Domů
Plynárenství
CEO Uniperu: Největší výzvou Německa nebude vybudování LNG terminálů, ale nákup LNG
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

CEO Uniperu: Největší výzvou Německa nebude vybudování LNG terminálů, ale nákup LNG

Německo s největší pravděpodobností dosáhne svého cíle rychle zprovoznit dovozní LNG terminály. Problémem však bude získat potřebné objemy zkapalněného zemního plynu (LNG) z celosvětového trhu. V pondělí to dle agentury Montel uvedl generální ředitel společnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.

"Čelíme zde větší výzvě, protože [...] svět nečekal, až se Německo stane dovozcem LNG," řekl Maubach na konferenci E-world v Essenu.

Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Tento podíl v polovině května poklesl na zhruba 35 % a dále poklesl v minulém týdnu po omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1.

Naproti tomu vzrostly dodávky z Norska a Nizozemska. Mimo to vzrostl i dovoz zkapalněného zemního plynu skrze terminály okolních zemí. Největší ekonomika EU chce v nejbližší době nadále zvyšovat dovoz LNG jako alternativu k ruskému zemnímu plynu dodávanému plynovody.

Problémem pro Německo může být, že dodavatelé podle Maubacha preferují dlouhodobé kontrakty. To je však v rozporu s německým cílem dosažení klimatické neutrality do roku 2045 a s plánovaným snížením emisí do roku 2040 o 88 % oproti roku 1990. Nákup LNG na spotovém trhu by však byl vzhledem ke zvýšené konkurenci z Asie drahý.

"Nejdříve je tu dlouhodobý kontrakt a pak přijdou investice [do vývozních kapacit LNG," řekl a dodal, že vývozci LNG z Kataru, USA nebo Austrálie dávají přednost 20letým kontraktům.

Německá vláda si společně s Uniperem a RWE pronajala čtyři plovoucí terminály pro dovoz LNG, tzv. plovoucí skladovací a regasifikační jednotky (FSRU), s celkovou dovozní kapacitou 33 miliard m3 ročně.

"Jsem přesvědčen, že terminály budou postupně uvedeny do provozu," řekl Maubach ohledně plánů uvést dvě z lodí do provozu příští zimu a další dvě do poloviny roku 2023.

Společnost Uniper v současné době odebírá méně než 50 % nominovaných objemů ruského plynu, uvedl Maubach.

Chorvatský FSRU Chorvatská plovoucí skladovací a regasifikační jednotka (FSRU). Zdroj: LNG Croatia

Klesající dodávky z Ruska

Ruský Gazprom v uplynulém týdnu snížil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do EU o více než polovinu, což vyvolalo obavy, že Německo nesplní své závazky na naplnění svých plynových zásobníků. Ty byly ke včerejšímu dni naplněny z 58 %. Podle návrhu nařízení EU o zásobnících plynu mají mít členské státy k 1. listopadu povinnost naplnit své zásobníky minimálně z 80 %.

"Pokud by toky plynu klesly natolik, že bychom viděli, jak se zásobníky v létě vyprazdňují, pak se domnívám, že jsme v bodě, kdy bychom museli přemýšlet o dalších krocích," řekl na stejné konferenci německý státní tajemník pro energetiku Oliver Krischer.

Krischer odkázal na třístupňový plán EU pro stav nouze v oblasti plynu, přičemž Německo se v současné době nachází na úrovni včasného varování. Dalším krokem by byla úroveň výstrahy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Peter Zachara
22. červen 2022, 12:53

neuveritelne, s akou lahkostou americky a rusky prezident cvicia s Europou. A niektori tu este obdivne hykaju.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se