Domů
Legislativa EU
Zásobníky plynu čekají nová pravidla. Minimální zaplnění i tzv. certifikace
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Zásobníky plynu čekají nová pravidla. Minimální zaplnění i tzv. certifikace

Návrh nařízení EU o zásobnících plynu předpokládá v letošním roce jejich naplnění na 80 % k 1. listopadu. Od příštího roku by to mělo být dokonce 90 %. Cíle mají být pro členské státy závazné a pro dodavatele plynu mohou znamenat například dodatečnou povinnost ukládat určité množství plynu v zásobnících. 

Po vypuknutí války na Ukrajině Evropská komise prakticky okamžitě oznámila záměr zavést nová pravidla pro trh s plynem, zejména s ohledem na zajištění bezpečnosti dodávek. První návrh nařízení týkající se zásobníků plynu byl publikován na konci března a pochopitelně dopadne také na zásobníky plynu v České republice.

Návrh nařízení se týká především povinnosti zajistit, že před zimním obdobím budou zásobníky naplněné, přičemž stanoveny jsou i průběžné cíle. Evropská komise cíle stanovila vzhledem k současné situaci již na tento rok - zásobníky mají být letos 1. listopadu plné na 80 %. Od příštího a každého dalšího roku dokonce na 90 %.

Aby nedošlo k situaci, že před zimní sezónou nebudou zásobníky naplněny, jsou stanoveny i průběžné cíle - pro rok 2022 v srpnu, září a říjnu a v následujících letech v únoru, květnu, červenci a září.

Data o plynárenství v Energostatu

Aktuální data o zaplnění zásobníků plynu v České republice i Evropské unii můžete sledovat na Energostatu webu oEnergetice.cz. Sledujeme také dovoz LNG do EU a další užitečná data z elektroenergetiky.

Ze srovnání historických dat vyplývá, že od roku 2011 by podmínky stanovené nařízením pro tento rok nebyly splněny pouze v pěti případech. To ovšem platí za relativně běžných podmínek. Je nutné dodat, že po letošní zimě jsou zásobníky druhé nejprázdnější za posledních 10 let. Dosažení letošních cílů s ohledem na současnou situaci proto nemusí být jednoduché.

Negativním faktorem jsou i současné vysoké ceny zemního plynu a riziko, že v průběhu zimy budou ceny zemního plynu nižší. Motivace ke skladování tak je nízká, protože se může jednoduše jednat o ztrátový obchod.

Evropská komise v návrhu uvedla i možnosti, kterými každý členský stát může motivovat účastníky trhu k tomu, aby plyn do zásobníků ukládali. Jedná se, mimo jiné, o povinnost obchodníků s plynem skladovat minimální množství zemního plynu v zásobnících. Taková povinnost zde již nyní existuje (tzv. bezpečnostní standard dodávek) a dokonce se navrhuje její zvýšení. Takovéto opatření nicméně v době vysokých cen není mezi obchodníky s plynem příliš populární.

Alternativou může být zavedení pobídek nebo kompenzací, které mají nahradit případnou ztrátu vzniklou například z důvodu ukládání minimálního množství plynu v zásobnících.

Provozovatelé zásobníků čeká tzv. "certifikace"

Evropská komise se chce po špatných zkušenostech zaměřit také na vlastníky společností provozující zásobníky plynu. Reaguje tak, mimo jiné, na situaci, kdy zásobníky plynu provozované Gazpromem nebo s jeho účastí byly na konci této zimy vytěžené více, než se očekávalo.

Každý z provozovatelů zásobníků plynu bude muset projít tzv. certifikací, obdobnou té, kterou musí projít provozovatelé přenosové a přepravní soustavy v každém členském statě. Ověřovat se bude především, zda vlastnická struktura provozovatele zásobníků nebo jeho jiné komerční vztahy nemohou znamenat riziko pro bezpečnost dodávek plynu v Evropské unii.

V extrémním případě, kdy provozovatel není certifikován, může být rozhodnuto, aby se vlastník zbavil svého podílu v zásobníku plynu. Současně by měl regulační úřad rozhodnout o přiměřené kompenzaci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lukas
6. duben 2022, 11:38

Zasobniky sa uz mali plnit ale pre ochladenie sme stratili dalsich 5-6 dni co je celkom dost a zasoby sa zas opat jemne znizili.

Opatovne naplnenie bude celkom drahe ak sa pozrieme na aktualne ceny plynu v USA, dobre nacasovanie trhu v prospeh USA.

Petr prochaska
6. duben 2022, 12:09

Ono záleží, jestli Evropa opravdu začne platit v rublech - je velká pravděpodobnost, že začne a zásobníky se naplní. Pokud Rusko plyn vypne, tak je to pro ČR neřešitelné.

Martin
6. duben 2022, 13:52

Podle aktuálních dat se průběžně začínají plnit (sice velme velmi pozvolna ale přece) jen v ČR a v Polsku. Všechny ostatní země EU buď stále ještě těží nebo to mají na střídačku včetně Německa....a to už jsme oficiálně od 1.4. ve vtláčecím období.

Jsem velice zvědavý, co to pro dodavatele bude znamenat. Když zásobník pronajatý nemá tak si jen splní BSD a nemusí nic natlačit? Nebo když má velký zásobník tak bude znevýhodněn oproti konkurenci, pže ho natlačení bude stát více peněz? Nebo co když má zásobník jen obchodník, který zákazníky nemá a jen přeprodává ... ten ho naplnit bude muset a nebo nebude nemuset?

To je další náklad, který se přenese na konečného zákazníka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se