Domů
Energetika v zahraničí
Brexit může zvýšit ceny elektřiny a plynu pro britské spotřebitele
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Brexit může zvýšit ceny elektřiny a plynu pro britské spotřebitele

Plánovaný odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl znamenat významný růst cen energií pro bristké spotřebitele kvůli složitějším pravidlům pro obchod a tedy i pro přenos elektřiny a plynu přes kanál La Manche.

Francouzské společnosti EDF a Engie spolu s anglickým průmyslem urgují politické špičky na obou stranách kanálu. V dopise adresovaném prezidentovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a premiérce Therese Mayové uvádějí, že zvýšené náklady na přenos elektřiny do Spojeného království se promítnou do cen konečným spotřebitelům.

Energetické firmy píší, že pouze neomezený přenos elektřiny a plynu zajistí nízké ceny a dostatečnou dekarbonizaci energetického mixu v zemi. Kabelové podmořské propojení Spojeného království s kontinentální Evropou dnes zajišťuje zhruba 6 % spotřeby elektřiny Británie, nicméně se počítá s novými propojeními, které by zvedly dodávky ze zahraničí až na 20 % do roku 2025.

Propojení je důležité nejen z hlediska dodávek elektřiny, ale i z hlediska snižování emisí a boje proti klimatickým změnám. Velká Británie se právě v této oblasti ráda prezentuje jako lídr. Ovšem při nevýrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů slouží právě mezinárodní propojení jako záložní zdroj využívající například stabilní výrobu jaderných elektráren ve Francii.

Štítky:EU
Brexit
UK

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516