifický systém podobný kapacitním platbám, kdy jsou provozovatelé elektráren placeni za udržování dostupného výkonu (občas nesprávně nazývaných „kapacit“) i během zimních měsíců, kdy je vysoká poptávka po elektřině. Dalším prvkem, se kterým se začíná významněji pracovat je i tzv. Demand side response, kdy mohou být odběratelé finančně motivováni, pokud jsou ochotni snížit svoji spotřebu.

Zároveň s ujištěním o dostatku elektřiny National Grid ve své zprávě potvrdil i dostatek plynu pro období letošní zimy. Plyn by měl dle zprávy pocházet z řady zdrojů, kdy se kromě využití domácí produkce plynu počítá i s dodávkou z kontinentální Evropy a rovněž i dovezeným zkapalněným plynem.

“Jsme si jistí, že jsme provedli odpovídající kroky k podpoře fungování elektrického systému, a to tak abychom zajistili co nejlepší finanční dostupnost energií i pro zákazníky.”
David Graves, mluvčí National Grid

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
FRANK
13. červenec 2016, 14:01

tak hlavně že lukrativně a pouze na základě bilaterálních jednání s provozovateli ( jaksi mimoaukce:) , National Grid platí uhelným elektrárnám aby byly tou rezervou :)

Například Fiddlers Ferry v Cheshiru nebo Drax v North Yorkshiru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se